Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 grudnia 2016 r.
15:43

Wkrótce karp trafi na świąteczny stół. Ile zapłacimy za niego w Lublinie?

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 16 A A
W ubiegłym roku w okresie przedświątecznym karpie w marketach były po 10 zł za kilogram, w gospodarstwach rybackich 12-14 zł, zaś na bazarze kosztowały od 12 do 16 zł. W tym roku mają być nieznacznie droższe (fot. AS)
W ubiegłym roku w okresie przedświątecznym karpie w marketach były po 10 zł za kilogram, w gospodarstwach rybackich 12-14 zł, zaś na bazarze kosztowały od 12 do 16 zł. W tym roku mają być nieznacznie droższe (fot. AS)

Mimo letniej suszy karpie nie powinny być dużo droższe niż przed rokiem. Podwyżka wyniesie maksymalnie 2 złote na każdym kilogramie ryby.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tegoroczne lato było i dobre, i złe dla karpi. – Złe, bo panowała susza i borykaliśmy się z brakiem wody. Dobre, bo temperatura sprzyjała rybom, tym samym efekty hodowlane były przyzwoite – ocenia Anna Pyć z gospodarstwa rybackiego Pstrąg Pustelnia w Opolu Lubelskim.

Co jednak nie oznacza, że karpie na święta będą tłuste. – Karp, organizm zmiennocieplny, mniej więcej od połowy września przestaje żerować i chudnie. W czasie świąt karpie są szczuplejsze niż w lecie – wyjaśnia Anna Pyć.

Rodzi się zatem pytanie, które karpie są lepsze na wigilijny stół – półtorakilogramowe czy te większe? – Moim zdaniem im większy karp, tym łatwiejszy do przyrządzenia i jedzenia. Większa sztuka ma większe ości, łatwiejsze do znalezienia. Smak ryby i tak nie będzie się różnić, bo na rynek trafiają ryby trzyletnie, niezależnie od masy – tłumaczy Anna Pyć. Większe karpie po prostu lepiej sobie radziły, szybciej podpływały do karmy, więcej jadły, bardziej przybierały.

W tej chwili karpie po odłowach przebywają w specjalnych zbiornikach przepływowych z czystą wodą. – Karpie w takim zbiorniku nie żerują i tym samym tracą mulisty zapach i smak, „odpijają się”. Duże gospodarstwa mają do tego odpowiednie warunki. Karp wyhodowany przez profesjonalistów nigdy nie będzie mieć smaku i zapachu mułu – dodaje Anna Pyć. Dlatego zawsze warto zwracać uwagę, z jakiej hodowli pochodzi świąteczna ryba.

Czy letnia susza odbije się na cenach karpi? Te na pewno będą wyższe, ale nieznacznie. – Myślę, że w tym roku będą oscylować wokół 15-16 złotych za kilogram – ocenia hodowca z Opola Lubelskiego. Jak zwykle warto dokładnie dopytać o źródło i kraj pochodzenia ryby. Na polski rynek trafia sporo karpi z Czech i Litwy. – Na pierwszy rzut oka trudno odróżnić, bo karp to karp. Jakościowo pewnie nie są gorsze. Jednak w naszym gospodarstwie ryby znamy od tarlaków. Wiemy, w jakim stawie pływały przez trzy lata hodowli, jakiego i ile zboża zjadły, badamy wodę, środowisko. Za te ryby odpowiadamy do początku do końca – zaznacza Anna Pyć.

