Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 lutego 2017 r.
12:46

Wojewoda podpisał decyzję o wygaszeniu mandatu prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
32 156 A A

Wojewoda zdecydował o usunięciu Krzysztofa Żuka ze stanowiska prezydenta Lublina. Ale zarządzenie wojewody o „wygaszeniu mandatu” prezydenta nie od razu stanie się prawomocne, bo Żuk może się odwołać do sądu i zapowiada, że to zrobi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wojewoda tłumaczy, że był zobowiązany do wydania takiego zarządzania, bo inaczej sam narażałby się na zarzut niedopełnienia obowiązków. – Ja ryzykować nie będę – mówi wojewoda Przemysław Czarnek.

Zarządzenie wojewody związane jest z zarzutami, które stawia prezydentowi Centralne Biuro Antykorupcyjne. W ocenie CBA Krzysztof Żuk złamał prawo łącząc przez dwa lata stanowisko prezydenta Lublina z zasiadaniem w radzie nadzorczej spółki PZU Życie. CBA wskazuje na przepisy zakazujące łączenia pewnych stanowisk i mówiące, że naruszenie zakazu jest równoznaczne z utratą stanowiska, w tym przypadku prezydenta.

Sam zainteresowany twierdzi, że prawa nie złamał, a ustawowy zakaz nie ma w tym przypadku zastosowania. Żuk powołuje się na ustawowy wyjątek od zakazu, a konkretnie przepis pozwalający prezydentowi zasiadać w spółce, do której został zgłoszony jako przedstawiciel Skarbu Państwa, albo został zgłoszony przez spółkę, w której Skarb Państwa ma ponad 50 proc. udziału.

– Nie może Skarb Państwa zgłosić swojego reprezentanta do spółki, w której nie ma ani jednej akcji – podkreśla wojewoda. Przypomina też, że Skarb Państwa ma w PZU SA zaledwie 34,4 proc. akcji. – A nie wymagane w ustawie 50 proc.

– Udział Skarbu Państwa nie przekracza wprawdzie 50 proc. kapitału zakładowego, ale Skarb Państwa posiada na zgromadzeniu wspólników faktycznie ponad 50 proc. głosów – tłumaczył w listopadzie Krzysztof Żuk. Z tym nie zgadza się wojewoda, który mówi, że przepisy trzeba czytać dosłownie, jeśli nie budzą one wątpliwości, a w tym przypadku ustawa wprost mówi o 50 proc. udziałów lub akcji.

O odsunięcie prezydenta od władzy jako pierwsze wystąpiło CBA kierując do Rady Miasta wniosek o stwierdzenie, że Żuk z mocy prawa przestał być prezydentem Lublina. Wniosek ten został odrzucony radę głosami radnych koalicji PO i Wspólnego Lublina, która ma w Radzie Miasta jeden głos przewagi nad opozycyjnym względem prezydenta klubem PiS.

Taka decyzja zapadła w połowie listopada. Wezwanie bardzo podobne do tego skierowanego przez CBA wysłał do Rady Miasta także wojewoda, dając radnym miesiąc na stwierdzenie, że Żuk nie jest już prezydentem. Do głosowania nad tym wnioskiem nie doszło. To otworzyło wojewodzie drogę do wydania tzw. zarządzenia zastępczego.

Sam prezydent przekonywał, że wojewoda nie jest zobowiązany do wydania takiego zarządzenia i powinien sam zbadać sprawę.

Niedawno Żuk oświadczył też, że pozbawianie go stanowiska prezydenta niczemu by nie służyło, bo w radzie nadzorczej PZU Życie nie zasiada od stycznia 2016 r., więc trudno doszukiwać się choćby potencjalnego konfliktu interesów, który można by rozwiązać odsuwając go od rządzenia Lublinem.

– Wojewoda jest związany ustaleniami CBA, które jest wyspecjalizowanym organem – mówi tymczasem Przemysław Czarnek. Zapewnia jednak, że przeanalizował materiały przekazane mu przez CBA i nie ma wątpliwości, że Żuk złamał prawo.

Zarządzenie może być zaskarżone przez prezydenta do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Złożenie takiego odwołania sprawia, że zarządzenie nie może być wykonane do czasu prawomocnego wyroku na niekorzyść Żuka.

