Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 grudnia 2009 r.
20:16
Edytuj ten wpis

Wojna na siedzenia: Kto przez cztery lata będzie woził lubelskich pasażerów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 6 A A

Startująca w przetargu warszawska spółka Warbus zarzuca Zarządowi Transportu Miejskiego złamanie prawa. Bo ZTM wezwał do uzupełnienia oferty firmę, która zaproponowała autobusy mające za mało miejsc, zamiast ofertę odrzucić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Spór dotyczy przetargu mającego wyłonić firmę, która na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego przejmie wykonywane teraz przez prywatnych przewoźników kursy na liniach 6, 18, 21 i 39.

Wygrany będzie musiał honorować miejskie bilety, także te okresowe. Konieczne będzie także przemalowanie wozów w miejskie barwy lub w odpowiedni sposób oklejenie ich kolorową folią.

Najtańszą ofertę w tym przetargu złożyło Autobusowe Konsorcjum Lubelskie (AKL). A reguły są takie, że kontrakt dostanie ta firma, która zaproponuje najniższą cenę. To jedyne kryterium oceny ofert.

Ale oceniane mogą być tylko te oferty, które spełniają określone przez ZTM warunki. Część tych wymogów dotyczy samych pojazdów: czystości spalin, liczby otwieranych okien czy też liczby miejsc w pojeździe.

Warszawska spółka Warbus (sprawę jako pierwsza opisała wczoraj "Gazeta Wyborcza Lublin”) twierdzi, że oferta AKL nie spełniała wymagań.

– Część zaproponowanych autobusów miała zbyt małą liczbę miejsc – mówi Kazimierz Kulik, prezes Warbusu. Potwierdza to również Zarząd Transportu Miejskiego. – Liczba siedzeń nie była zgodna z wymogami – przyznaje Justyna Góźdź z ZTM.

– Pomyłka polegała na tym, że do wykazu taboru wpisany był nie ten autobus, co trzeba. Ale z pozostałych dokumentów oferty wynikało, że mamy odpowiednią liczbę pojazdów spełniających wymagania przetargowe – zapewnia Artur Motyl, szef Autobusowego Konsorcjum Lubelskiego. Właśnie dlatego zarząd nie odesłał AKL z kwitkiem.

– Wezwaliśmy AKL do uzupełnienia dokumentów. Prawo zamówień publicznych dopuszcza taką możliwość – stwierdza Góźdź.

Z tym nie zgadza się Warbus. – Oferta powinna zostać odrzucona jako niespełniająca wymogów formalnych – uważa Kulik.

Jego firma wniosła oficjalny protest, a gdy ZTM go odrzucił, poszła walczyć dalej do Krajowej Izby Odwoławczej przy Urzędzie Zamówień Publicznych. Do czasu rozstrzygnięcia tego odwołania przetargu nie będzie można rozstrzygnąć.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
MaFi / 29 grudnia 2009 o 12:54
wiesniak napisał:
Zamiast swoim dac zarobic gdzie bezrobocie siega prawie 9 procent a wawa 2 procent to pewna firma hce ogolic mieszkancow zreszty zludzen ,dlatego jak wygra firma z poza Lublina powinna wozic powietrze ludzie moga bojkotowac przewoznika .


Bojkotuj sobie ile wlezie (jeśli jakimś cudem protest Warbusu zostanie uznany).
Bo i tak nie ma znaczenia ile ludzi będzie jeździć i ile biletów skasują/sprzedadzą w autobusach Warbus (lub AKL).
Warbus (lub AKL) będzie miał płacone przez ZTM za tzw. wozokilometry, czyli za kwotę za jaką wygrał przetarg, a nie za sprzedane bilety czy określoną liczbę przewożonych pasażerów.
Więc im to rybka czy będą wozić powietrze, czy autobus będzie wypchany po brzegi. Bo będą dostawać tyle samo pieniędzy w obydwu przypadkach.


Bojkotuj sobie ile wlezie (jeśli jakimś cudem protest Warbusu zostanie uznany).
Bo i tak nie ma znaczenia ile ludzi będzie jeździć i ile biletów skasują/sprzedadzą w autobusach Warbus (lub AKL).
Warbus (lub AKL) będzie miał płacone przez ZTM za tzw. wozokilometry, czyli za kwotę za jaką wygrał przetarg, a nie za sprzedane bilety czy określoną liczbę przewożonych pasażerów.
Więc im to rybka czy będą wozić powietrze, czy autobus będzie wypchany po brzegi. Bo będą dostawać tyle samo pieniędzy w obydw... rozwiń
Avatar
areq47 / 29 grudnia 2009 o 11:07
wiesniak napisał:
Zamiast swoim dac zarobic gdzie bezrobocie siega prawie 9 procent a wawa 2 procent to pewna firma hce ogolic mieszkancow zreszty zludzen ,dlatego jak wygra firma z poza Lublina powinna wozic powietrze ludzie moga bojkotowac przewoznika .

