sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Wojewoda wkroczy do Strefy Płatnego Parkowania?

Dodano: 11 lipca 2016, 14:43
Autor: Dominik Smaga

(fot. AS)
(fot. AS)

Jeśli miasto nie urządzi prawidłowo Strefy Płatnego Parkowania, może mieć na pieńku z wojewodą. Ma on prawo nakazać zmianę złego oznakowania. Tymczasem w strefie jest kolejny problem: są miejsca, gdzie parkingi wyznaczono za blisko przejść dla pieszych.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Organizując strefę miasto powinno to zrobić tak, aby wszystko było jasne i czytelne, żeby nie dochodziło do niezrozumiałych sytuacji z udziałem właścicieli aut, pieszych, kontrolerów, policji czy straży miejskiej – podkreśla Marek Wieczerzak z biura wojewody lubelskiego.

Możliwość wkroczenia z kontrolą daje wojewodzie Prawo o ruchu drogowym mówiące, że wojewoda sprawuje nadzór nad zarządzaniem ruchem na drogach publicznych w miastach na prawach powiatu (art. 10, ust. 2). Ta sama ustawa mówi, że wojewoda może nakazać zmianę organizacji ruchu „ze względu na ważny interes ogólnospołeczny” (art. 10, ust. 10).

Chociaż Strefa Płatnego Parkowania powinna być prawidłowo oznaczona już 1 lipca, to wciąż nie wszystko jest gotowe. – Znakowanie jest na ukończeniu – zapewnia Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta.

Na większości ulic wymalowano już wymagane przepisami linie wyznaczające miejsca parkingowe, ale nie wszędzie zrobiono to poprawnie. Chodzi m.in. o odległość miejsc postojowych od przejść dla pieszych.

– Miejsca mogą być wyznaczone nie bliżej niż 10 m od przejścia, jeśli to droga dwukierunkowa. Na jednokierunkowej mogą być tuż obok – mówi Krzyżanowska. Tymczasem przepisowej odległości nie zachowano np. na bezsprzecznie dwukierunkowej ul. Zamojskiej.

Nie wszędzie jednak miejsca postojowe w ogóle zostaną wyznaczone liniami na nawierzchni. Linii nie będzie m.in. na ul. Narutowicza, Bernardyńskiej i Krakowskim Przedmieściu. Ratusz tłumaczy, że miejsca wyznacza tu inny kolor kostki, a pytany o podstawę prawną wskazuje przepis mówiący, że linie stosuje się do oznaczania miejsc „na części jezdni i chodnika oraz na wydzielonych parkingach bez ustalonych konstrukcyjnie stanowisk”. Zdaniem rzeczniczki prezydenta te „ustalone konstrukcyjnie stanowiska” to właśnie inny kolor bruku. Decyzji o kontroli wojewody jak na razie nie ma. 

– Na tym etapie wojewoda nie ma formalnych podstaw do wszczęcia postępowania kontrolnego, gdyż urządzanie strefy parkowania jest w trakcie realizacji – zastrzega Wieczerzak. – Wojewoda będzie się jednak uważnie przyglądał temu co dzieje się w strefie i jeśli będą ku temu przesłanki i możliwości prawne to zainterweniuje.

Do takiej interwencji doszło niedawno w Krakowie. Po skargach pieszych wojewoda małopolski podjął kontrolę i uznał, że zarządca krakowskich dróg wyznaczając miejsca parkingowe zostawił na chodnikach za mało miejsca. Zobowiązał też władze miasta do naprawienia tego błędu.

(fot. AS)
(fot. AS)
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(45) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 lipca 2016 o 12:39) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten Wojewoda to jakaś PORAŻKA!!! Niech już się więcej nie kompromituje i zxajmie się poważnymi problemami...
Rozwiń
Gość
Gość (12 lipca 2016 o 12:38) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Wojewoda ma taki dziwny zwyczaj... zajmuje się sprawami, które leżą w kompetencji organów samorządowych. Nie rozumiem co Pan Wojewoda chce osiagnąć bombardując każdą decyzję Zarządu Województwa (dymisja prof. Starosławskiej) czy Prezydenta Żuka. Niestety wpisuje się to w działania "dobrej zmiany", nie jest ważne jaka jest decyzja, ważne żeby było na przekór opozycji. Moze warto by sie było nad tym głębiej pochylić i zastanowic?
Rozwiń
Gość
Gość (12 lipca 2016 o 11:55) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
WOJEWODA DO DYMISJI!
Rozwiń
Gość
Gość (12 lipca 2016 o 11:18) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie chodzi o to że parkingi są płatne, bo to było wiadome i kwestią czasu, ale do licha pobierając opłatę zarządca powinien wywiązać się z podstawowych swoich obowiązków !!
Rozwiń
Gość
Gość (12 lipca 2016 o 11:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jasny kolor kostki -płatny parking, ciemy kolor nie, a tam gdzie linie sa namalowane sa to wyznaczone wewnątrz miejsca do parkowania
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (45)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!