czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Wolne miejsca na studiach w Lublinie. Gdzie jeszcze można się dostać?

Dodano: 28 lipca 2016, 09:00

Wydział Humanistyczny UMCS (fot. Jacek Świerczyński / archiwum)
Wydział Humanistyczny UMCS (fot. Jacek Świerczyński / archiwum)

Na wielu kierunkach studiów w Lublinie wciąż są wolne miejsca. Starać się o nie mogą kandydaci w każdym wieku legitymujący się starą lub nową maturą.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Pierwsze listy przyjętych zostały ogłoszone na początku lipca. Teraz zakwalifikowani kandydaci dostarczają dokumenty do dziekanatów. Ze względu na to, że zdecydowana większość z nich aplikowała jednocześnie na kilka kierunków na różnych uczelniach, co jakiś czas zwalniają się kolejne miejsca. W przypadku najbardziej obleganych kierunków zajmują je osoby z dalszych miejsc na listach. Na innych szkoły wyższe ogłosiły nabory uzupełniające.

Na UMCS można wybierać spośród blisko 30 kierunków, takich jak: fizyka, matematyka, kulturoznawstwo, historia, filologia polska, germanistyka, socjologia. Cały czas trwa także rejestracja na agrochemię, administrację publiczną oraz public relations i doradztwo medialne na Wydziale Zamiejscowym w Puławach.

Na KUL wolne miejsca są jeszcze na ponad 40 kierunkach. – Najwięcej wolnych miejsc mamy jeszcze na europeistyce, kulturoznawstwie, pedagogice specjalnej, biotechnologii i retoryce stosowanej – wylicza Lidia Jaskuła, rzecznik uczelni.

Kompletną listę można znaleźć na stronie internetowej uniwersytetu. – Wśród nich jest wiele takich, które już mają wymaganą liczbę kandydatów, ale na prośbę dziekanów limit miejsc został rozszerzony. W niektórych przypadkach odpowiadaliśmy też na sugestie maturzystów tworząc dodatkowe grupy – mówi Jaskuła.

Jak dodaje, nabór prowadzony jest w trybie wolnym, a decyzja w sprawie przyjęcia wydawana jest w ciągu 24 godzin.

Do 18 września potrwa dodatkowy nabór na Uniwersytecie Przyrodniczym. Tu także do wyboru jest ponad 30 kierunków. Z kolei Politechnika Lubelska od 1 sierpnia wznowi przyjmowanie m.in. na matematykę, zarządzanie, zarządzanie i marketing czy transport.

Dodatkowej rekrutacji do tej pory nie ogłaszał jedynie Uniwersytet Medyczny. Tu cały czas na zwalniane miejsca przyjmowani są kandydaci z kolejnych miejsc na listach rankingowych.

– Prawdopodobnie przeprowadzimy jeszcze nabór na kierunek zdrowie publiczne, ale dopiero w połowie sierpnia – mówi Krystyna Walkowska, kierownik Działu Jakości Kształcenia UM.

lex
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

lex
lex (23 sierpnia 2016 o 14:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
***serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/969483,poprawka-matury-z-matematyki-nauka-w-szkole-policealnej.html warto nauki dodrego zawodu spróbować tu ***ckunr1.lublin.pl/
Rozwiń
Gość
Gość (29 lipca 2016 o 20:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do Anki A ZA PO rynek pracy nie był dla krewnych i znajomych.???? CIEKAWE???! !!! KTO by nie rządził w Polsce zawsze będzie tak samo! !!!!
Rozwiń
Gość
Gość (28 lipca 2016 o 13:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pierwsze studia robiłem, bo przecież "wypadało", no bo jak to, żeby nie mieć studiów. Drugi kierunek zacząłem, bo autentycznie mnie zainteresował i studiowanie go sprawiało mi przyjemność. Z pierwszego kierunku nie wyniosłem nic, oprócz tytułu magistra. Z drugiego wyniosłem ogrom wiedzy i umiejętności, ale tylko na poziomie licencjatu. Pracuję tera i nieźle sobie radzę tylko i wyłącznie dzięki umiejętnościom nabytym na drugim kierunku. Rynek pracy zweryfikował i okazało się, że liczą się głównie umiejętności i praktyka, a nie teoria. Polecam przyszłym studentom wybranie kierunku, który naprawdę ich zainteresuje i dawanie z siebie 110% na studiach. Zapisujcie się do kół, gazetek itp. itd. - to potem owocuje! Przynajmniej u mnie zaowocowało i zadecydowało o zdobyciu dobrej pracy. A jak nie jesteście pewni, co chcecie robić, to zróbcie sobie rok przerwy, zamiast iść byle gdzie i byle na co...szkoda czasu i energii. Pozdrawiam!
Rozwiń
Anka
Anka (28 lipca 2016 o 13:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Studia w Lublinie to strata czasu: niczego konkretnego się nie nauczysz, nikogo konkretnego nie poznasz, rynek pracy tylko dla krewnych i znajomych z PiS/PSL. A po ich ukończeniu będziesz tylko o 4 lub 5 starszy/a od konkurencji na rynku pracy.
Rozwiń
Gość
Gość (28 lipca 2016 o 12:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Studia w Lublinie to robienie ludzi w balona i przekreślanie ich życia zawodowego.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!