Jeśli prezydent nie odwoła się w ciągu 30 dni od zarządzenia, to stanie się ono prawomocne, a miastem zacznie rządzić komisarz wskazany przez premiera.

Sonda: Co sądzisz o wygaszeniu mandatu prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka?

Liczba głosów: 5469
75.33%
Zła decyzja, wyłącznie polityczna
20.28%
Dobra decyzja, prezydent złamał prawo
4.39%
Trudno powiedzieć

Komentarze 156

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 14:12
+2
Mam nadzieję, że Pan Prezydent odwoła się do sądu. Tak należy postępować z tymi minernotami z PiS
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 14:08
+2
Zła decyzja, wyłącznie polityczna
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 14:08
+2
Pan prezydent Żuk w końcu po latach marazmu i rządach poprzednich prezydentów "ruszyl" Lublin. I staniemy za Nim murem.
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 14:05
+2
ŻUK JEST DOBRYM PREZYDENTEM!!! Bardzo dobrze wykorzystuje środki Unijne, rozwinął infrastrukturę, niestety włodarze PiSowscy wykorzystywali struktury samorządowe miasta itp. jedynie jako trampoliny do "większej" polityki. Żuk to fachowiec ekonomiczny i mądry człowiek! Niech WSA go utrzyma i utrze troszkę nosa wojewodzie!!!
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 13:59
+2
I teraz zasypie internet lawina komentarzy pisowskich dzieci poupychanych po urzędach i spółkach...
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 13:54
+2
zła decyzja !
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 13:53
+2
Żuk to prezydent na jakiego niektórzy czekali od wielu wielu lat. A teraz przy pomocy podstępnej interpretacji przepisów, wynajdywania kruczków prawnych próbuje się go odwołać i, co chyba najgorsze, zastąpić Pruszkowskim, Muszyńskim, Tułajewem czy innym Czarnkiem czyli ludźmi bez kompetencji, bez doświadczenia, miernymi ale za to wiernymi partii. Lublinowi takiego prezydenta nie trzeba - potrzebny jest gospodarz, który od polityki stroni, w 100% pochłonięty działaniem na rzecz mieszkańców czyli dokładnie kimś takim jak prezydent Żuk.
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 13:53
+2
Żuk to prezydent na jakiego niektórzy czekali od wielu wielu lat. A teraz przy pomocy podstępnej interpretacji przepisów, wynajdywania kruczków prawnych próbuje się go odwołać i, co chyba najgorsze, zastąpić Pruszkowskim, Muszyńskim, Tułajewem czy innym Czarnkiem czyli ludźmi bez kompetencji, bez doświadczenia, miernymi ale za to wiernymi partii. Lublinowi takiego prezydenta nie trzeba - potrzebny jest gospodarz, który od polityki stroni, w 100% pochłonięty działaniem na rzecz mieszkańców czyli dokładnie kimś takim jak prezydent Żuk.
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 13:49
+2
Niszczenia Kraju ciąg dalszy !!! Polacy oprzytomniejcie dokąd ta sekta będzie rządzić misiewiczami ! Czy ktoś dał im prawo do niszczenia wszystkiego jak Hunowie przed wiekami ! Groza !
Avatar
Iza / 6 lutego 2017 o 13:48
+2
Wojewoda dał ciała, bo to kolejny misiewicz jest. A Żuk i tak wygra w sądzie.
Avatar
polsilver / 9 lutego 2017 o 17:05
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Z tego wojewody takie wielkie chłopisko a zachowuje się jak mały kundel
do tego nieogolony
Avatar
munk / 9 lutego 2017 o 16:49
"do Patrioty"piszesz bzdury,zastanów sie wpierw potem pisz podobne jak wasza premier opowiadała przed wyborami, że Polska w ruinie,po wyborach nagle Polska wypiękniała zakłamany pisowski lud
Avatar
M / 7 lutego 2017 o 08:07
Lubelak napisał:
patriota napisał:
Ale i zadłuża Lublin. A kto będzie spłacał kredyt? Napewno nie pan Żuk, tylko podatnicy - jak zwykle. A przebudowa Solidarności i Sikorskiego to chyba chybiona inwestycja. Wiele ulic w Lublinie ma tzw. "kocie łby", wiele nawierzchni ulic nie remontowano od lat, a także sypiące się mosty na których ograniczono tylko tonaż i prędkość. Kiedy mosty doczekają się remontów? A poza tym bardzo wiele chodników na lubelskich ulicach czeka na wymianę nawierzchni. Lepiej jest przeznaczyć miliony na przebudowę Solidarności - Sikorskiego nowym rondem i kaskadą, chociaż obwodnica Lublina w pewnym stopniu odciążyła między innymi to skrzyżowanie. Wielka inwestycja to i wielkie brawa będą po zakończeniu.
A powiedz mi co robi rząd PISu z Polską? W ciągu pierwszego miesiąca zadłużył Polskę już na 1/3 limitu.... w tamtym roku zadłużenia wzrosły rekordowo... Więc zwolennicy Pisu potrafią robić tylko jedno w kółko... krzyczeć o czymś a robić to gorzej. Krzyczeli o kolesiostwie i nepotyzmie.... wstawili tysiące misiewiczów gorzej od poprzedników... Krzyczeli o długach... zadłużyli znacznie gorzej... Krzyczeli o zegarkach i ośmiorniczkach.... znoszą limity na budżety reprezentacyjne, jeżdzą samochodami pojedyńczo... i kupują limuzyny które pózniej są wykorzystywane dla szeregowych pracowników... Krzyczeli na demonstracjach... teraz demonstracje to zło... Stajkowali.... teraz strajki to łamanie demokracji... PIS to jedne wielkie szuje... najbardziej fałszywe ze wszystkich szuj które kiedykowiek były w sejmie.
