sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Wojewoda chce zmiany nazwy Muzeum na Majdanku. Ma propozycję. "Obrazkowo do ludzi trzeba mówić"

Dodano: 6 lutego 2018, 17:26

Brak przymiotnika „niemiecki” wyśledził dziennikarz, który pojechał na miejsce. Redaktor naczelny TVP Lublin poświęcił temu zagadnieniu cały swój program. A wojewoda śle listy do ministra. – Żadne muzeum utworzone na terenie poobozowym nie ma w swojej oficjalnej nazwie określenia „były niemiecki obóz koncentracyjny” – dziwi się rzeczniczka Państwowego Muzeum na Majdanku

Chodzi o poniedziałkowy program „Tu i teraz. Widzę, słucham, pytam” prowadzony przez dyrektora i redaktora naczelnego lubelskiego ośrodka TVP Ryszarda Montusiewicza. Poniedziałkowy odcinek był poświęcony muzeum na Majdanku, a konkretnie – że brakuje informacji o tym, że działał tu niemiecki obóz koncentracyjny.

Rozpoczynając program prowadzący podkreślił, że mimo „wielokrotnych zaproszeń”, w studiu nie pojawił się przedstawiciel muzeum. Następnie pokazano zdjęcia placówki i muzealnych broszur. Montusiewicz zarzucił, że w materiałach informacyjnych wydawanych przez muzeum nigdzie nie pojawia się przymiotnik „niemiecki”, a w regulaminie zwiedzania nie ma informacji o tym, jak należy się zachowywać w tym szczególnym miejscu.

– Ze zdumieniem zobaczyliśmy, w jaki absurdalny, nieprawdziwy, niedokładny i nienazywający rzeczy po imieniu informowany jest ktoś, kto przyjeżdża, aby to miejsce poznać – dziwi się redaktor.

Podobna teza przyświecała też twórcy „newsa”, który tego samego dnia został wyemitowany w „Panoramie Lubelskiej”. – O zbrodniach popełnionych przez Niemców i zbudowanych przez nich fabrykach śmierci powinny jednoznacznie informować tablice w miejscach pamięci. Niestety, jak sprawdził nasz reporter, przy wejściu do Państwowego Muzeum na Majdanku brakuje informacji, że był to niemiecki obóz koncentracyjny – tak reklamowano materiał autorstwa Bartłomieja Bałabana, który w lubelskim ośrodku TVP pracuje od końca ubiegłego roku.

Na odpowiedź Państwowego Muzeum na Majdanku nie trzeba było długo czekać. W przesłanym we wtorek do mediów oświadczeniu instytucja wylicza, gdzie sformułowanie o niemieckim obozie można znaleźć (w wydanym w kilku językach informatorze, przewodnikach czy na stronie intermetowej).

– Z opinii wyrażanych przez zwiedzających z Polski i zagranicy wynika, że przekaz muzealny jest jednoznaczny i nie pozostawia wątpliwości, że w latach 1941–1944 na Majdanku funkcjonował niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny. W związku z tym stanowczo protestujemy przeciwko rozprzestrzenianiu nierzetelnych informacji – pisze Agnieszka Kowalczyk Nowak, rzecznik prasowy placówki.

Muzeum na Majdanku ostro odpowiada TVP 3 Lublin. "Nierzetelne informacje"

Obecna nazwa muzeum razi też lubelskiego wojewodę. W poniedziałkowym programie TVP Lublin Przemysław Czarnek zapowiedział, że wystosuje apel do ministra kultury i dziedzictwa narodowego o zmianę nazwy.

– Na nazwę, która jednoznacznie mówi o byłym niemieckim obozie koncentracyjnym. Dlatego, że obrazkowo do ludzi trzeba mówić. Oni przez te wszystkie lata zaniedbań przyjęli narrację, która jednocześnie wychodziła z polskojęzycznych gazet. Należy to zmienić – zapowiada Czarnek.

W piśmie do ministra kultury, które wysłał we wtorek, proponuje nazwę: „Państwowe Muzeum Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku”. Sugeruje, by zmienić też tabliczkę na Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

lublinianka
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(82) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

lublinianka
lublinianka (10 lutego 2018 o 12:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie wchode w politykę .Artykuł jest sprzed kilku dni ale napisze zapamietane wspomnienia .  Mnie  niestety  nie kojarzy sie Majdanek z Muzeum ,chociaż wiem i przejeżdżam obok  jadąc na  cmentarz .Dzisiaj Majdanek dla niewtajemniczonych to największy komunalny  cmentarz w Lublinie. Nieraz zastanawiałam  sie nieraz nad nazwą  Majdanek Muzeum  , nie miałam skojarzeń z obozem . Jestem od urodzenia Lublininką urodzoną kilka lat po wojnie ,jako małe dzieciaki od przedszkola chodziliśmy ulica nazwaną Droga Męczenników Majdanka  do obozu koncentarycjnego ,gdzie widzieliśmy baraki pełne butów, okularów ,ubrań ,  rónych rzeczy nie uporządkowanych asortymetowo ,wszytko to było rozrzucone po prawej i lewej stronie w barakach i  przejście dla zwiedzających .Krematorium zapamiętałam z powykrzywianymi przez ogień  drzwiczkami ,noszami z drutu też powykrzywianymi od ognia  ,na których wkładano do pieca ,leżały jeszcze popioły . Po latach byłam w obozie koncentracyjnym gdzie zastałam odnowione baraki, krematorium z wyszykowanymi piecami . Szok  ,że aż tak zmieniono obraz powojennego  Majdanka  .Teraz rozumiem dlaczego to tylko dla niektórych Muzeum .
Rozwiń
Gość
Gość (8 lutego 2018 o 10:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kiedy państwo polskie organizowało "Żegotę", państwo francuskie organizowało wywózki Żydów do niemieckich obozów śmierci, a USA odmówiło przyjęcia statku St. Louis z prawie 1 tys żydów.
Rozwiń
Gość
Gość (7 lutego 2018 o 14:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skoro pan wojewoda uważa, że trzeba obrazkowo mówić do ludzi, to niech się weźmie za rysowanie komiksów. Tylko że i do tego potrzeba trochę talentu, samo pozerstwo i paplanina nie wystarczą.
Rozwiń
Gość
Gość (7 lutego 2018 o 12:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Garnek teraz to prezes da ci poli..ć rowa !! Pis ma niewyczerpane zasoby idiotów !!
Rozwiń
Gość
Gość (7 lutego 2018 o 11:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bałaban - naczelny propagandysta dobrej zmiany. I wszystko jasne... To już któryś z kolei "sensacyjny" news jego autorstwa. Wcześniej było o instalacji na dziedzińcu Muzeum na Zamku z geniuszem z IPN od swastyk i wygodnego zycia Żydów podczas niemieckiej okupacji.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (82)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!