piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Wreszcie wezmą się za Lubelski Plac Śmierci

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 lipca 2009, 16:07

Skromny pomnik, duża instalacja artystyczna, mini-muzeum… Co powinno powstać w miejscu, z którego w czasie wojny hitlerowcy wywieźli do obozu zagłady 28 tys. Żydów? O tym zdecyduje konkurs, który został dziś ogłoszony.

Chodzi o Lubelski Plac Śmierci na terenie dawnej Rzeźni Miejskiej przy ulicy Turystycznej. W 1942 roku Niemcy deportowali stamtąd ok. 28 tys. Żydów lubelskich do obozu zagłady w Bełżcu.

Po wojnie plac popadł w ruinę. W 2002 r. umieszczono tam jedynie pamiątkową tablicę, a obok ułożono wycięty fragment toru ze zlikwidowanej bocznicy kolejowej. Przez skomplikowaną sytuację własnościową terenu próby upamiętnienia tego miejsca upadały.

- Stan miejsca, z którego wywieziono na śmierć tylu obywateli tego miasta, uwłacza naszej godności. To nie do zaakceptowania - mówi wiceprezydent Lublina Włodzimierz Wysocki. - Fakt, że udało się pozyskać grunt przy ul. Zimnej (przy której jest Plac Śmierci - red.) i ogłosić teraz ten konkurs jest zakończeniem bardzo przykrego dla nas rozdziału.

- Po kilku latach chodzenia wokół tej sprawy wchodzimy na drogę finalną - dodaje Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN, który razem z władzami miasta ogłosił wczoraj konkurs na formę upamiętnienia tego miejsca.

- Regulamin konkursu został tak skonstruowany, żeby nie narzucać, jaka ma być forma projektu, który może tam powstać. To ma zależeć tylko od autorów - podkreśla Marcin Fedorowicz, sekretarz konkursu. - Liczymy, że będzie to projekt, który odda symbolikę tego miejsca, że autor weźmie pod uwagę kontekst historycznym, ale także obecne otoczenie Placu Śmierci.

A obok może powstać… składowisko odpadów. - Zrobimy wszystko, żeby tę inwestycję w tym miejscu powstrzymać - mówi Pietrasiewicz. - Złożyliśmy odwołanie do Kolegium Odwoławczego. Przy wydawaniu zgody nie było m.in. konsultacji z miejskim konserwatorem zabytków.

Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 9 listopada, w rocznicę likwidacji getta na Majdanie Tatarskim. Łączna pula nagród dla uczestników wynosi 10 tys. zł. W skład sądu konkursowego wchodzą m.in. Dariusz Kopciowski, Robert Kuwałek, Roman Litman, prof. Elżbieta Przesmycka, ks. Alfred Wierzbicki i Jan Stanisław Wojciechowski (przewodniczący).

To, co powstanie na Placu Śmierci, ma kosztować nie więcej niż 100 tys. zł. - Liczymy na środki zewnętrzne - mówi Wysocki. - A jeżeli nie uda się pozyskać całej kwoty, pieniądze znajdą się w kasie miasta. To oczywiste.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
beduin
~Polak~
wujek adolf
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

beduin
beduin (20 lipca 2009 o 13:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
~Polak~ napisał:
Na siedem wpisów cztery antysemickie, co najmniej. Dlaczego tego nie kasujecie? Dlaczego nie edukujecie? To ogłupiałe towarzystwo się rozzuchwala coraz bardzie i trwa to już latami, a to jest prosta droga do powtórzenia najgorszych rzeczy. Tego się trzeba wstydzić, ale przede wszystkim trzeba się bać. Róbcie coś z tym na miłość boską! Prawdy nie wolno się bać i niby dlaczego ktokolwiek miałby cokolwiek kasować tu jeszcze nie Judeo-Polonia na razie tu jest Polska i zgodnie z konstytucją jest wolność słowa ,gorzej może być jeżeli Polacy zostaną zmuszeni do zejścia do podziemi a jeżeli się boisz i może słusznie bo ten naród zapracował sobie na takie traktowanie to wyjedź do Izraela tam jest Twoje państwo tam ojczyzna i tam ziemia obiecana tam zaznasz spokoju .Odnośnie edukacji to przydała by się raczej braciom starszym, w wierze .A jeżeli jesteś prawy i uczciwy to nie masz czego się bać Polacy to mądry Naród może narwany ale kochający swój kraj więc nie próbujcie ich zdominować to nie przejdzie !
Rozwiń
~Polak~
~Polak~ (10 lipca 2009 o 00:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na siedem wpisów cztery antysemickie, co najmniej. Dlaczego tego nie kasujecie? Dlaczego nie edukujecie? To ogłupiałe towarzystwo się rozzuchwala coraz bardzie i trwa to już latami, a to jest prosta droga do powtórzenia najgorszych rzeczy. Tego się trzeba wstydzić, ale przede wszystkim trzeba się bać. Róbcie coś z tym na miłość boską!
Rozwiń
wujek adolf
wujek adolf (8 lipca 2009 o 07:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moze by wreszcie wlodarze miasta zajeli sie tym co jest najbardziej potrzebne dla mieszkancow Lublina????A moze chca zmienic nazwe miasta na POMNIKOWO?
Rozwiń
WIDZĄCY Z LUBLINA
WIDZĄCY Z LUBLINA (8 lipca 2009 o 00:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
JUDEPIETRASIEWICZ WYŚLĘ CI POCZTÓWKĘ DO NIEBA
Rozwiń
hwdjude
hwdjude (8 lipca 2009 o 00:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To, co powstanie na Placu Śmierci, ma kosztować nie więcej niż 100 tys. zł. - Liczymy na środki zewnętrzne - mówi Wysocki. - A jeżeli nie uda się pozyskać całej kwoty, pieniądze znajdą się w kasie miasta. To oczywiste.
OCZYWISTE????
Nie ma ważniejszych rzeczy do zrobienia w tym mieście?
Ile jeszcze z kasy miasta zostanie wpompowane w teatrzyk NN?
Którego celem są tylko! ŻYDOWSKIE INTERESY
Tomasz Pietrasiewicz?
ICEK STOLECMAN
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!