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
judeochreścijanin nowoczesny / 6 grudnia 2016 o 08:44
Jedzenie karpia to jest tradycja katolikówm po 1944r. Przed wojną katolicy jedli szczupaki, sandacze itp, karpia jedli starozakonni. Poniewaz przejęli władzę po wojnie, upowszechmili hodowlę karpia i zwyczaj jadania karpia po żydowsku na święta. Jak widac od tego czasu nic sie nie zmieniło, a mogło...
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 08:38
Karp to śmieciarz, a jego mieso gorsze od padliny.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2016 o 22:06
Komentarze o karpiu jako rybie niesmacznej są pisane przez osoby które nie potrafią go przyrządzić Niech więc jedzą pangę lub łososia z ferm.Te ryby są bardzo zdrowe .Zawierają dużo mikroelementów takich jak chrom ,ołów czy rtęć.
Avatar
Normalny zjadacz mięsa / 5 grudnia 2016 o 21:35
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Karp to jedna z najbardziej niesmacznych ryb słodkowodnych. Zawiera w sobie metale ciężkie, bardzo szkodliwe tłuste mięso i przeważnie śmierdzi mułem bo taki tryb życia prowadzi. Proponuję nie zabijać zwierzaka młotkiem do mięsa tylko od razu wypuścić do rzeki lub zbiornika. W przypadku mrozu i zamrożonych wód stawów, jezior, zbiorników, karpia wypuścić do Bystrzycy, Wieprza  itd. Ja wiem, wiem katoliku szanowny, że to tradycja i wszyscy Święci mówią, żeby jeść ryby ale idąc tym tropem zajrzyj do 10 przykazań na wszystkie punkty, a w szczególności na punkt 5. Gdy już go zrozumiesz wypuść swoje 10-15 zł dla dobra tego stworzenia, które nie rozmnaża się w Polsce w warunkach naturalnych.    Wesołych Świąt!
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Do szkoły gimbazo i nie spać na ketechezie 5 przykazanie " nie zabijaj" dotyczy ludzi!!!! skoro karp nie rozmnaża się w naturalnych waunkach to pokaż mi jakie gatunki które konsumujemy rozmnażają się w takich naturalnych warunkach: świnie, krowy drób ????wszystkie te gatunki zostały udomowione i rozmnażają się by człowiek miał co jeść.
rozwiń
Avatar
Gość / 5 grudnia 2016 o 20:31
chłop pazerny jest i basta.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2016 o 18:54
Czy od Chłopa czy z exportu, każdy ma w sobie chemikalia.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2016 o 18:45
Takie karpie nie nadają się do jedzenia! Dlaczego? Co ja tu gadam? Ludzie karp nie rozmnaża się w Polsce naturalnie. Nie pozwala mu na to temperatura. No i ? No i jest podtrzymywany sztucznie chemią, antybiotykami, anabolikami oraz pryskany sterydami. Psikany? Tak PSIKANY od grzyba i pasożytów. Smacznego.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2016 o 18:41
Karp to jedna z najbardziej niesmacznych ryb słodkowodnych. Zawiera w sobie metale ciężkie, bardzo szkodliwe tłuste mięso i przeważnie śmierdzi mułem bo taki tryb życia prowadzi. Proponuję nie zabijać zwierzaka młotkiem do mięsa tylko od razu wypuścić do rzeki lub zbiornika. W przypadku mrozu i zamrożonych wód stawów, jezior, zbiorników, karpia wypuścić do Bystrzycy, Wieprza itd. Ja wiem, wiem katoliku szanowny, że to tradycja i wszyscy Święci mówią, żeby jeść ryby ale idąc tym tropem zajrzyj do 10 przykazań na wszystkie punkty, a w szczególności na punkt 5. Gdy już go zrozumiesz wypuść swoje 10-15 zł dla dobra tego stworzenia, które nie rozmnaża się w Polsce w warunkach naturalnych. Wesołych Świąt!
Karp to jedna z najbardziej niesmacznych ryb słodkowodnych. Zawiera w sobie metale ciężkie, bardzo szkodliwe tłuste mięso i przeważnie śmierdzi mułem bo taki tryb życia prowadzi. Proponuję nie zabijać zwierzaka młotkiem do mięsa tylko od razu wypuścić do rzeki lub zbiornika. W przypadku mrozu i zamrożonych wód stawów, jezior, zbiorników, karpia wypuścić do Bystrzycy, Wieprza itd. Ja wiem, wiem katoliku szanowny, że to tradycja i wszyscy Święci mówią, żeby jeść ryby ale idąc tym tropem zajrzyj do 10 przykazań na wszystkie punkty, a w szczegó... rozwiń
Avatar
Gość / 5 grudnia 2016 o 18:35
a wuj ze świętami
Avatar
Gość / 5 grudnia 2016 o 17:29
W Leclercu będzie od czwartku po 9,99 zł, w Selgrosie od wtorku po 7,95 zł (brutto). Żaden duży market nie będzie miał ceny wyższej niż 10 zł za kilo. Bo musi przyciągać klientów.
Avatar
judeochreścijanin nowoczesny / 6 grudnia 2016 o 08:44
