wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Właściciel Plazy dogaduje się z miastem. Zbuduje mniej i później

  Edytuj ten wpis
Autor: DOMINIK SMAGA

Do końca września właściciel CH Lublin Plaza miał zacząć rozbudowę obiektu o hotel, sale konferencyjne i biurowiec. Nie zaczął. Kary uniknie, bo miasto chce zawrzeć z nim porozumienie, opóźniając termin o rok i gwarantując sobie prawo do bezpłatnego zajęcia w budynku 350 mkw. na galerię sztuki.

Dziś nadal obowiązuje umowa, którą inwestor zawarł z miastem w 2004 r. przejmując grunt przy Lipowej. Firma zobowiązała się do tego, że oprócz centrum handlowo-rozrywkowego postawi też hotel, centrum kongresowe i biurowiec. Później wykalkulowała, że bardziej opłaci się jej podzielić tę inwestycję na dwa etapy, w pierwszym wznosząc tylko to, co już teraz możemy oglądać. W drugim etapie miała powstać cała reszta.

Ratusz się na to zgodził, wyznaczając termin rozpoczęcia budowy drugiej części na koniec września 2010 r. Umowa jest jednak tak skonstruowana, że 2,5 mln zł kary miasto może naliczyć spółce dopiero wtedy, gdy nie dotrzyma wyznaczonego na 2011 r. terminu zakończenia inwestycji.

Ale budowy nie ma. Spółka Klepierre poprosiła miasto o rok zwłoki. Wszystko wskazuje na to, że taką zgodę dostanie.

– Już w przyszłym tygodniu może być podpisane nowe porozumienie – przyznaje Mirosław Bielawski, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarowania Mieniem w Urzędzie Miasta.

Co proponuje miasto inwestorowi? Spółka mogłaby zrezygnować z budowy hotelu. Ratusz uznał jej argumenty, że takie przedsięwzięcie byłoby nieopłacalne. Nowy obiekt będzie mieć funkcję kongresowo-biurową.

– W budynku miałby się znaleźć lokal na potrzeby miasta o funkcji galerii wystawienniczej i powierzchni 350 mkw. – dodaje Bielawski.

Budowa miałaby ruszyć do końca września 2010 r. I już następnego dnia za przekroczenie tego terminu dnia miasto mogłoby naliczać kary w wysokości 7 tys. zł za każdy dzień zwłoki. Taka sama stawka obowiązywałaby za naruszenie terminu zakończenia prac, który może zostać przesunięty aż na 2015 r.

Jeśli spółka w ogóle nie zrealizuje drugiego etapu inwestycji, będzie musiała zapłacić miastu aż 10 mln zł.
Wiadomo, że co do terminów i lokalu na galerię nie ma większych rozbieżności między obiema stronami. Sporna jest jeszcze kwestia kar. Swoje stanowisko w tej sprawie Klepierre ma przedstawić na początku przyszłego tygodnia.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ehe
dfff
irmszy
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ehe
ehe (3 października 2009 o 15:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ratusz popiera inwestora,że hotel jest nieopłacalny?! A ile tych hoteli w Lublinie mamy i co to nas mieszkańców obchodzi,że jest nieopłacalny?Obowiązują zapisy umowy. Inwestor od 2004 roku miał wystarczająco dużo czasu aby zebrać pieniądze na dokończenie planowanej inwestycji pod którą otrzymał grunt przy ulicy Lipowej. O ile przez pięć lat wzrosła cena m2 gruntu w centrum miasta? Ratusz niech nie robi takich "kokosowych interesów" tylko niech egzekwuje należne kary za niezrealizowanie umowy bo za pieniądze z kar ( 2,5 do 10 mln zł ) będzie można wyremontować kilka tysięcy metrów powierzchni w kamienicach które są w dyspozycji miasta lub wybudować przynajmniej 20 pięćdziesięciometrowych mieszkań dla ludzi a nie mydlić oczy 350 m2 przeznaczonymi pod galerię wystawienniczą.
Rozwiń
dfff
dfff (3 października 2009 o 10:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Znając historie wilomilooniowych kar płaconych przwez inwestorów (pomijam Miasto płacace odezkjodowania za sprzedaz nieruchomnosci niezgodnie z przeznaczeniem wywłąszczenia) Czy Ktos poważnie liczył na to,m ze pewen inwestor zapłaci kare zaniezbudowanie wiaduktu nad Ducha/Solidarnosci????
Pi....c Skorumpowanych Polityków z Lublina !!
Rozwiń
irmszy
irmszy (3 października 2009 o 09:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No to czas najwyzszy rozpocząć budowę zawlaszcza że trafi się może solidna FIRMA budlowana o ktorą ciężko 'nawet gdy są pieniądze na budowę
Rozwiń
Gość
Gość (3 października 2009 o 09:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy jakakolwiek firma która w ostatnich latach budowała w Lublinie dowolny obiekt wywiązała się w 100% z zobowiazań wobec miasta? Czy już na etapie przygotowania inwestycji przygotowuje środki na "odczepne" dla UM?
"Galeria" sztuki na 350 m.kw. toż to przecież prawie Luwr - ludzie mają większe salony w domach pod Lublinem.
Rozwiń
hihot
hihot (2 października 2009 o 18:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hotel nie potrzebny ??????? pełno galerianek na parkingu podziemnym, hotel by się przydał
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!