piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Wspólnie zrobimy więcej!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 sierpnia 2006, 19:36

Co zrobić, by w szkole było bezpiecznie? Jak rozładowywać napięcia wśród młodych ludzi? Jak dogadywać się z nauczycielami?
Na takie pytania staraliśmy się odpowiedzieć w maju i czerwcu podczas kampanii „Szkoła bez przemocy”. Podsumowaniem jej pierwszego etapu był „Kodeks Szkoły bez przemocy”. Dziś wracamy do naszej akcji.

Zapraszamy szkoły do przystąpienia do kampanii „Szkoła bez przemocy” prowadzonej przez Dziennik Wschodni. Przypominamy, że warunkiem przystąpienia do kampanii jest zobowiązanie do przestrzegania „Kodeksu Szkoły bez przemocy” i podejmowania konkretnych działań zapobiegających agresji. Szkołom, które to zrobią przyznamy tytuł „Szkoły uczestniczącej w kampanii Szkoła bez przemocy”.
Wystarczy tylko przesłać wypełniony kwestionariusz zgłoszeniowy. Szczegółów szukajcie na naszej stronie internetowej www.szkolabezprzemocy.pl
Chcemy pomagać szkołom w rozwiązywaniu problemów związanych z przemocą i agresją. Na stronie internetowej www.szkolabezprzemocy.pl wraz z ekspertami przygotowaliśmy szereg materiałów poradnikowych i metodycznych na ten temat.
Placówki uczestniczące w kampanii będziemy wspierali nie tylko doradztwem, ale także organizując konkursy oraz finansując szkolenia i warsztaty. Najciekawsze przykłady działań w szkołach będziemy przedstawiali na naszych łamach.
Kwestionariusz zgłoszenia wraz z regulaminem znajdziecie na stronie www kampanii: www.szkolabezprzemocy.pl
Kodeks Szkoły bez przemocy
1. Szkoła jest wspólnotą. Szkoła dąży do stworzenia wspólnoty wszystkich nauczycieli, uczniów, ich rodziców oraz pracowników niepedagogicznych, opartej na jasnym i przejrzystym systemie norm.
2. Wszyscy się szanujemy. Wspólnota szkolna buduje klimat bezpieczeństwa, szacunku, otwartego dialogu i porozumienia pomiędzy nauczycielami, pracownikami szkoły, uczniami i rodzicami. Wszyscy uczestnicy społeczności szkolnej szanują siebie nawzajem i nie zachowują się wobec siebie agresywnie.
3. Wspólnie działamy przeciw przemocy. W szkole działa system przeciwdziałania przemocy, który jasno określa obowiązujące normy, procedury działania i współpracy wszystkich zainteresowanych w zakresie rozwiązywania konfliktów oraz reagowania wobec przejawów agresji i przemocy. Jego zasady obowiązują wszystkich uczestników społeczności szkolnej: nauczycieli, uczniów, pracowników niepedagogicznych oraz wszystkie osoby znajdujące się na terenie szkoły.
4. Niczego nie ukrywamy. Szkoła prowadzi regularną diagnozę problemu przemocy w szkole, a efekty działania systemu przeciwdziałania przemocy podlegają monitoringowi oraz ewaluacji.
5. Zawsze reagujemy. Szkoła reaguje na każdy przejaw agresji i przemocy oraz zapewnia długofalową, odpowiednią pomoc, zarówno ofiarom, jak i sprawcom przemocy.
6. Nauczyciel nie jest sam. Szkoła podejmuje działania, by nauczyciele mieli odpowiednią wiedzę i umiejętności z zakresu rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie z przejawami agresji i przemocy.
7. Uczniowie wiedzą, jak działać. Szkoła organizuje uczniom regularne zajęcia profilaktyczne z zakresu umiejętności psychologicznych i społecznych oraz radzenia sobie z agresją i przemocą.
8. Rodzice są z nami. Aby przeciwdziałać przemocy szkoła współpracuje z rodzicami, włączając ich do tworzenia systemu przeciwdziałania przemocy i obejmując działaniami edukacyjnymi.
9. Mamy sojuszników. Szkoła współpracuje ze środowiskiem pozaszkolnym przy podejmowaniu działań profilaktycznych i interwencyjnych dotyczących agresji i przemocy, gdy potrzeby przekraczają możliwości lub kompetencje szkoły.
10. Nagradzamy dobre przykłady. Szkoła promuje wzorce zachowań oparte na poszanowaniu godności każdego człowieka.
(JESZ)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!