Jedzenie karpia to jest tradycja katolikówm po 1944r. Przed wojną katolicy jedli szczupaki, sandacze itp, karpia jedli starozakonni. Poniewaz przejęli władzę po wojnie, upowszechmili hodowlę karpia i zwyczaj jadania karpia po żydowsku na święta. Jak widac od tego czasu nic sie nie zmieniło, a mogło...
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 08:38
Karp to śmieciarz, a jego mieso gorsze od padliny.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2016 o 22:06
Komentarze o karpiu jako rybie niesmacznej są pisane przez osoby które nie potrafią go przyrządzić Niech więc jedzą pangę lub łososia z ferm.Te ryby są bardzo zdrowe .Zawierają dużo mikroelementów takich jak chrom ,ołów czy rtęć.
Avatar
Normalny zjadacz mięsa / 5 grudnia 2016 o 21:35
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Karp to jedna z najbardziej niesmacznych ryb słodkowodnych. Zawiera w sobie metale ciężkie, bardzo szkodliwe tłuste mięso i przeważnie śmierdzi mułem bo taki tryb życia prowadzi. Proponuję nie zabijać zwierzaka młotkiem do mięsa tylko od razu wypuścić do rzeki lub zbiornika. W przypadku mrozu i zamrożonych wód stawów, jezior, zbiorników, karpia wypuścić do Bystrzycy, Wieprza  itd. Ja wiem, wiem katoliku szanowny, że to tradycja i wszyscy Święci mówią, żeby jeść ryby ale idąc tym tropem zajrzyj do 10 przykazań na wszystkie punkty, a w szczególności na punkt 5. Gdy już go zrozumiesz wypuść swoje 10-15 zł dla dobra tego stworzenia, które nie rozmnaża się w Polsce w warunkach naturalnych.    Wesołych Świąt!
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Do szkoły gimbazo i nie spać na ketechezie 5 przykazanie " nie zabijaj" dotyczy ludzi!!!! skoro karp nie rozmnaża się w naturalnych waunkach to pokaż mi jakie gatunki które konsumujemy rozmnażają się w takich naturalnych warunkach: świnie, krowy drób ????wszystkie te gatunki zostały udomowione i rozmnażają się by człowiek miał co jeść.
rozwiń
Avatar
Gość / 5 grudnia 2016 o 20:31
chłop pazerny jest i basta.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2016 o 18:54
Czy od Chłopa czy z exportu, każdy ma w sobie chemikalia.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2016 o 18:45
Takie karpie nie nadają się do jedzenia! Dlaczego? Co ja tu gadam? Ludzie karp nie rozmnaża się w Polsce naturalnie. Nie pozwala mu na to temperatura. No i ? No i jest podtrzymywany sztucznie chemią, antybiotykami, anabolikami oraz pryskany sterydami. Psikany? Tak PSIKANY od grzyba i pasożytów. Smacznego.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2016 o 18:41
Karp to jedna z najbardziej niesmacznych ryb słodkowodnych. Zawiera w sobie metale ciężkie, bardzo szkodliwe tłuste mięso i przeważnie śmierdzi mułem bo taki tryb życia prowadzi. Proponuję nie zabijać zwierzaka młotkiem do mięsa tylko od razu wypuścić do rzeki lub zbiornika. W przypadku mrozu i zamrożonych wód stawów, jezior, zbiorników, karpia wypuścić do Bystrzycy, Wieprza itd. Ja wiem, wiem katoliku szanowny, że to tradycja i wszyscy Święci mówią, żeby jeść ryby ale idąc tym tropem zajrzyj do 10 przykazań na wszystkie punkty, a w szczególności na punkt 5. Gdy już go zrozumiesz wypuść swoje 10-15 zł dla dobra tego stworzenia, które nie rozmnaża się w Polsce w warunkach naturalnych. Wesołych Świąt!
Karp to jedna z najbardziej niesmacznych ryb słodkowodnych. Zawiera w sobie metale ciężkie, bardzo szkodliwe tłuste mięso i przeważnie śmierdzi mułem bo taki tryb życia prowadzi. Proponuję nie zabijać zwierzaka młotkiem do mięsa tylko od razu wypuścić do rzeki lub zbiornika. W przypadku mrozu i zamrożonych wód stawów, jezior, zbiorników, karpia wypuścić do Bystrzycy, Wieprza itd. Ja wiem, wiem katoliku szanowny, że to tradycja i wszyscy Święci mówią, żeby jeść ryby ale idąc tym tropem zajrzyj do 10 przykazań na wszystkie punkty, a w szczegó... rozwiń
Avatar
Gość / 5 grudnia 2016 o 18:35
a wuj ze świętami
Avatar
Gość / 5 grudnia 2016 o 17:29
W Leclercu będzie od czwartku po 9,99 zł, w Selgrosie od wtorku po 7,95 zł (brutto). Żaden duży market nie będzie miał ceny wyższej niż 10 zł za kilo. Bo musi przyciągać klientów.
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Paw z Kozłówki już wie! Wytypował zwycięzcę meczu Polska-Senegal [wideo]
film

