czwartek, 14 grudnia 2017 r.

Lublin

Wojsko nie ma litości

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 marca 2005, 20:15

Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień Lublin ppłk Marek Betiuk codziennie wysyła jedno zawiadomienie do prokuratury. Skarży na poborowych, którzy ignorują wezwania i nie stawiają się przed komisją wojskową.

Żołnierze dokładnie przejrzeli akta. Okazało się, że około 800 poborowych w Lublinie nie odpowiada na wojskowe pisma i telefony. Tylko części z nich wojsko chciało wręczyć karty powołania. Pozostałych „zaproszono”, ponieważ powinni uzupełnić brakujące dokumenty.
– Uczelnie przysyłają nam wykazy studentów – tłumaczy Betiuk. – I okazuje się, że np. Kowalskiego skreślono z listy studentów. Wzywamy go, a on przedstawia nam zaświadczenie, że studiuje gdzie indziej. I po sprawie.
Jednak duże grono poborowych nie ma zamiaru stawić się na wezwanie. Z jakiego powodu, nie wiadomo.
– To już prawdziwa plaga – mówi nam major Marek Sobot, zastępca komendanta WKU Lublin-1. – Wysyłaliśmy listy, pisma polecone i informowaliśmy rodziców. Bez większego efektu.
Marny skutek dał też apel wojska do poborowych. Stwierdzenia o obowiązku, jaki młodzi mężczyźni mają do wypełnienia wobec kraju, niewielu przemówiły do rozsądku. Owszem, telefonowali do WKU, dopytywali się o co chodzi, ale zgłosiło się zaledwie kilkunastu. – I to takich, co do których straciliśmy już nadzieję – mówi nam jeden z pracowników WKU.
– Wystosowaliśmy apel, a teraz zawiadamiamy prokuraturę – dodaje Betiuk.
Do prokuratury trafiło już ponad 20 wniosków. Po postępowaniu wyjaśniającym prokuratura składa wniosek do sądu. Za uchylanie się od wypełnienia obowiązków wobec wojska grozi kara ograniczenia wolności i grzywny. Sprawa jest tym poważniejsza, że komendant WKU dogadał się z prokuratorami, że wojskowe wnioski będą traktowane z pełną surowością.
– Jeżeli ktoś się zgłosi i sprawę wyjaśni, to od razu odstępujemy od składania wniosku do prokuratury – podkreśla Betiuk. – W innych sytuacjach będziemy bezwzględni.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

15-17 grudnia
komentarze (0)0
polubienia (0)0
14-12-2017

15-17 grudnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!