środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Wolą żłobek niż kościół w swojej dzielnicy. Do głosowania nie doszło

Dodano: 21 stycznia 2016, 21:34
Autor: Dominik Smaga

Nie doszło w czwartek do głosowania nad obywatelskim projektem uchwały o budowie żłobka na działce, na której kuria chce stawiać kościół. O odłożenie decyzji prosili sami autorzy projektu, bo wcześniej chcą poznać tworzoną w Ratuszu koncepcję budowy w innym miejscu

Projekt złożyła grupa mieszkańców, która we wrześniu protestowała przeciw sprzedaży działki przy Bluszczowej na rzecz Kościoła. Po ich proteście radni zdecydowali jesienią o wzniesieniu budynku mieszczącego nie tylko żłobek, ale też przedszkole i podstawówkę, ale nie na gruncie, którym interesuje się kuria, tylko nieopodal, u zbiegu Majerankowej i Narcyzowej. Taka lokalizacja widnieje też w budżecie miasta na 2016 r., gdzie zarezerwowano pieniądze na koncepcję budynku.

Budżet uchwalono w grudniu, a jeszcze w listopadzie do Rady Miasta wpłynął wspomniany obywatelski projekt mówiący, że przy Bluszczowej ma powstać żłobek z przedszkolem. Projekt miał być rozpatrzony na wczorajszej sesji Rady Miasta, ale nieoczekiwanie sami jego autorzy poprosili, by głosowanie odłożyć na kwiecień.

– Dlatego na kwiecień, że pod koniec lutego ma być przedstawiona koncepcja budynku przy Majerankowej. W marcu są święta, więc chcielibyśmy sobie dać miesiąc na szczegółowe zapoznanie się z tą koncepcją – wyjaśniała Hanna Gorgol ze społecznego komitetu, który sprzeciwiał się sprzedaży działki przy Bluszczowej na rzecz Kościoła.

Mimo prośby autorów projektu, Rada Miasta nie zgodziła się wczoraj na jego zdjęcie z porządku obrad. – To trochę niezrozumiałe – komentował Bartosz Margul, miejski radny PO. I złożył wniosek, by projekt odesłać do komisji. Wniosek okazał się skuteczny i sprawę odłożono na później.

Budowa kościoła i żłobka podzieliła mieszkańców dzielnicy. Wczoraj przed sesją Rady Miasta do Ratusza trafiły listy z podpisami poparcia dla lokalizacji przy Majerankowej. Takiego samego poparcia udzieliła też Rada Dzielnicy Ponikwoda, której zdaniem budowa żłobka przy Bluszczowej byłaby niezasadna.

Kuria podtrzymuje zainteresowanie działką przy Bluszczowej. – Chcielibyśmy zaplanować na przyszłość w tym miejscu budowę obiektu sakralnego – potwierdził ks. Jarosław Orkiszewski, ekonom archidiecezji na ostatnim posiedzeniu Rady Dzielnicy Ponikwoda. – Patrząc jak to osiedle się rozwija liczymy, że ta parafia miałaby w graniach 8–9 tys. ludzi.

Na posiedzeniu tym ks. Orkiszewski pytany był o to, dlaczego Kościół chce kupić od miasta (za 10 proc. wartości) grunt przy Bluszczowej, skoro przy ul. Dożynkowej miał działkę mogącą pomieścić świątynię. Ekonom archidiecezji wyjaśnił, że kuria dokonała zamiany gruntów z deweloperem, dając mu część ziemi przy Poligonowej, a biorąc grunt pod budowę świątyni przy Berylowej na Czubach.

Czytaj więcej o: Lublin Kościół Ponikwoda
Gość
Gość
Gość
(49) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 stycznia 2016 o 23:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Drogi Krasnalu gorąco będę modlił się w intencji powrotu do Ciebie ROZUMU. Ale chyba nie da rady. Przypadek beznadziejny ! A propo jesteś w swej wypowiedzi zwykłym chamem i prostakiem !!! 100% Katolik ? Nie zwykła nie mająca dzieci ,,DUPA WOŁOWA ''Bez przyszłości. Pozdrawiam.
Rozwiń
Gość
Gość (22 stycznia 2016 o 19:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czarnym hienom zawsze mało!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (22 stycznia 2016 o 15:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chiny - bez religii 52,2% z 1,3 miliarda, to będzie jakieś co najmniej 600 milionów niewierzących. Trudno tego nie zauważyć.
Rozwiń
bobas
bobas (22 stycznia 2016 o 14:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

NIEŹLE PODPUSZCZASZ , ALE NIECH COŚ SIĘ DZIEJE ;-))) A KATOLICYZM ,NO CÓŻ -UMIERA ŚMIERCIĄ NATURALNĄ ,JAK KAŻDA RELIGIA ,BO W PRZECIWNYM RAZIE ŚWIAT JUŻ BY NIE ISTNIAŁ...!

Nie zauważyłem, żeby religie na świecie traciły wyznawców - jest wręcz odwrotnie. I jest też tak również w tzw cywilizowanym świecie, np w USA. Owszem, do niedawna był wyjątek od tej reguły, mianowicie Europa się laicyzowała od dziesięcioleci. Jednak przyrost wyznawców islamu w Europie zahamował tą tendencję.

Rozwiń
krasnal
krasnal (22 stycznia 2016 o 14:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

to trzeba mieć nasrane w tych pomatolskich łbach, żeby na tej samej szali położyć kwestię wybudowania świątyni i jakiegoś żłobka! Dom Boży służyć nam będzie przez stulecia i dla wszystkich Polaków. Żłobek, to kwestia kilku pretensjonalnych rodzin nie chcących wziąć odpowiedzialności za własne rodziny. Chciałeś rznąć i mieć dzieci, to teraz dowieź tam, gdzie jest miejsce, ale nie narzucaj woli mniejszości Polakom. Bo nas jest więcej wierzących niż was lewaków! Polska dla Polaków! Lublin dla Lublinian charakteryzujących się patriotyzmem i umiłowaniem tradycji!

NIEŹLE PODPUSZCZASZ , ALE NIECH COŚ SIĘ DZIEJE ;-))) A KATOLICYZM ,NO CÓŻ -UMIERA ŚMIERCIĄ NATURALNĄ ,JAK KAŻDA RELIGIA ,BO W PRZECIWNYM RAZIE ŚWIAT JUŻ BY NIE ISTNIAŁ...!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (49)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!