Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 lutego 2018 r.
17:26

Wojewoda chce zmiany nazwy Muzeum na Majdanku. Ma propozycję. "Obrazkowo do ludzi trzeba mówić"

85 82 A A

Brak przymiotnika „niemiecki” wyśledził dziennikarz, który pojechał na miejsce. Redaktor naczelny TVP Lublin poświęcił temu zagadnieniu cały swój program. A wojewoda śle listy do ministra. – Żadne muzeum utworzone na terenie poobozowym nie ma w swojej oficjalnej nazwie określenia „były niemiecki obóz koncentracyjny” – dziwi się rzeczniczka Państwowego Muzeum na Majdanku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o poniedziałkowy program „Tu i teraz. Widzę, słucham, pytam” prowadzony przez dyrektora i redaktora naczelnego lubelskiego ośrodka TVP Ryszarda Montusiewicza. Poniedziałkowy odcinek był poświęcony muzeum na Majdanku, a konkretnie – że brakuje informacji o tym, że działał tu niemiecki obóz koncentracyjny.

Rozpoczynając program prowadzący podkreślił, że mimo „wielokrotnych zaproszeń”, w studiu nie pojawił się przedstawiciel muzeum. Następnie pokazano zdjęcia placówki i muzealnych broszur. Montusiewicz zarzucił, że w materiałach informacyjnych wydawanych przez muzeum nigdzie nie pojawia się przymiotnik „niemiecki”, a w regulaminie zwiedzania nie ma informacji o tym, jak należy się zachowywać w tym szczególnym miejscu.

– Ze zdumieniem zobaczyliśmy, w jaki absurdalny, nieprawdziwy, niedokładny i nienazywający rzeczy po imieniu informowany jest ktoś, kto przyjeżdża, aby to miejsce poznać – dziwi się redaktor.

Podobna teza przyświecała też twórcy „newsa”, który tego samego dnia został wyemitowany w „Panoramie Lubelskiej”. – O zbrodniach popełnionych przez Niemców i zbudowanych przez nich fabrykach śmierci powinny jednoznacznie informować tablice w miejscach pamięci. Niestety, jak sprawdził nasz reporter, przy wejściu do Państwowego Muzeum na Majdanku brakuje informacji, że był to niemiecki obóz koncentracyjny – tak reklamowano materiał autorstwa Bartłomieja Bałabana, który w lubelskim ośrodku TVP pracuje od końca ubiegłego roku.

Na odpowiedź Państwowego Muzeum na Majdanku nie trzeba było długo czekać. W przesłanym we wtorek do mediów oświadczeniu instytucja wylicza, gdzie sformułowanie o niemieckim obozie można znaleźć (w wydanym w kilku językach informatorze, przewodnikach czy na stronie intermetowej).

– Z opinii wyrażanych przez zwiedzających z Polski i zagranicy wynika, że przekaz muzealny jest jednoznaczny i nie pozostawia wątpliwości, że w latach 1941–1944 na Majdanku funkcjonował niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny. W związku z tym stanowczo protestujemy przeciwko rozprzestrzenianiu nierzetelnych informacji – pisze Agnieszka Kowalczyk Nowak, rzecznik prasowy placówki.

Muzeum na Majdanku ostro odpowiada TVP 3 Lublin. "Nierzetelne informacje"

Obecna nazwa muzeum razi też lubelskiego wojewodę. W poniedziałkowym programie TVP Lublin Przemysław Czarnek zapowiedział, że wystosuje apel do ministra kultury i dziedzictwa narodowego o zmianę nazwy.

– Na nazwę, która jednoznacznie mówi o byłym niemieckim obozie koncentracyjnym. Dlatego, że obrazkowo do ludzi trzeba mówić. Oni przez te wszystkie lata zaniedbań przyjęli narrację, która jednocześnie wychodziła z polskojęzycznych gazet. Należy to zmienić – zapowiada Czarnek.