Lepiej bym tego nie ujął :) W darciu mordy osiągneli mistrzostwo świata
Lepiej bym tego nie ujął :) W darciu mordy osiągneli mistrzostwo świata rozwiń
Avatar
Gość / 7 lutego 2017 o 07:39
Koło ch... mi to lata kto co komu wygasił. A już najbardziej denne są te rozdzierania szat na biednym Żukiem.
Avatar
Lubelak / 7 lutego 2017 o 07:33
patriota napisał:
Ale i zadłuża Lublin. A kto będzie spłacał kredyt? Napewno nie pan Żuk, tylko podatnicy - jak zwykle. A przebudowa Solidarności i Sikorskiego to chyba chybiona inwestycja. Wiele ulic w Lublinie ma tzw. "kocie łby", wiele nawierzchni ulic nie remontowano od lat, a także sypiące się mosty na których ograniczono tylko tonaż i prędkość. Kiedy mosty doczekają się remontów? A poza tym bardzo wiele chodników na lubelskich ulicach czeka na wymianę nawierzchni. Lepiej jest przeznaczyć miliony na przebudowę Solidarności - Sikorskiego nowym rondem i kaskadą, chociaż obwodnica Lublina w pewnym stopniu odciążyła między innymi to skrzyżowanie. Wielka inwestycja to i wielkie brawa będą po zakończeniu.
A powiedz mi co robi rząd PISu z Polską? W ciągu pierwszego miesiąca zadłużył Polskę już na 1/3 limitu.... w tamtym roku zadłużenia wzrosły rekordowo... Więc zwolennicy Pisu potrafią robić tylko jedno w kółko... krzyczeć o czymś a robić to gorzej. Krzyczeli o kolesiostwie i nepotyzmie.... wstawili tysiące misiewiczów gorzej od poprzedników... Krzyczeli o długach... zadłużyli znacznie gorzej... Krzyczeli o zegarkach i ośmiorniczkach.... znoszą limity na budżety reprezentacyjne, jeżdzą samochodami pojedyńczo... i kupują limuzyny które pózniej są wykorzystywane dla szeregowych pracowników... Krzyczeli na demonstracjach... teraz demonstracje to zło... Stajkowali.... teraz strajki to łamanie demokracji... PIS to jedne wielkie szuje... najbardziej fałszywe ze wszystkich szuj które kiedykowiek były w sejmie.
A powiedz mi co robi rząd PISu z Polską? W ciągu pierwszego miesiąca zadłużył Polskę już na 1/3 limitu.... w tamtym roku zadłużenia wzrosły rekordowo... Więc zwolennicy Pisu potrafią robić tylko jedno w kółko... krzyczeć o czymś a robić to gorzej. Krzyczeli o kolesiostwie i nepotyzmie.... wstawili tysiące misiewiczów gorzej od poprzedników... Krzyczeli o długach... zadłużyli znacznie gorzej... Krzyczeli o zegarkach i ośmiorniczkach.... znoszą limity na budżety reprezentacyjne, jeżdzą samochodami pojedyńczo... i kupują lim... rozwiń
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 22:44
Panie wojewodo Pan jest tylko nominantem natomiast prezydent Żuk został już dwukrotnie wybrany bezpośrednio w wyborach powszechnych na prezydenta. Mogła Pana partia prawa i sprawiedliwa wystąpić na drogę referendum ale to choć droga długa i niepewna, w której trzeba się spocić i napracować to wobec prezydenta wybranego w wyborach powszechnych bardziej sprawiedliwa niż prymitywna decyzja administracyjna. A CBA to przedszkolaki działające ledwo ciut ponad 10 lat w dodatku polityczne nie profesjonalne w końcu posłami zostali szef CBA Kamiński i twarz CBA agent Kaczmarek. Posłami PiS. A z założenia służby jawne i tajne są apolityczne. Trybunał Stanu Panie wojewodo zaprasza do siebie kiedy nominacja dobiegnie końca. Jaka decyzja takie konsekwencje wojewodo Czarnek.
Panie wojewodo Pan jest tylko nominantem natomiast prezydent Żuk został już dwukrotnie wybrany bezpośrednio w wyborach powszechnych na prezydenta. Mogła Pana partia prawa i sprawiedliwa wystąpić na drogę referendum ale to choć droga długa i niepewna, w której trzeba się spocić i napracować to wobec prezydenta wybranego w wyborach powszechnych bardziej sprawiedliwa niż prymitywna decyzja administracyjna. A CBA to przedszkolaki działające ledwo ciut ponad 10 lat w dodatku polityczne nie profesjonalne w końcu posłami zostali szef CBA Kamiński i... rozwiń
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 21:27
Czy ten też umawiał się, że podpisuje wszystko ... ?
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 21:11
Widzę, że cieszą się katolickie prymitywy lubiące dawać księżom grubą kasę. Nie cieszcie się tak wcześnie, bo jeszcze Żuk może się odwołać do WSA.
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 20:55
Jaka polityczna decyzja?? Ludzie złamał prawo i tyle
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 20:24
Murem na trawkę
Zobacz wszystkie komentarze 156

