sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Wojewoda daje radnym 30 dni na wygaszenie mandatu prezydenta Krzysztofa Żuka

Dodano: 2 stycznia 2017, 18:53
Autor: drs, toma

14 listopada na posiedzeniu odbywającym się w atmosferze wiecu poparcia dla Krzysztofa Żuka (na zdjęciu) Rada Miasta odrzuciła wezwanie CBA do wygaszenia prezydentowi mandatu (fot. Maciej Kaczanowski)
14 listopada na posiedzeniu odbywającym się w atmosferze wiecu poparcia dla Krzysztofa Żuka (na zdjęciu) Rada Miasta odrzuciła wezwanie CBA do wygaszenia prezydentowi mandatu (fot. Maciej Kaczanowski)

Do stwierdzenia, że Krzysztof Żuk nie jest już prezydentem Lublina wezwał Radę Miasta wojewoda lubelski. Na taką decyzję dał radnym 30 dni. Jeśli tego nie zrobią, będzie mógł sam wydać zarządzenie odsuwające Żuka od władzy. A ten będzie mógł je zaskarżyć.

Do podjęcia takiej uchwały Rada Miasta została wezwana już po raz drugi. Najpierw wnioskowało o to Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zdaniem agentów, Krzysztof Żuk złamał prawo łącząc funkcję prezydenta z zasiadaniem w radzie nadzorczej spółki PZU Życie. CBA wystąpiło do radnych o stwierdzenie, że Żuk stracił władzę na mocy tzw. ustawy antykorupcyjnej.

Wezwanie to Rada Miasta odrzuciła 14 listopada na posiedzeniu odbywającym się w atmosferze wiecu poparcia dla Żuka, którego zwolennicy demonstrowali zarówno w Ratuszu, jak i przed nim. Na tej samej sesji radni przyjęli uchwałę mówiącą, że wezwanie CBA było bezpodstawne. Tę uchwałę wojewoda unieważnił, co 21 grudnia radni zaskarżyli do sądu. Za każdym razem wynik głosowania był ten sam: 16 radnych (PO i Wspólny Lublin) za Żukiem, a 15 przeciw (PiS).

Teraz to wojewoda wnioskuje do Rady Miasta, by odsunęła Żuka od władzy. Podziela argumenty podawane przez CBA.

– Wojewoda nie posiada żadnych instrumentów prawnych, aby podważać ustalenia dokonane przez tak wyspecjalizowany organ państwa, jakim jest CBA – informuje Marek Wieczerzak z biura wojewody. – Decyzja zapadła po wnikliwej analizie dostarczonych przez biuro dokumentów. Potwierdziła ona tezę CBA o złamaniu przepisów antykorupcyjnych przez Krzysztofa Żuka.

Czy wniosek wojewody trafi pod głosowanie? Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta nie odbierał w poniedziałek telefonu. Najbliższe posiedzenie rady jest wyznaczone na 2 lutego. Zgodnie z ustawą, wojewoda dał radnym 30 dni na podjęcie żądanej uchwały. Jeśli Rada Miasta jej nie przyjmie, wtedy wojewoda będzie mógł wydać tzw. zarządzenie zastępcze.

– Miesiąc temu wypowiedzieliśmy się w tej sprawie bardzo jednoznacznie. Jeśli dojdzie do kolejnego głosowania, to jego wynik będzie identyczny. Nie widzimy żadnego przewinienia ze strony prezydenta – komentuje radny PO Michał Krawczyk.

Ani ewentualna uchwała, ani ewentualne zarządzenie nie będą od razu oznaczały usunięcia prezydenta. Może on zaskarżyć te decyzje do dwuinstancyjnego sądu. I już zapowiada, że to zrobi, bo – jak twierdzi – prawa nie złamał.

Dopiero prawomocny, niekorzystny dla Żuka wyrok jest w stanie pozbawić go prezydentury. Biorąc pod uwagę czas rozpatrywania rozpraw w sądzie, prawomocny wyrok (abstrahując od jego brzmienia) nie zapadnie raczej przed upływem kadencji Żuka kończącej się jesienią przyszłego roku.

Piotr K.
Gość z Lublina
lex
(103) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Piotr K.
Piotr K. (4 stycznia 2017 o 17:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chcieć to on sobie może.
Rozwiń
Gość z Lublina
Gość z Lublina (4 stycznia 2017 o 15:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co z innymi spółkami w których zasiadał Pan P. Żuk ?  Trochę sobie zarobił, a teraz zasłania się kolegami ! NIEŁADNIE. Trzeba mieć trochę honoru i wziąć błąd na klate. Aby potem na białym koniu wygrać wyboru. Ale władza charakteryzuje się przywiązaniem do koryta.  Czy Żuk jest dobrym prezydentem ? Mam nadzieję że w nowych wyborach znajdzie się kandydat lepszy, rozsądniejszy, rozumiejący mieszkańców Lublina bo pochodzący z Lublina  - zobaczcie im w życiorysy, gdzie się udzielali, czy są z waszego środowiska ( będą rozumieć wasze problemy). IDZCIE NA WYBORY, nasze lokalne są 1000% ważniejsze od pozostałych. 
Rozwiń
lex
lex (3 stycznia 2017 o 18:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mójLublin napisał:
żałosny prezydent. w stylu gierka. zbudował układ, który finansuje akcje poparcia i kampanie wyborcze. obstawił niekompetentnymi karierowiczami kluczowe stanowiska a dług miasta rośnie. byli działacze platformy: turski, piątek robią kokosy a miasto nie ma z tego nic. kochanka na wiceprezydenta, wiceprezydent na dyrektora, fotki z gasiorowskim, układ z Ikea, praca na lewo w PZU, nowy ratusz też na lewo od leńczuka, system sterowania korkami za dziesiątki milionów, skrzyżowanie za darmo dla studenta dziuby,.. czarna księga Żuka juz powstaje... Mam pytanie do Pana? "kochanka na wiceprezydenta, wiceprezydent na dyrektora" "Można bliżej? To było by przestępstwo z zamiarem ewentualnym
Rozwiń
Gość
Gość (3 stycznia 2017 o 17:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proszę Państwa Pan Prezydent K. Żuk jest dobrym prezydentem Lublina, jest sporo inwestycji, poprawa stanu nawierzchni na ulicach, rozwój kultury i sportu, jednakże uważam iż nikt nie stoi ponad prawem. Prezydent zdawał sobie sprawę, iż łączenie tych kilku funkcji w radach nadzorczych jest konfliktem interesów.
Rozwiń
Gość
Gość (3 stycznia 2017 o 15:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie wojewodo ! To jest dobry prezydent ,wybrany przez nas i chcemy żeby był
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (103)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!