Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 stycznia 2016 r.
12:10

Wszy w szkole i przedszkolu. Rodzice skarżą się, że nikt ich nie informuje

1 47 A A

Do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych dzwonią zaniepokojeni rodzice. Skarżą się na szkoły i przedszkola, które nie informują o tym, że w placówce jest wszawica.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do lubelskiego sanepidu skarga dotycząca wszawicy wpłynęła wczoraj. Kilka dni temu podobne zgłoszenie od rodzica otrzymała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zamościu.

– Dzwonił rodzic dziecka uczęszczającego do jednego z przedszkoli w Zamościu. Powiedział, że od osoby postronnej a nie od pracowników przedszkola dowiedział się o przypadkach wszawicy w tej placówce – mówi Teresa Blomka z PSSE w Zamościu. – Wyjaśnialiśmy tę sprawę. Okazało się, że w przedszkolu stwierdzono dwa przypadki wszawicy. Poinformowano o tym rodziców dzieci i nie chodziły one do przedszkola.

Placówki nie mają obowiązku zgłaszania przypadków wszawicy do sanepidu. Z kolei rodzice wcale nie muszą się na badanie głowy dziecka zgodzić.

– Pod koniec ubiegłego roku mieliśmy zgłoszenie z jednej ze szkół z powiecie – opowiada Elżbieta Kuryk, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie. – Chodziło o to, że rodzic nie chciał się zgodzić na sprawdzenie głowy dziecku.

Kontrola skóry głowy powinna odbywać się „w sposób indywidualny, pojedynczo, w szkolnym gabinecie profilaktyki zdrowotnej, nie zaś w sposób zbiorowy w klasie” – czytamy w stanowisku inspekcji sanitarnej w sprawie wszawicy. „Stworzenie warunków organizacyjnych dla takiej formy przeprowadzenia kontroli jest elementarnym obowiązkiem kierującego placówką wychowawczo-oświatową.”

– Sprawdzenie głowy dziecka nie może też odbywać się publicznie – podkreśla Irmina Nikiel, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Wszawica szerzy się dość łatwo. Można ją skutecznie zwalczyć, ale wymaga to utrzymania higieny u wszystkich dzieci w klasie. A czasem nie jest to łatwe. – Niektórzy rodzice zdecydowanie przeciwstawiają się by taką kontrole głowy dziecka przeprowadzić – przyznaje Teresa Blomka z zamojskiego sanepidu.

Placówki różnie sobie z tym problemem radzą. Np. niektóre przedszkola wymagają od rodziców, by przynosili zaświadczenia od lekarza, że dziecko nie ma wszy.