W piśmie do ministra kultury, które wysłał we wtorek, proponuje nazwę: „Państwowe Muzeum Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku”. Sugeruje, by zmienić też tabliczkę na Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Komentarze 82

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 22:20
+2
Lublin przeprasza za tego imbecyla !!
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 19:20
+1
Nazewnictwo obiektywne (chyba obecne) jest lepsze. Wymowa ,,niemieckie"; na polskim terenie niemieckie powinno być już dawno zlikwidowane, a jak zostało i zadbane, to z jakich przyczyn, czy dlatego że ,,byłe niemieckie"? Nie, tylko z dużo ważniejszych powodów, z powodów ponadnarodowych. Unarodowienie będzie umniejszeniem rangi z ponadnarodowej, wszechludzkiej, na jakąś marginalną. Komuś pewnie się spodoba.
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 19:07
+1
To jest pseudo-ustawa, która tak na prawdę nic nie zmienia. Wg art. 55a ust. 3 "Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w ust. 1 i 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej lub naukowej". Czyli reasumując: Można nakręcić film w Hollywood za miliard dolarów budżetu - będzie hitem na całym świecie, w którym Polacy będą przedstawiani jako założyciele "polskich obozów śmierci" gdzie masowo mordowali żydów. Następnie we wrześniu 1939 do Polski wkraczają Niemcy, żeby biednych żydów ratować i walczą z Polakami. Niestety przegrywają i obozy wyzwalają ich sojusznicy z ZSRR. Taka działalność artystyczna nie podlega przepisom ustawy. Książki pisane przez Grossa i podręczniki w wielu krajach (np. w Izraelu) o Jedwabnem też są przecież sztuką lub działalnością artystyczną i nie podlegają ustawie. Nie ma się czym podniecać bo to BUBEL jakich mało.
To jest pseudo-ustawa, która tak na prawdę nic nie zmienia. Wg art. 55a ust. 3 "Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w ust. 1 i 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej lub naukowej". Czyli reasumując: Można nakręcić film w Hollywood za miliard dolarów budżetu - będzie hitem na całym świecie, w którym Polacy będą przedstawiani jako założyciele "polskich obozów śmierci" gdzie masowo mordowali żydów. Następnie we wrześniu 1939 do Polski wkraczają Niemcy, żeby biednych ... rozwiń
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 19:04
+1
Mam nadzieję, że naród już niedługo się przebudzi i przegoni oszołomów.
Avatar
refleksyjnie.... / 6 lutego 2018 o 18:56
+1
"Skoro nikt z Muzeum nie pojawił się wczoraj w TVP 3 Lublin żeby łaskawie wyjaśnić, dlaczego Muzeum nie chce.."... Dyrekcja tej placówki nie jest od kreowania polityki na potrzeby tłuszczy, tylko do realizowania założeń programowych odpowiedniej instytucji zwierzchniej. W tym wypadku ministerstwa, którego szefem jest osobnik przez własnego brata uważanym za głupca!
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 18:51
+1
ten naczelny z tvp lublin powinien przyjmowac na abramowickiej ludzie to co ta dzicz wyprawia to juz nie jest smieszne blazen na blaznie i caryco pogania skad ta zgraja wykopoju tych flinstonow
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 18:33
+1
WOJEWODA I NACZELNY TVP LUBLIN POWINNI SWOJE GABINETY PRZENIEŚĆ NA UL. ABRAMOWICKĄ - TAM ICH MIEJSCE NA ODDZIAŁACH DLA MANIAKÓW
Avatar
lublinianka / 10 lutego 2018 o 12:25
nie wchode w politykę .Artykuł jest sprzed kilku dni ale napisze zapamietane wspomnienia .  Mnie  niestety  nie kojarzy sie Majdanek z Muzeum ,chociaż wiem i przejeżdżam obok  jadąc na  cmentarz .Dzisiaj Majdanek dla niewtajemniczonych to największy komunalny  cmentarz w Lublinie. Nieraz zastanawiałam  sie nieraz nad nazwą  Majdanek Muzeum  , nie miałam skojarzeń z obozem . Jestem od urodzenia Lublininką urodzoną kilka lat po wojnie ,jako małe dzieciaki od przedszkola chodziliśmy ulica nazwaną Droga Męczenników Majdanka  do obozu koncentarycjnego ,gdzie widzieliśmy baraki pełne butów, okularów ,ubrań ,  rónych rzeczy nie uporządkowanych asortymetowo ,wszytko to było rozrzucone po prawej i lewej stronie w barakach i  przejście dla zwiedzających .Krematorium zapamiętałam z powykrzywianymi przez ogień  drzwiczkami ,noszami z drutu też powykrzywianymi od ognia  ,na których wkładano do pieca ,leżały jeszcze popioły . Po latach byłam w obozie koncentracyjnym gdzie zastałam odnowione baraki, krematorium z wyszykowanymi piecami . Szok  ,że aż tak zmieniono obraz powojennego  Majdanka  .Teraz rozumiem dlaczego to tylko dla niektórych Muzeum .
nie wchode w politykę .Artykuł jest sprzed kilku dni ale napisze zapamietane wspomnienia .  Mnie  niestety  nie kojarzy sie Majdanek z Muzeum ,chociaż wiem i przejeżdżam obok  jadąc na  cmentarz .Dzisiaj Majdanek dla niewtajemniczonych to największy komunalny  cmentarz w Lublinie. Nieraz zastanawiałam  sie nieraz nad nazwą  Majdanek Muzeum  , nie miałam skojarzeń z obozem . Jestem od urodzenia Lublininką urodzoną kilka lat po wojnie ,jako małe dzieciaki od przedszkola chodziliśmy ulica nazwaną Droga Męczenników Majdanka  do obozu koncentaryc... rozwiń
