piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Wreszcie wezmą się za Lubelski Plac Śmierci

Dodano: 7 lipca 2009, 16:07

Skromny pomnik, duża instalacja artystyczna, mini-muzeum… Co powinno powstać w miejscu, z którego w czasie wojny hitlerowcy wywieźli do obozu zagłady 28 tys. Żydów? O tym zdecyduje konkurs, który został dziś ogłoszony.

Chodzi o Lubelski Plac Śmierci na terenie dawnej Rzeźni Miejskiej przy ulicy Turystycznej. W 1942 roku Niemcy deportowali stamtąd ok. 28 tys. Żydów lubelskich do obozu zagłady w Bełżcu.

Po wojnie plac popadł w ruinę. W 2002 r. umieszczono tam jedynie pamiątkową tablicę, a obok ułożono wycięty fragment toru ze zlikwidowanej bocznicy kolejowej. Przez skomplikowaną sytuację własnościową terenu próby upamiętnienia tego miejsca upadały.

- Stan miejsca, z którego wywieziono na śmierć tylu obywateli tego miasta, uwłacza naszej godności. To nie do zaakceptowania - mówi wiceprezydent Lublina Włodzimierz Wysocki. - Fakt, że udało się pozyskać grunt przy ul. Zimnej (przy której jest Plac Śmierci - red.) i ogłosić teraz ten konkurs jest zakończeniem bardzo przykrego dla nas rozdziału.

- Po kilku latach chodzenia wokół tej sprawy wchodzimy na drogę finalną - dodaje Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN, który razem z władzami miasta ogłosił wczoraj konkurs na formę upamiętnienia tego miejsca.

- Regulamin konkursu został tak skonstruowany, żeby nie narzucać, jaka ma być forma projektu, który może tam powstać. To ma zależeć tylko od autorów - podkreśla Marcin Fedorowicz, sekretarz konkursu. - Liczymy, że będzie to projekt, który odda symbolikę tego miejsca, że autor weźmie pod uwagę kontekst historycznym, ale także obecne otoczenie Placu Śmierci.

A obok może powstać… składowisko odpadów. - Zrobimy wszystko, żeby tę inwestycję w tym miejscu powstrzymać - mówi Pietrasiewicz. - Złożyliśmy odwołanie do Kolegium Odwoławczego. Przy wydawaniu zgody nie było m.in. konsultacji z miejskim konserwatorem zabytków.

Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 9 listopada, w rocznicę likwidacji getta na Majdanie Tatarskim. Łączna pula nagród dla uczestników wynosi 10 tys. zł. W skład sądu konkursowego wchodzą m.in. Dariusz Kopciowski, Robert Kuwałek, Roman Litman, prof. Elżbieta Przesmycka, ks. Alfred Wierzbicki i Jan Stanisław Wojciechowski (przewodniczący).

To, co powstanie na Placu Śmierci, ma kosztować nie więcej niż 100 tys. zł. - Liczymy na środki zewnętrzne - mówi Wysocki. - A jeżeli nie uda się pozyskać całej kwoty, pieniądze znajdą się w kasie miasta. To oczywiste.
Czytaj więcej o:
beduin
~Polak~
wujek adolf
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

beduin
beduin (20 lipca 2009 o 13:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
~Polak~ napisał:
Na siedem wpisów cztery antysemickie, co najmniej. Dlaczego tego nie kasujecie? Dlaczego nie edukujecie? To ogłupiałe towarzystwo się rozzuchwala coraz bardzie i trwa to już latami, a to jest prosta droga do powtórzenia najgorszych rzeczy. Tego się trzeba wstydzić, ale przede wszystkim trzeba się bać. Róbcie coś z tym na miłość boską! Prawdy nie wolno się bać i niby dlaczego ktokolwiek miałby cokolwiek kasować tu jeszcze nie Judeo-Polonia na razie tu jest Polska i zgodnie z konstytucją jest wolność słowa ,gorzej może być jeżeli Polacy zostaną zmuszeni do zejścia do podziemi a jeżeli się boisz i może słusznie bo ten naród zapracował sobie na takie traktowanie to wyjedź do Izraela tam jest Twoje państwo tam ojczyzna i tam ziemia obiecana tam zaznasz spokoju .Odnośnie edukacji to przydała by się raczej braciom starszym, w wierze .A jeżeli jesteś prawy i uczciwy to nie masz czego się bać Polacy to mądry Naród może narwany ale kochający swój kraj więc nie próbujcie ich zdominować to nie przejdzie !
Rozwiń
~Polak~
~Polak~ (10 lipca 2009 o 00:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na siedem wpisów cztery antysemickie, co najmniej. Dlaczego tego nie kasujecie? Dlaczego nie edukujecie? To ogłupiałe towarzystwo się rozzuchwala coraz bardzie i trwa to już latami, a to jest prosta droga do powtórzenia najgorszych rzeczy. Tego się trzeba wstydzić, ale przede wszystkim trzeba się bać. Róbcie coś z tym na miłość boską!
Rozwiń
wujek adolf
wujek adolf (8 lipca 2009 o 07:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moze by wreszcie wlodarze miasta zajeli sie tym co jest najbardziej potrzebne dla mieszkancow Lublina????A moze chca zmienic nazwe miasta na POMNIKOWO?
Rozwiń
WIDZĄCY Z LUBLINA
WIDZĄCY Z LUBLINA (8 lipca 2009 o 00:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
JUDEPIETRASIEWICZ WYŚLĘ CI POCZTÓWKĘ DO NIEBA
Rozwiń
hwdjude
hwdjude (8 lipca 2009 o 00:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To, co powstanie na Placu Śmierci, ma kosztować nie więcej niż 100 tys. zł. - Liczymy na środki zewnętrzne - mówi Wysocki. - A jeżeli nie uda się pozyskać całej kwoty, pieniądze znajdą się w kasie miasta. To oczywiste.
OCZYWISTE????
Nie ma ważniejszych rzeczy do zrobienia w tym mieście?
Ile jeszcze z kasy miasta zostanie wpompowane w teatrzyk NN?
Którego celem są tylko! ŻYDOWSKIE INTERESY
Tomasz Pietrasiewicz?
ICEK STOLECMAN
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!