Paw z Kozłówki już wie! Wytypował zwycięzcę meczu Polska-Senegal [wideo] 0 0

Kibice nie mają wątpliwości. Pierwszy mecz Polaków z Senegalem w mistrzostwach świata zakończy się zwycięstwem biało-czerwonych. Wynik wtorkowego spotkania wytypował też paw z Kozłówki

Malwina Kopron (AZS UMCS): Na swojej ziemi chcę powalczyć o złoto

Malwina Kopron (AZS UMCS): Na swojej ziemi chcę powalczyć o złoto 0 0

ROZMOWA Z Malwiną Kopron, zawodniczką AZS UMCS Lublin

Kto wygra mecz: Polska czy Senegal? Mieszkańcy Lublina optymistyczni [wideo]
film

Kto wygra mecz: Polska czy Senegal? Mieszkańcy Lublina optymistyczni [wideo] 2 2

Dzisiaj Polska gra swój pierwszy mecz na mundialu 2018. Przeciwnikiem będzie Senegal. Osoby, które zapytaliśmy dzisiaj w centrum Lublina o to, jak skończy się to spotkanie, w większości typują zwycięstwo Polaków. - Mamy zaufanie do naszych piłkarzy - mówią.

Poseł z PiS kupił prawo jazdy? Jest wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego

Poseł z PiS kupił prawo jazdy? Jest wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego 3 23

Jest wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego Piotrowi Olszówce z Biłgoraja. To skutek śledztwa, dotyczącego handlu prawami jazdy. Materiały zebrane przez prokuraturę wskazują, że parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości mógł kupić swoje uprawnienia

Wolisz dzikość przyrody czy zapach orientu? Zobacz, jakie kierunki wakacyjne warto uwzględnić w swoich planach

Wolisz dzikość przyrody czy zapach orientu? Zobacz, jakie kierunki wakacyjne warto uwzględnić w swoich planach 1 0

Zagraniczne wakacje mają to do siebie, że pozwalają spojrzeć z dystansem na świat, w którym żyjemy na co dzień. Nagle się okazuje, że na całym globie istnieją różne style życia, różne modele pracy i spędzania czasu wolnego, a my – korzystając z urlopu – możemy wreszcie przetestować je na własnej skórze. Zobacz, jakie możliwości daje Ci urlop na Zanzibarze, jakie zaś w Turcji.