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 10:03
Kiedy państwo polskie organizowało "Żegotę", państwo francuskie organizowało wywózki Żydów do niemieckich obozów śmierci, a USA odmówiło przyjęcia statku St. Louis z prawie 1 tys żydów.
Avatar
Gość / 7 lutego 2018 o 14:03
Skoro pan wojewoda uważa, że trzeba obrazkowo mówić do ludzi, to niech się weźmie za rysowanie komiksów. Tylko że i do tego potrzeba trochę talentu, samo pozerstwo i paplanina nie wystarczą.
Avatar
lublinianka / 10 lutego 2018 o 12:25
nie wchode w politykę .Artykuł jest sprzed kilku dni ale napisze zapamietane wspomnienia .  Mnie  niestety  nie kojarzy sie Majdanek z Muzeum ,chociaż wiem i przejeżdżam obok  jadąc na  cmentarz .Dzisiaj Majdanek dla niewtajemniczonych to największy komunalny  cmentarz w Lublinie. Nieraz zastanawiałam  sie nieraz nad nazwą  Majdanek Muzeum  , nie miałam skojarzeń z obozem . Jestem od urodzenia Lublininką urodzoną kilka lat po wojnie ,jako małe dzieciaki od przedszkola chodziliśmy ulica nazwaną Droga Męczenników Majdanka  do obozu koncentarycjnego ,gdzie widzieliśmy baraki pełne butów, okularów ,ubrań ,  rónych rzeczy nie uporządkowanych asortymetowo ,wszytko to było rozrzucone po prawej i lewej stronie w barakach i  przejście dla zwiedzających .Krematorium zapamiętałam z powykrzywianymi przez ogień  drzwiczkami ,noszami z drutu też powykrzywianymi od ognia  ,na których wkładano do pieca ,leżały jeszcze popioły . Po latach byłam w obozie koncentracyjnym gdzie zastałam odnowione baraki, krematorium z wyszykowanymi piecami . Szok  ,że aż tak zmieniono obraz powojennego  Majdanka  .Teraz rozumiem dlaczego to tylko dla niektórych Muzeum .
nie wchode w politykę .Artykuł jest sprzed kilku dni ale napisze zapamietane wspomnienia .  Mnie  niestety  nie kojarzy sie Majdanek z Muzeum ,chociaż wiem i przejeżdżam obok  jadąc na  cmentarz .Dzisiaj Majdanek dla niewtajemniczonych to największy komunalny  cmentarz w Lublinie. Nieraz zastanawiałam  sie nieraz nad nazwą  Majdanek Muzeum  , nie miałam skojarzeń z obozem . Jestem od urodzenia Lublininką urodzoną kilka lat po wojnie ,jako małe dzieciaki od przedszkola chodziliśmy ulica nazwaną Droga Męczenników Majdanka  do obozu koncentaryc... rozwiń
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 10:03
Kiedy państwo polskie organizowało "Żegotę", państwo francuskie organizowało wywózki Żydów do niemieckich obozów śmierci, a USA odmówiło przyjęcia statku St. Louis z prawie 1 tys żydów.
Avatar
Gość / 7 lutego 2018 o 14:03
Skoro pan wojewoda uważa, że trzeba obrazkowo mówić do ludzi, to niech się weźmie za rysowanie komiksów. Tylko że i do tego potrzeba trochę talentu, samo pozerstwo i paplanina nie wystarczą.
Avatar
Gość / 7 lutego 2018 o 12:09
Garnek teraz to prezes da ci poli..ć rowa !! Pis ma niewyczerpane zasoby idiotów !!
Avatar
Gość / 7 lutego 2018 o 11:47
Bałaban - naczelny propagandysta dobrej zmiany. I wszystko jasne... To już któryś z kolei "sensacyjny" news jego autorstwa. Wcześniej było o instalacji na dziedzińcu Muzeum na Zamku z geniuszem z IPN od swastyk i wygodnego zycia Żydów podczas niemieckiej okupacji.
Avatar
Gość / 7 lutego 2018 o 10:58
Polacy to wiedzą, im nie trzeba tłumaczyć a zagranica właśnie się dowiedziała. I po co to bylo? Zeby sobie trochę elektoratu kupić przed wyborami? Niech wam się nie wydaje, że Polska w świecie coś znaczy. Tkwijcie dalej w tym zacofaniu i antysemityzmie, osamotnieni.
Avatar
Gość / 7 lutego 2018 o 10:38
Wszystkie znajdujące się w Polsce muzea - miejsca męczeństwa powinny mieć przymiotnik "niemiecki", ponieważ zostały utworzone przez Niemców i/lub zarządzane przez Niemców (Auschwitz - to baraki wojskowe, przejęte przez Niemców i zamienione w obóz zagłady). W obozach tych były tablice w języku NIEMIECKIM, a nie "nazistowskim". Nie były to żadne obozy nazistowskie, tylko niemieckie, bo to Niemcy rozpętały wojnę, a nie jakiś nieistniejący kraj o nazwie "Nazizm".
Avatar
Gość / 7 lutego 2018 o 09:43
Nazwa jest istotna, ale przekaz chyba jeszcze istotniejszy. Młodzież żydowska przyjeżdża na Majdanek pod eskortą naszej policji, bo rzekomo czeka ich niebezpieczeństwo ze strony polskich antysemitów. Ponadto, ich przewodnicy są "uczniami" Grossa. Nic dziwnego, że ich pobyt w Polsce jest "traumą", po której udają się do Berlina, gdzie mogą bez obaw korzystać z rozrywek cielesnych.
Avatar
Gość / 7 lutego 2018 o 09:36
Ale Pan Wojewoda wymyślił nazwę! Idąc tym tokiem rozumowania powinno się zmienić również nazwę jego stanowiska: "Wojewoda Lubelski Nominowany Przez Partię PiS Na Którą w Wyborach Parlamentarnych Głosowało 18,5% Upoważnionych do Głosowania Polaków - Przemysław Czarnek" - ładnie?
Avatar
Gość / 7 lutego 2018 o 09:31
Ty Czarnek nie bądź taki hop do przodu. Jedno marzenie - kiedy wreszcie jarek zauważy i doceni.
Zobacz wszystkie komentarze 82