Komentarze 47

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
fisnella45 / 12 marca 2018 o 14:42
No ja tez jestem w szoku bo u mojego dziecka w szkole pojawiły się wszy, wrócił do domu i widziałam sama jak po nim skakały. Na szczęście problem już rozwiązany, w aptece kupiłam kurację przeciw wszom i gnidom Seboradin Med i teraz już mamy spokój. Na razie nie puszczam go też do szkoły.
Avatar
beginn / 11 stycznia 2018 o 14:22
Ja się zdecydowalam w tym roku w wakacja jak corka jexdzila na kolonię na ochronne gumki we wlosy CichoWsza, zdale egzamin, corka wrocila cala i zdrowa a ze dwie kolezanki ponoc ze wszami
Avatar
Aca / 21 listopada 2017 o 13:01
Porządnie spinają włosy i chronią jednocześnie gumki Cichowsza, to jest dla dzieci od 3 roku życia bezpieczne, niealergizujące rozwiązanie – polecamy z córką. :)
Avatar
Gość / 27 października 2017 o 18:41
gumki są spoko, ale nie każdy ma długie włosy, więc wtedy gumki się nie sprawdzą... Moja córka ma krótkie włosy ( z wyboru), dlatego w naszym wypadku wchodzi w grę tylko jakiś płyn. My stosujemy herdin ochrona, ale słyszałam, że niektórzy stosują olejki eteryczne, ale nie wiem nic nt. skuteczności
Avatar
Gość / 27 października 2017 o 10:17
no nieźle, u nas też wszy
Avatar
magda / 25 października 2017 o 15:01
Nie podrażniają skóry na pewno gumki do włosów Cichowsza, a ochrona jest okej, dziecko mi wróciło z zielonej szkole bez żadnych nowych lokatorów na głowie ;))
Avatar
kinga / 20 września 2017 o 14:04
Odradzałabym wszelkie płyny które się na wszy leje na głowę, to nie jest dobra droga..O wiele lepsze są według mnie naturalne preparaty jak choćby gumki Cichowsza które żadnej chemii która by drażniła skórę nie mają.
Avatar
MAMA / 14 września 2017 o 11:03
Jestem matką trójki dzieci które uczęszczają do jednej szkoły z wszami walczę 7 miesiecy. Jeden wielki  koszmar. Zamim zorientowałam się na samym początku to mieliśmy już wszyscy w domy a mieszka nas 8 głów do czesania na preparaty wydałam 700 zł. Jestem wściekła jak szkoła pobłaża ten problem. Teraz poszły do szkoły z czystymi głowami niestety nie na długo. TERAZ ZACZYNA SIĘ WSZYSTKO OD POCZĄTKU!
Avatar
Gość / 10 września 2017 o 10:43
Koszmar, Szkoła się dopiero zaczęła a córka już przyszła cała w wszach. W aptece pani dała mi hedrin i taki grzebień z grubymi ząbkami i jestem zadowolona z efektów. Ale teraz się boję co dalej... Mam nadzieję, że będzie spokój z wszami, ale kto to wie...
Avatar
magda / 24 sierpnia 2017 o 11:15
Z moich doświadczeń z wszami, a niestety trochę ich mieliśmy w ostatnim czasie – to bym poleciła Cichowsza. To są takie specjalne gumki na bazie naturalnych olejków, zdrowa alternatywa dla chemicznych płynów różnego rodzaju.
Avatar
fisnella45 / 12 marca 2018 o 14:42
No ja tez jestem w szoku bo u mojego dziecka w szkole pojawiły się wszy, wrócił do domu i widziałam sama jak po nim skakały. Na szczęście problem już rozwiązany, w aptece kupiłam kurację przeciw wszom i gnidom Seboradin Med i teraz już mamy spokój. Na razie nie puszczam go też do szkoły.
Avatar
beginn / 11 stycznia 2018 o 14:22
Ja się zdecydowalam w tym roku w wakacja jak corka jexdzila na kolonię na ochronne gumki we wlosy CichoWsza, zdale egzamin, corka wrocila cala i zdrowa a ze dwie kolezanki ponoc ze wszami
Avatar
Aca / 21 listopada 2017 o 13:01
Porządnie spinają włosy i chronią jednocześnie gumki Cichowsza, to jest dla dzieci od 3 roku życia bezpieczne, niealergizujące rozwiązanie – polecamy z córką. :)
Avatar
Gość / 27 października 2017 o 18:41
gumki są spoko, ale nie każdy ma długie włosy, więc wtedy gumki się nie sprawdzą... Moja córka ma krótkie włosy ( z wyboru), dlatego w naszym wypadku wchodzi w grę tylko jakiś płyn. My stosujemy herdin ochrona, ale słyszałam, że niektórzy stosują olejki eteryczne, ale nie wiem nic nt. skuteczności
Avatar
Gość / 27 października 2017 o 10:17
no nieźle, u nas też wszy
Avatar
magda / 25 października 2017 o 15:01
Nie podrażniają skóry na pewno gumki do włosów Cichowsza, a ochrona jest okej, dziecko mi wróciło z zielonej szkole bez żadnych nowych lokatorów na głowie ;))
Avatar
kinga / 20 września 2017 o 14:04
Odradzałabym wszelkie płyny które się na wszy leje na głowę, to nie jest dobra droga..O wiele lepsze są według mnie naturalne preparaty jak choćby gumki Cichowsza które żadnej chemii która by drażniła skórę nie mają.
Avatar
MAMA / 14 września 2017 o 11:03
Jestem matką trójki dzieci które uczęszczają do jednej szkoły z wszami walczę 7 miesiecy. Jeden wielki  koszmar. Zamim zorientowałam się na samym początku to mieliśmy już wszyscy w domy a mieszka nas 8 głów do czesania na preparaty wydałam 700 zł. Jestem wściekła jak szkoła pobłaża ten problem. Teraz poszły do szkoły z czystymi głowami niestety nie na długo. TERAZ ZACZYNA SIĘ WSZYSTKO OD POCZĄTKU!
Avatar
Gość / 10 września 2017 o 10:43
Koszmar, Szkoła się dopiero zaczęła a córka już przyszła cała w wszach. W aptece pani dała mi hedrin i taki grzebień z grubymi ząbkami i jestem zadowolona z efektów. Ale teraz się boję co dalej... Mam nadzieję, że będzie spokój z wszami, ale kto to wie...
Avatar
magda / 24 sierpnia 2017 o 11:15
Z moich doświadczeń z wszami, a niestety trochę ich mieliśmy w ostatnim czasie – to bym poleciła Cichowsza. To są takie specjalne gumki na bazie naturalnych olejków, zdrowa alternatywa dla chemicznych płynów różnego rodzaju.
Zobacz wszystkie komentarze 47

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem 0 3

Przez całe wakacje lubelscy restauratorzy mają organizować imprezy walcząc o miejsce na liście lokali polecanych turystom przez władze miasta. Wczoraj rozpoczął się nabór chętnych do tej rywalizacji. Każdy, kto przejdzie do drugiego etapu, będzie musiał zorganizować własne, otwarte wydarzenie.

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm 6 1

Ten wyjazd do Warszawy to była dla nas nagroda, którą nam odebrano – mówią Mateusz Sroka i Adam Sygocki, posłowie tegorocznego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w środę w Lublinie zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Kancelaria Sejmu odwołała posiedzenie młodych parlamentarzystów, przekładając je z 1 czerwca na wrzesień.

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości"

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości" 2 6

– To zaklinanie rzeczywistości – tak mama siódmoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie komentuje list do rodziców wystosowany przez minister edukacji narodowej. Anna Zalewska pisze w nim, że rekrutacja do zdublowanych klas pierwszych szkół średnich „nie spowoduje istotnych problemów”.

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 1 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 1 2

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 79 6

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 5

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 27

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 3 2

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 51 7

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 51 11

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!