Wypadek na trasie Lublin-Łęczna. Są utrudnienia dla kierowców

Wypadek na trasie Lublin-Łęczna. Są utrudnienia dla kierowców 1 0

Utrudnienia na drodze krajowej nr 82 po wypadku w Zofiówce (pow. łęczyński). Samochód zjechał tam do rowu.

O ustawie 2.0 - wywiad z Tomaszem Tokarskim Przewodniczącym Parlamentu Studentów RP
19 czerwca 2018, 0:00

O ustawie 2.0 - wywiad z Tomaszem Tokarskim Przewodniczącym Parlamentu Studentów RP 22 0

O reformie nauki i szkolnictwa wyższego, protestach przeciwko ustawie 2.0 oraz zamieszaniu wokół jej uchwalenia rozmawiamy z Panem Tomaszem Tokarskim, studentem i doktorantem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, przewodniczącym Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Wjechał dacią w słup energetyczny

Wjechał dacią w słup energetyczny 0 3

Kierowca stracił panowanie nad pojazdem, zjechał z drogi i uderzył w słup energetyczny

Lubartów: 48-latek przeżył zderzenie z pociągiem

Lubartów: 48-latek przeżył zderzenie z pociągiem 16 6

Wiele szczęścia miał 48-letni mężczyzna, którego w poniedziałek potrącił pociąg

Artur Bożyk (Chełmianka): Doświadczenie naszej reprezentacji zaprocentuje

Artur Bożyk (Chełmianka): Doświadczenie naszej reprezentacji zaprocentuje 7 1

ROZMOWA Z Arturem Bożykiem, trenerem Chełmianki Chełm

PO: Śmigłowce odleciały, repolonizacja PZL Świdnik to demagogia

PO: Śmigłowce odleciały, repolonizacja PZL Świdnik to demagogia 0 17

Posłowie PO Joanna Mucha, Stanisław Żmijan i Wojciech Wilk twierdzą, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie kupi żadnych śmigłowców dla polskiej armii. Ich zdaniem maszyny definitywnie odleciały z Polski, a repolonizacja Świdnika, o której mówił poseł Artur Soboń z PiS, to wprowadzanie helikopterów na plakaty wyborcze

Tragiczny wypadek w Biłgoraju. Przyjaciele proszą o wsparcie dla rodziny Pawła
galeria

Tragiczny wypadek w Biłgoraju. Przyjaciele proszą o wsparcie dla rodziny Pawła 20 8

Przyjaciele Pawła, który kilka dni temu zginął w tragicznym wypadku w Biłgoraju, proszą o wsparcie dla jego rodziny, dwóch synów: Kuby i Bartka.

MUNDIAL 2018. Polska - Senegal. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie

MUNDIAL 2018. Polska - Senegal. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie 0 1

MUNDIAL 2018 Finałowe odliczanie zakończone! Już dziś o godzinie 17 na stadionie Spartaka w Moskwie reprezentacja Polski zmierzy się z Senegalem

Bunt rolników przeciwko niskim cenom malin - tłumy na spotkaniu w Bobach. A politycy się kłócą
galeria

Bunt rolników przeciwko niskim cenom malin - tłumy na spotkaniu w Bobach. A politycy się kłócą 51 28

W centrum malinowego zagłębia, podkraśnickich Bobach było wczoraj kilkuset rolników. Przejechał też wiceminister rolnictwa. Były zarzuty, postulaty i obietnice. Nie było zaś jednomyślności, co do tego czy w proteście przeciwko niskim cenom na skupie, powstrzymanie się od zbioru malin ma jakikolwiek sens.