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 0 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 0

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 0 4

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 0

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 0 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 0 11

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 0 2

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 0 3

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo 0 0

W Zamościu odbędzie się festiwal Hip-Hop Graffiti Jam, podczas którego stworzona będzie miejską galerię sztuki na szarych dziś murach Ogrodu Zoologicznego. Wszystko dzięki grantowi otrzymanego w programie Lechstarter.

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt
26 maja 2018, 12:00

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt 0 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zaprasza na wernisaż interaktywnej wystawy dla dzieci Skład sztuki. Otwarcie ekspozycji odbędzie się w sobotę, 26 maja o godz. 12.

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą 0 4

Miały pachnieć nowością, koić klimatyzacją i zapewniać pasażerom bezprzewodowy internet. W takich warunkach miały nas wozić po trasach regionalnych, np. z Lublina do Chełma i Dęblina. Miały, ale na razie nie będą. Unieważniony został przetarg na dostawę 11 pociągów elektrycznych dla województwa lubelskiego

100 milionów złotych na fotonikę!

100 milionów złotych na fotonikę! 0 0

100 mln zł na fotonikę – wspólne przedsięwzięcie NCBiR i samorządu województwa lubelskiego Samorząd województwa lubelskiego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspólnie wspierają projekty w zakresie innowacyjnych technologii fotonicznych. Na ten cel przeznaczono aż 100 milionów złotych.

Havana Nights w El Cubano
26 maja 2018, 21:00

Havana Nights w El Cubano 0 0

W sobotę, 26 maja o godz. 21 w klubie El Cubano (ul. Zesłańców Sybiru 5) odbędzie się impreza z cyklu Havana Nights.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.