środa, 24 maja 2017 r.

Lublin

Wojna o koguty

Dodano: 19 lutego 2002, 20:42

Nasz kogut ma takie same prawa jak kogut pana Sarzyńskiego - przekonuje Stanisław Dudek, kierownik p
Nasz kogut ma takie same prawa jak kogut pana Sarzyńskiego - przekonuje Stanisław Dudek, kierownik p

Choć chodzi o zwykłego koguta, sprawa jest jak najbardziej poważna. Zajmowała się nią prokuratura, Urząd Patentowy, komentują ja mieszkańcy Kazimierza Dolnego. A jest o co się bić, bo wypływy z wypiekania kogutów z ciasta są niemałe.

Afera wybuchła w momencie, kiedy właściciel znanej piekarni Cezary Sarzyński, który zastrzegł sobie znak towarowy na sylwetkę koguta z ciasta, żądał od innych piekarzy, by zaprzestali wypiekać koguty, a od sklepów, by wstrzymały sprzedaż "podróbek”. Z Sarzyńskim nie zgadza się Stanisław Pieklik, kazimierski kupiec, który skrzyknął wokół siebie innych piekarzy i handlowców.
- Koguty piekł mój ojciec w Motyczu, potem przez jego pracownika, nieżyjącego już Edwarda Bajera, trafiły do piekarni pana Hemperka na Nadrzeczną. Następnie piekł je tam mój ojciec i brat, potem ja. Wyrób wypromowałem na cały świat, kogut rozsławił Kazimierz. Dziś mój kogut ma świadectwo ochronne - mówi Cezary Sarzyński.
- Koguty były pieczone w Kazimierzu od lat, są wyrobem tradycyjnym i wspólnym dobrem całej społeczności lokalnej. Pan Sarzyński nie miał prawa występować o świadectwo ochronne. Tak sądzą mieszkańcy miasteczka - komentuje z kolei Stanisław Pieklik.
Ponieważ kupcy nie mogli dojść do zgody, spór o koguta trafił do Prokuratury Rejonowej w Puławach. Ta rozpoczęła postępowanie sprawdzające, czy Cezary Sarzyński uzyskał świadectwo ochronne na swój koguci wyrób zgodnie z prawem i czy żądania o jego unieważnienie są zasadne.
- Zakończyliśmy postępowanie sprawdzające w tej sprawie. Pan Cezary Sarzyński zarejestrował znak towarowy na koguta zgodnie z prawem. Uważam, że w tej chwili nie ma podstaw, by występować o unieważnienie świadectwa ochronnego - mówi Marta Romańska, prokurator rejonowy w Puławach.
- Wystąpiliśmy do minister Piwnik o unieważnienie decyzji Urzędu Patentowego - mówi z kolei Pieklik.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24