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Samochodem bez prawa jazdy, ale pod okiem rodzica. Czy ten pomysł sprawdzi się w Polsce?

Samochodem bez prawa jazdy, ale pod okiem rodzica. Czy ten pomysł sprawdzi się w Polsce? 0 0

Nauka jazdy samochodem pod okiem rodziców? Minister infrastruktury chce, by było to możliwe pomiędzy ukończeniem oficjalnego kursu a egzaminem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem 0 3

Przez całe wakacje lubelscy restauratorzy mają organizować imprezy walcząc o miejsce na liście lokali polecanych turystom przez władze miasta. Wczoraj rozpoczął się nabór chętnych do tej rywalizacji. Każdy, kto przejdzie do drugiego etapu, będzie musiał zorganizować własne, otwarte wydarzenie.

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm 6 1

Ten wyjazd do Warszawy to była dla nas nagroda, którą nam odebrano – mówią Mateusz Sroka i Adam Sygocki, posłowie tegorocznego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w środę w Lublinie zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Kancelaria Sejmu odwołała posiedzenie młodych parlamentarzystów, przekładając je z 1 czerwca na wrzesień.

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości"

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości" 2 8

– To zaklinanie rzeczywistości – tak mama siódmoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie komentuje list do rodziców wystosowany przez minister edukacji narodowej. Anna Zalewska pisze w nim, że rekrutacja do zdublowanych klas pierwszych szkół średnich „nie spowoduje istotnych problemów”.

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 1 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 1 2

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 79 6

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 5

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 28

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 3 2

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 51 7

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 52 11

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.