tyle że ta firma z Warszawy dawała nam dużo lepsze warunki jeśli chodzi o standard autobusów! Korzyścią dla pasażerów było by, gdyby wygrała Warszawska firma. AKL przez lata woziło nas starymi rzęchami, i jak widać nie planują niczego zmieniać w najbliższym czasie

tyle że ta firma z Warszawy dawała nam dużo lepsze warunki jeśli chodzi o standard autobusów! Korzyścią dla pasażerów było by, gdyby wygrała Warszawska firma. AKL przez lata woziło nas starymi rzęchami, i jak widać nie planują niczego zmieniać w najbliższym czasie rozwiń
Avatar
wiesniak / 29 grudnia 2009 o 10:31
Zamiast swoim dac zarobic gdzie bezrobocie siega prawie 9 procent a wawa 2 procent to pewna firma hce ogolic mieszkancow zreszty zludzen ,dlatego jak wygra firma z poza Lublina powinna wozic powietrze ludzie moga bojkotowac przewoznika .
Avatar
VIP / 29 grudnia 2009 o 08:56
To przecież oczywiste. Jak ludzie co przez tyle lat pozwalali (ciekawe czy za uścisk dłoni prezesa czy moze coś innego) na powsatnie i narastanie patologii systemu lubelskiej komunikacji, nagle mają to naprawić ?? To są takie nieudojdy że nawet przetargu odpowiednio nie umieją rozpisać, a wprowadzenie wspólnego biletu uzależniają od podwyżki cen biletów, bez podnoszenia jakości świadczonych usug przez lata !! Zresztą czego wymagać od tej firmy i zbieraniny ludzi z MPK i BTZ UM z ich prezesem na czele (czy to nie kolega naszej byłej panie V-ce prezydent??) który nagle po cichu z P.O. prezesa stał się prezesem bez ogłaszania żadnych konkursów ?? Zbieranina dzieci z przedszkola lepiej by poprowadziła i naprawiła komunikacje w mieście.



tubtin - miasto flustracji.
To przecież oczywiste. Jak ludzie co przez tyle lat pozwalali (ciekawe czy za uścisk dłoni prezesa czy moze coś innego) na powsatnie i narastanie patologii systemu lubelskiej komunikacji, nagle mają to naprawić ?? To są takie nieudojdy że nawet przetargu odpowiednio nie umieją rozpisać, a wprowadzenie wspólnego biletu uzależniają od podwyżki cen biletów, bez podnoszenia jakości świadczonych usug przez lata !! Zresztą czego wymagać od tej firmy i zbieraniny ludzi z MPK i BTZ UM z ich prezesem na czele (czy to nie kolega naszej byłej p... rozwiń
Avatar
Gość / 29 grudnia 2009 o 08:52
lubelski ZTM to jeden wielki niewypał i porażka.
Avatar
ryjn7m / 29 grudnia 2009 o 08:27
To od kiedy mają prywatni honorowac bilety i przejazdówki?? czy to w ogóle wejdzie?????
Avatar
MaFi / 29 grudnia 2009 o 12:54
wiesniak napisał:
Zamiast swoim dac zarobic gdzie bezrobocie siega prawie 9 procent a wawa 2 procent to pewna firma hce ogolic mieszkancow zreszty zludzen ,dlatego jak wygra firma z poza Lublina powinna wozic powietrze ludzie moga bojkotowac przewoznika .


Bojkotuj sobie ile wlezie (jeśli jakimś cudem protest Warbusu zostanie uznany).
Bo i tak nie ma znaczenia ile ludzi będzie jeździć i ile biletów skasują/sprzedadzą w autobusach Warbus (lub AKL).
Warbus (lub AKL) będzie miał płacone przez ZTM za tzw. wozokilometry, czyli za kwotę za jaką wygrał przetarg, a nie za sprzedane bilety czy określoną liczbę przewożonych pasażerów.
Więc im to rybka czy będą wozić powietrze, czy autobus będzie wypchany po brzegi. Bo będą dostawać tyle samo pieniędzy w obydwu przypadkach.


Bojkotuj sobie ile wlezie (jeśli jakimś cudem protest Warbusu zostanie uznany).
Bo i tak nie ma znaczenia ile ludzi będzie jeździć i ile biletów skasują/sprzedadzą w autobusach Warbus (lub AKL).
Warbus (lub AKL) będzie miał płacone przez ZTM za tzw. wozokilometry, czyli za kwotę za jaką wygrał przetarg, a nie za sprzedane bilety czy określoną liczbę przewożonych pasażerów.
Więc im to rybka czy będą wozić powietrze, czy autobus będzie wypchany po brzegi. Bo będą dostawać tyle samo pieniędzy w obydw... rozwiń
Avatar
areq47 / 29 grudnia 2009 o 11:07
wiesniak napisał:
Zamiast swoim dac zarobic gdzie bezrobocie siega prawie 9 procent a wawa 2 procent to pewna firma hce ogolic mieszkancow zreszty zludzen ,dlatego jak wygra firma z poza Lublina powinna wozic powietrze ludzie moga bojkotowac przewoznika .

