sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Włodzimierz Karpiński nowym przewodniczącym PO na Lubelszczyźnie

  Edytuj ten wpis
Autor: (PAP)

Włodzimierz Karpiński (Wojciech Nieśpiałowski/ Archiwum)
Włodzimierz Karpiński (Wojciech Nieśpiałowski/ Archiwum)

Minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński został w sobotę wybrany na szefa regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej na Lubelszczyźnie. Zastąpi na tym stanowisku posła Stanisława Żmijana, który wycofał swoją kandydaturę.

Podczas regionalnego zjazdu PO w Lublinie w głosowaniu tajnym na Karpińskiego głosowało 316 delegatów, 88 było przeciw, 21 osób wstrzymało się od głosu.

- Dzisiaj wygrała demokracja i roztropność – powiedział Karpiński po ogłoszeniu wyników.

Wyraził też nadzieję, że ci, którzy głosowali przeciw jego kandydaturze, będą współpracować na rzecz regionu. - Nie ma ludzi wykluczonych. Wszyscy są zaproszeni do współpracy. Wszystkie ręce na pokład, żeby okręt lubelskiej Platformy Obywatelskiej sunął ku dobrej przyszłości Lubelszczyzny - mówił Karpiński do delegatów.

Pytany o to, jak obecnie pogodzi obowiązki ministra i szefa partii w regionie, Karpiński powiedział, że będzie to dla niego okazja do pokazania, że można “skutecznie rządzić zespołowo”. - To będzie dodatkowym impulsem, żeby pracował zespół. Główny sternik, zarządzający, jakim jest przewodniczący regionu, musi dobrze zadaniować tę pracę i dobrze ją rozłożyć – zaznaczył.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, w wyborach nie wystartował dotychczasowy szef partii w regionie poseł Stanisław Żmijan. Jak tłumaczył, poparcie dla niego i dla Karpińskiego rozkłada się mniej więcej po połowie, a Platformie Obywatelskiej na Lubelszczyźnie potrzebna jest zgoda, spójność i konsolidacja przed nadchodzącymi wyborami. - Mamy silną konkurencję na zewnątrz. Powinniśmy swoje siły skierować tam, a nie tracić na konkurencje wewnętrzną – argumentował Żmijan.

- Tu nie chodzi o zaszczyty z tytułu pełnionych funkcji. Tu chodzi o naprawdę poważną odpowiedzialność za struktury regionalne Platformy, ale też za mieszkańców i region - mówił Żmijan dziennikarzom.

Karpiński dziękował Żmijanowi za to, że potrafił “wznieść się ponad podziały”. Zapowiedział, że zgłosi go na stanowisko wiceprzewodniczącego.

Zjazd rozpoczął się z około dwugodzinnym opóźnieniem, ponieważ tuż przed nim zwołany został zarząd regionalnej PO, na którym dyskutowana była m.in. sprawa wyborów przewodniczącego partii w regionie.

Karpiński i Żmijan zdeklarowali, że we wszystkich wybieralnych organach partii, jak Rada Regionu i Zarząd Regionu będzie obowiązywał “parytet”: 45 proc. reprezentantów rekomendowanych przez Żmijana i 55 proc. – przez Karpińskiego.

Żmijan został wybrany na przewodniczącego PO w regionie w styczniu 2011 r., wcześniej - od października 2010 r. - był pełniącym obowiązki przewodniczącego. Zastąpił wówczas na tym stanowisku Janusza Palikota, który wystąpił z PO i złożył mandat poselski.

Żmijan i Karpiński konkurowali o stanowisko szefa partii w regionie również w poprzednich wyborach, w styczniu 2011 r. Wtedy jednak to Karpiński, mimo wcześniejszych zapowiedzi o kandydowaniu, nie wystartował i poparł kandydaturę Żmijana. Mówił wtedy, że jego rezygnacja z kandydowania na przewodniczącego to “symboliczne pokazanie, że zgoda buduje”. Tłumaczył, że w partii były podziały i “ostra rywalizacja”, a Palikot “pozostawił skazę”, w postaci “zerwania nici zaufania i współpracy”. W maju 2010 r. Karpiński przegrał z Palikotem rywalizację o przywództwo partii w regionie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
patychulski
prawie zwolennik
WOLF
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

patychulski
patychulski (30 października 2013 o 08:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wygląda na inteligenta,a z wyrazu twarzy złośliwa,wredna i nadęta!!

to jest merytoryczna wypowiedź? proponuję patrzeć na karpińskiego przez pryzmat tego co zrobił jako poseł z puław - przypomnę tylko, że na kilka lat przesunięto budowę obwodnicy puław od mostu do węzła sielce, a minister ostatnio zaangażował się mocno i mamy już przetarg!

Rozwiń
prawie zwolennik
prawie zwolennik (27 października 2013 o 10:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

No i macie demokrację i parytety.... Karpiński wyciął wszystkich zwolenników swojego konkurenta. Nie ma parytetów, nie ma szacunku, nie ma PO (akurat to chyba dobrze). W mediach ładnie mówi o szacunku do drugiej strony, o współpracy ... ściema!!

Rozwiń
WOLF
WOLF (27 października 2013 o 08:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Serdeczne pozdrowienia dla Pana Przewodniczącego przesyła Kraśnicka Zorganizowana Grupa Przestępcza.

Rozwiń
Josef
Josef (27 października 2013 o 08:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

O jakiej demokracji Karpiński mówi?Chyba w mafii Tuska zmienili pojęcia i inaczej demokrację interpretują.WE mafi jest prawo silniejszego i Żmijan się wycofał,a za to coś dostanie w przeciwnym razie poszedłby w absolutną odstawkę.To Karpiński będzie opodatkowywał drogi i sprzedawał wszystko co polskie! Obrzydzenie bierze patrząc na te zakłamane mordy!!!

Rozwiń
Gość
Gość (27 października 2013 o 07:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wygląda na inteligenta,a z wyrazu twarzy złośliwa,wredna i nadęta!!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!