sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Wojciech Wilk: Wojewoda nie musi wykonać polecenia CBA

Dodano: 5 grudnia 2016, 19:43

Według byłego wojewody Wojciecha Wilka, jego następca nie ma racji mówiąc, że musi wykonać polecenie CBA<br />
Według byłego wojewody Wojciecha Wilka, jego następca nie ma racji mówiąc, że musi wykonać polecenie CBA

Wojewoda Przemysław Czarnek (PiS) nie powinien wydawać zarządzenia zastępczego w sprawie wygaszenia mandatu prezydenta Lublina Krzysztofa Żuk – twierdzi były wojewoda lubelski Wojciech Wilk (PO)

Chodzi o sprawę, w której Centralne Biuro Antykorupcyjne zarzuca prezydentowi Żukowi (PO) złamanie prawa antykorupcyjnego w związku z zasiadaniem przez niego w radzie nadzorczej PZU Życie.

Po tym, jak na wniosek CBA mandatu Żuka nie zgodzili się wygasić lubelscy radni, dokumenty trafiły na biurko wojewody Czarnka (PiS). Ten na zorganizowanej niespełna dwa tygodnie temu konferencji prasowej poinformował, że musi wezwać Radę Miasta do przyjęcia stosownej uchwały, a jeśli to nie przyniesie skutku, wydać zarządzenie zastępcze odwołujące Żuka ze stanowiska. Z decyzją ma się jednak wstrzymać do czasu otrzymania opinii prawników.

W mediach przywoływano przypadek z 2014 r., gdy w podobnej sytuacji ówczesny wojewoda Wojciech Wilk nie wygasił mandatu byłego prezydenta Zamościa Marcina Zamoyskiego. – Trudno się dziwić. Zarządzenia zastępczego nie wydał kolega z PO w stosunku do prominentnego prezydenta z PO. Takie były standardy – powiedział Czarnek. Tę wypowiedź skomentował  Wojciech Wilk.

– Ta sprawa została dogłębnie przeanalizowana. Zwracaliśmy się o wyjaśnienia do pana prezydenta Zamoyskiego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego, pytaliśmy o stanowisko Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Po zebraniu tych wszystkich materiałów poinformowałem, że nie znalazłem żadnych podstaw do tego, aby wygasić mandat. Uczyniłem to po szeregu czynności sprawdzających – mówi poseł Wilk. – Zupełnie niepotrzebne są tego typu wycieczki, że „kolega załatwia koledze”, zwłaszcza, że prezydent Zamoyski nigdy nie był członkiem Platformy Obywatelskiej. Nigdy też nie miałem przyjemności być jego kolegą.

Według byłego wojewody, jego następca nie ma racji mówiąc, że musi wykonać polecenie CBA. – Moim zdaniem nie jest to właściwe stanowisko. Uważam, że wojewoda ma nie tylko możliwość, ale obowiązek zbadania, jak ta sprawa wygląda. Dopiero po pełnej analizie może wydać zarządzenie, bądź nie. Zdziwiłbym się, gdyby taki dokument został wydany – twierdzi Wilk.

Decyzji w sprawie prezydenta Żuka wciąż nie ma. – Nadal czekamy na opinie prawników. Myślę, że powinniśmy je otrzymać najwcześniej za dwa tygodnie – informuje Radosław Brzózka, rzecznik prasowy wojewody Czarnka.

Raspberry
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(43) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Raspberry
Raspberry (10 grudnia 2016 o 23:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czekam aż skończy się kadencja tego Żuka. Inne miasta prężnie działają w wielu kwestiach, a Żuk nie dba o losy niektórych ludzi... Przykład? W innych miastach osobom w trudnej sytuacji umorzają długi np. czynszowe, a w Lublinie nie dość, że brak mieszkań dla ludzi będących w trudnej sytuacji życiowej to nie ma szans na umorzenie długów. Jedynie odpracowanie, a to i tak tylko jak dług sięga małej sumy. I z czego żyć, kiedy trzeba wtedy też wszystko na bieżąco opłacać. Żuk do odwołania!!!
Rozwiń
Gość
Gość (6 grudnia 2016 o 13:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Totalna pterufikacja umysłu u Pana Posła.
Rozwiń
Gość
Gość (6 grudnia 2016 o 12:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech Wilk nie podpowiada co ma zrobić Czarnek ,bo sprawa dotyczy kolesia partyjnego Wilka.Niech on sobie przypomni co zrobił w sprawie bzdurnej sprawy radnego z Białej Podlaskiej?Komentarze zbierającego łapówki dla swojego szefa mnie nie interesują.Niech to Wilk sobie przypomni zanim cos powie.
Rozwiń
Gość
Gość (6 grudnia 2016 o 11:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na jakiej ulicy jest Zakład Karny w Opolu Lubelskim? Dzisiaj Mikołaj osadzeni czekają na prezenty.
Rozwiń
Gość
Gość (6 grudnia 2016 o 10:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żukowi już dziękujemy za wszystkie afery i kombinacje partyjne. A PO zdelegalizować, członków posadzić jako obecnych i przyszłych aferzystów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (43)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!