tyle że ta firma z Warszawy dawała nam dużo lepsze warunki jeśli chodzi o standard autobusów! Korzyścią dla pasażerów było by, gdyby wygrała Warszawska firma. AKL przez lata woziło nas starymi rzęchami, i jak widać nie planują niczego zmieniać w najbliższym czasie

tyle że ta firma z Warszawy dawała nam dużo lepsze warunki jeśli chodzi o standard autobusów! Korzyścią dla pasażerów było by, gdyby wygrała Warszawska firma. AKL przez lata woziło nas starymi rzęchami, i jak widać nie planują niczego zmieniać w najbliższym czasie rozwiń
Avatar
wiesniak / 29 grudnia 2009 o 10:31
Zamiast swoim dac zarobic gdzie bezrobocie siega prawie 9 procent a wawa 2 procent to pewna firma hce ogolic mieszkancow zreszty zludzen ,dlatego jak wygra firma z poza Lublina powinna wozic powietrze ludzie moga bojkotowac przewoznika .
Avatar
VIP / 29 grudnia 2009 o 08:56
To przecież oczywiste. Jak ludzie co przez tyle lat pozwalali (ciekawe czy za uścisk dłoni prezesa czy moze coś innego) na powsatnie i narastanie patologii systemu lubelskiej komunikacji, nagle mają to naprawić ?? To są takie nieudojdy że nawet przetargu odpowiednio nie umieją rozpisać, a wprowadzenie wspólnego biletu uzależniają od podwyżki cen biletów, bez podnoszenia jakości świadczonych usug przez lata !! Zresztą czego wymagać od tej firmy i zbieraniny ludzi z MPK i BTZ UM z ich prezesem na czele (czy to nie kolega naszej byłej panie V-ce prezydent??) który nagle po cichu z P.O. prezesa stał się prezesem bez ogłaszania żadnych konkursów ?? Zbieranina dzieci z przedszkola lepiej by poprowadziła i naprawiła komunikacje w mieście.



tubtin - miasto flustracji.
To przecież oczywiste. Jak ludzie co przez tyle lat pozwalali (ciekawe czy za uścisk dłoni prezesa czy moze coś innego) na powsatnie i narastanie patologii systemu lubelskiej komunikacji, nagle mają to naprawić ?? To są takie nieudojdy że nawet przetargu odpowiednio nie umieją rozpisać, a wprowadzenie wspólnego biletu uzależniają od podwyżki cen biletów, bez podnoszenia jakości świadczonych usug przez lata !! Zresztą czego wymagać od tej firmy i zbieraniny ludzi z MPK i BTZ UM z ich prezesem na czele (czy to nie kolega naszej byłej p... rozwiń
Avatar
Gość / 29 grudnia 2009 o 08:52
lubelski ZTM to jeden wielki niewypał i porażka.
Avatar
ryjn7m / 29 grudnia 2009 o 08:27
To od kiedy mają prywatni honorowac bilety i przejazdówki?? czy to w ogóle wejdzie?????
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki
galeria

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki 0 0

Dziś 26 maja, czyli Dzień Mamy. Przygotowaliśmy dla Was wierszyki i życzenia, które mogą Wam się dziś przydać

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć 4 1

Zostały już tylko dwa mecze, szanse na utrzymanie są bardzo małe, a na dodatek Wisła gra z zespołami, które mogą mieć jeszcze nadzieje na awans. Mimo wszystko puławianie chcą jeszcze powalczyć. W sobotę o godz. 17 czeka ich wyjazdowy mecz z Radomiakiem

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82 3 1

Do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło w Dominiczynie na drodze krajowej nr 82 między Łęczną a Włodawą

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach
27 maja 2018, 10:00

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach 0 0

W niedzielę, 27 maja o godz. 10 na Skwerze Niepodległości w Puławach odbędzie się Wiosenny Kiermasz Klubu Twórców Ludowych.

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze 26 16

Grzegorz Małys, ojciec 12-letniego Rafała, który zginął na przejściu dla pieszych wracając z zajęć na basenie, będzie mógł poznać opinie dotyczące pracy byłego już dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu. Sam domagał się ich ujawnienia. Prezydent Zamościa będzie musiał udostępnić te dokumenty

Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce od soboty w Lublinie

Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce od soboty w Lublinie 2 0

W ten weekend Lublin będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski. Uroczyste otwarcie zaplanowano na sobotę, o godz. 17.30. Zawody oczywiście odbędą się na nowym stadionie przy Al. Piłsudskiego 22

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona 0 0

Bez tytułu, bez nadmiaru strof. Ale z cennymi uwagami stołecznego poety. Akurat coś na sobotni poranek

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie 1 0

W sobotę najważniejszy mecz klubowego sezonu. Punktualnie o 20.45 na stadionie w Kijowie w meczu finałowym zagrają Real Madryt i Liverpool

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 5 1

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 16 5

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 202 22

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 2 1

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 3

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!