piątek, 24 listopada 2017 r.

Lublin

Mamy najwyższej jakości wodę, którą można pić prosto z kranu! Centralne laboratorium Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie okazało się najlepsze spośród 84 innych placówek w kraju. W Bystrzycy zaś można łowić ryby.

Takie informacje przekazała wczoraj dyrekcja MPWiK. Badania przekazanych do analizy porównawczej próbek z lubelskiego laboratorium były najbliższe wartości obiektywnej. Wykonano je na zlecenie Ministra Środowiska.
– Korzystamy z wody głębinowej, co decyduje o jej dobrej jakości. Stacje wodociągowe pracują bez przerw i woda cały czas płynie w obiegach zamkniętych. Dlatego jest świeża – wyjaśnia Krzysztof Majewski, z-ca dyr. ds. badania jakości wody i ścieków MPWiK w Lublinie.
Z opublikowanego w ostatnich dniach raportu NIK wynika, że dwie trzecie wody w kraju nie odpowiada wymogom jakościowym wyznaczonym przez Ministerstwo Środowiska. Tymczasem woda w Lublinie jest najwyższej jakości. Można ją pić prosto z kranu.
– Świadczą o tym też parametry fizyko–chemiczne wody, które często są lepsze od wymaganych przez Ministerstwo Środowiska. Dotyczy to np. stężenia chloru i żelaza – mówi Tadeusz Fijałka, prezes MPWiK w Lublinie.
Lubelskie MPWiK doceniono również za granicą. Przedstawiciele firmy reprezentowali region środkowo-wschodni na konferencji w Berlinie, dotyczącej możliwości pozyskiwania unijnych funduszy przedakcesyjnych na ochronę środowiska przez firmy wodociągowe z Ukrainy.
– Lubelskie i chełmskie wodociągi, jako pierwsze w Polsce mają wdrożony system jakości ISO 14001 dotyczący ochrony środowiska. Teraz MPWiK stanowi wzór dla przedsiębiorstw z Ukrainy. Tam woda nadal dostarczana jest przez 3 godziny na dobę – mówi Dariusz Dąbrowski, pełnomocnik dyrektora ds. zintegrowanego systemu zarządzania MPWiK. – Nawiązaliśmy współpracę z firmami w trzech miastach ukraińskich: w Równem, Kremenczuku i Połtawie. Będziemy dla nich wzorem do naśladowania.
W MPWiK działa Polsko-Holenderska Fundacja Wody, której celem jest m.in. pomoc firmom słabiej rozwiniętym, a także przekazywanie doświadczeń jednostek holenderskich.
Beata Błaszczuk

Co pijemy?

Lubelska kranówka pochodzi ze złóż kredowych. Jest średnio-twarda, ma sole wapnia i magnezu – bardzo potrzebne dla organizmu. Wydobywana jest z głębokości 130 m. Jeśli przeszkadza nam twardość wody, wystarczy ja przegotować. Po 10 minutach gotowania wody, zmniejszamy twardość o 90 proc.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!