czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Nasz kogut ma takie same prawa jak kogut pana Sarzyńskiego - przekonuje Stanisław Dudek, kierownik p
Nasz kogut ma takie same prawa jak kogut pana Sarzyńskiego - przekonuje Stanisław Dudek, kierownik p

Choć chodzi o zwykłego koguta, sprawa jest jak najbardziej poważna. Zajmowała się nią prokuratura, Urząd Patentowy, komentują ja mieszkańcy Kazimierza Dolnego. A jest o co się bić, bo wypływy z wypiekania kogutów z ciasta są niemałe.

Afera wybuchła w momencie, kiedy właściciel znanej piekarni Cezary Sarzyński, który zastrzegł sobie znak towarowy na sylwetkę koguta z ciasta, żądał od innych piekarzy, by zaprzestali wypiekać koguty, a od sklepów, by wstrzymały sprzedaż "podróbek”. Z Sarzyńskim nie zgadza się Stanisław Pieklik, kazimierski kupiec, który skrzyknął wokół siebie innych piekarzy i handlowców.
- Koguty piekł mój ojciec w Motyczu, potem przez jego pracownika, nieżyjącego już Edwarda Bajera, trafiły do piekarni pana Hemperka na Nadrzeczną. Następnie piekł je tam mój ojciec i brat, potem ja. Wyrób wypromowałem na cały świat, kogut rozsławił Kazimierz. Dziś mój kogut ma świadectwo ochronne - mówi Cezary Sarzyński.
- Koguty były pieczone w Kazimierzu od lat, są wyrobem tradycyjnym i wspólnym dobrem całej społeczności lokalnej. Pan Sarzyński nie miał prawa występować o świadectwo ochronne. Tak sądzą mieszkańcy miasteczka - komentuje z kolei Stanisław Pieklik.
Ponieważ kupcy nie mogli dojść do zgody, spór o koguta trafił do Prokuratury Rejonowej w Puławach. Ta rozpoczęła postępowanie sprawdzające, czy Cezary Sarzyński uzyskał świadectwo ochronne na swój koguci wyrób zgodnie z prawem i czy żądania o jego unieważnienie są zasadne.
- Zakończyliśmy postępowanie sprawdzające w tej sprawie. Pan Cezary Sarzyński zarejestrował znak towarowy na koguta zgodnie z prawem. Uważam, że w tej chwili nie ma podstaw, by występować o unieważnienie świadectwa ochronnego - mówi Marta Romańska, prokurator rejonowy w Puławach.
- Wystąpiliśmy do minister Piwnik o unieważnienie decyzji Urzędu Patentowego - mówi z kolei Pieklik.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!