sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Wracają staże dla młodych lekarzy. "To krok w dobrym kierunku"

Dodano: 12 lipca 2016, 22:08

Od stycznia przyszłego roku ma wrócić staż podyplomowy dla lekarzy i lekarzy dentystów.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– To krok w dobrym kierunku. Chodzi przecież o bardziej solidne przygotowanie do zawodu – komentuje Marek Stankiewicz, rzecznik Lubelskiej Izby Lekarskiej. – Jest to na pewno czas, kiedy młodzi lekarze mogą być rzuceni na głęboką wodę, poznać zawód od praktycznej strony i zdobyć doświadczenie.

Zgodnie z projektem nowelizacji, przyjętej w ubiegłym tygodniu przez rząd, stażyści będą mogli m.in. wydawać orzeczenia lekarskie i wypisywać recepty.

– Z pewnością nie ma tutaj żadnego zagrożenia dla pacjentów. Staż odbywa się pod kierunkiem specjalisty, który jest opiekunem stażu. A staż, żeby przyniósł jakieś efekty musi zakładać pewną samodzielność – tłumaczy Stankiewicz.

Ze stażu podyplomowego dla młodych lekarzy i lekarzy dentystów zrezygnowano w 2011 r. Wcześniej roczny staż młodzi ludzie odbywali po studiach. Teraz mieli go odbywać na ostatnim, szóstym roku. W efekcie absolwenci mieli być szybciej dopuszczeni do zawodu.

Czy powrót stażu do programu nauczania oznacza istotne zmiany w programie studiów? – Nie będzie żadnych diametralnych zmian – mówi Włodzimierz Matysiak, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Twórcy zreformowanego, po likwidacji stażu, programu studiów medycznych i stomatologicznych, wykonali przed laty z polecenia ministra zdrowia ogromną pracę. Dziś uważają, że kolejna jego modyfikacja spowodowałaby chaos, szkodząc edukacji medycznej.

Jak tłumaczy, po likwidacji stażu położono nacisk na kształcenie praktyczne. Mają temu służyć m.in. centra symulacji medycznej.

– I ten element zostanie, bo się sprawdza, a studenci bardzo chwalą te zajęcia – mówi Matysiak. – Staż, który wróci, będzie dodatkowym elementem. Nie możemy też wykluczyć drobnych korekt w harmonogramach sesji egzaminacyjnych. Tak, aby uniknąć kumulacji trudnych egzaminów na poszczególnych latach studiów.

vevv
Użytkownik niezarejestrowany
ggg
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

vevv
vevv (13 lipca 2016 o 17:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
... i  tak  nikt  nie  chodzi  na  staż   ,  bo  szkoda  czasu  lepiej  udać  się  na miasto  i  odżywiać  się  enegią  słoneczna  bo  za  1200 to  na  jedzenie  nie  bardzo  strcza
starcza, starcza,  nasz rząd  prze lata tak nasz nauczył tj. odkąd rządy objęły pieprzone solidarychy w latach 80, że wystarczy sama chęć zycia i można zyć, 
Rozwiń
Gość
Gość (13 lipca 2016 o 17:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
... i tak nikt nie chodzi na staż , bo szkoda czasu lepiej udać się na miasto i odżywiać się enegią słoneczna bo za 1200 to na jedzenie nie bardzo strcza
Rozwiń
ggg
ggg (13 lipca 2016 o 10:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
System stażowy to forma współczesnego niewolnictwa w pseudo majestacie prawa za głodowe (wynagrodzenie ? ) nie wystarczające na jakiekolwiek przetrwanie materialne.
a nasze 1200 zł netto to też głodowe wynagrodzenie i musimy zyć, chyba, że ktoś napieprzy dzieci wtedy ma wićej za darmo 500+ jak a pracę.
Rozwiń
Gość
Gość (13 lipca 2016 o 07:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
System stażowy to forma współczesnego niewolnictwa w pseudo majestacie prawa za głodowe (wynagrodzenie ? ) nie wystarczające na jakiekolwiek przetrwanie materialne.
Rozwiń
Gość
Gość (13 lipca 2016 o 07:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bądźmy szczerzy ten staz to fikcja w Polsce, brakuje ludzi żeby zająć się jako tako stazysta i jest zwykle tylko od papierkow albo wogole zbędnym balastem, trzeba przemyśleć sposób jego wykonania a nie powtarzac utopie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!