czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Wszystkie nagrodzone projekty na Plac Litewski w Lublinie. Który najlepszy?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 listopada 2010, 11:28
Autor: (jsz)

O wyborze koncepcji przebudowy placu Litewskiego zdecydował jeden głos. Pierwsza nagroda powędrowała do krakowskiej spółki SAO Investments. Sędziowie konkursu nagrodzili też trzy inne prace.

Do rywalizacji zgłoszono 22 koncepcje. Siedmiu ekspertów debatowało nad nimi od połowy października. Wczoraj ogłosili werdykt. Zwycięzca otrzyma 50 tys. zł i zaproszenie do negocjacji z ratuszem. Projektanci będą musieli przygotować szczegółowy projekt przebudowy.

Miejsce I - Koncepcja SAO

Zakłada podział placu na dwie główne części. Najwięcej miejsca zajmie strefa reprezentacyjna, rozpoczynająca się na wysokości hotelu Europa. Linia podziału biegnie po przekątnej placu, do skrzyżowania ul. 3 Maja i I Armii Wojska Polskiego. Zgodnie z założeniami konkursu, deptak przedłużono do ul. Kołłątaja, na swoim miejscu pozostał też pomnik Unii Lubelskiej. Monument z Józefem Piłsudskim został tylko nieznacznie przesunięty w stronę ul. 3 Maja.

Najwięcej kontrowersji wzbudziło zagłębienie, zaprojektowane w centrum placu. Umożliwia ono dostęp do podziemnych pomieszczeń, w których można zlokalizować kawiarnię lub galerię. Projektanci znacznie ograniczyli tereny zielone. Pozostawili jednak strefę wypoczynkową na niewielkiej skarpie. Zieleń znajdziemy również w rejonie wydziału politologii UMCS. Ma tam powstać oaza ciszy i spokoju.

II Miejsce - \"Franta&Franta\"

Drugie miejsce i 25 tys. zł trafiło do Biura Studiów i Projektów Architektonicznych "Franta & Franta" z Katowic. Koncepcję nagrodzono m.in. za podział przestrzeni oparty zarówno o nieregularną formę i wzajemne relacje reliktów historycznych budowli.

"Najważniejszym pozytywem pracy jest jej malowniczość i wyrazistość oraz rozwiązanie nastroju tej części placu, która należy do Krakowskiego Przedmieścia” – czytamy w uzasadnieniu werdyktu sędziów.

III Miejsce - Idea

Trzecie miejsce zajęło lubelskie biuro architektoniczne IDEA, Urszuli i Jacka Cieplińskich. Projektanci otrzymają 15 tys. zł nagrody. W swojej koncepcji podzielili plac na trzy strefy, których granice poprowadzono od pałacyków UMCS do Krakowskiego Przedmieścia. " Wartość pracy polega na szerokim spojrzeniu na kontekst historycznego śródmieścia, co przejawiło się w propozycji utworzenia placu przy Hotelu Europa” – uzasadnili swój wybór sędziowie.


Wyróżnienie - projekt Orts - Trullenque Arquitectos z Walencji

W konkursie przyznano również wyróżnienie honorowe. Trafi ono w ręce projektantów z hiszpańskiej pracowni ORTS - TRULLENQUE ARQUITECTOS. Pracę doceniono za oryginalną i harmonijną koncepcję zielonego placu. "Oparcie rozwiązania wnętrz na planie kół tworzy wyodrębnione kręgi uczestnictwa w różnorodnych zdarzeniach odbywających się przez cały rok” – napisali eksperci w swoim werdykcie.

Członkowie sądu konkursowego nie byli jednomyślni. Koncepcja spółki SAO została przyjęta stosunkiem głosów 4 do 3. Dwoje ekspertów złożyło zdania odrębne. Kontrowersje wzbudziło nie tylko projektowane zagłębienie, ale i znaczne okrojenie stref zieleni. Władze miasta zapowiedziały, że w drugiej połowie listopada rozpocznie się publiczna debata nad zgłoszonymi projektami.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Lublin miasto bez zieleni
kika
kkkk
(54) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Lublin miasto bez zieleni
Lublin miasto bez zieleni (12 listopada 2010 o 20:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='kika' timestamp='1289579801' post='379060']
Widzieliście materiały na www.itvl.pl ???? Masakra nie tylko z tym materiałem z Placu Litewskiego ale ogólnie pieprzą robotę, o jakości nie wspomnę, możecie sami zobaczyć co oni tam wyprawiają.... Ludzie weźcie się do pracy...
[/quote]


PROJEKT NR 3 WRAZ Z OPISEM JEST DO DOKŁADNEGO OBEJRZENIA NA STRONIE: http://placlitewski.blogspot.com/
Rozwiń
kika
kika (12 listopada 2010 o 17:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Widzieliście materiały na www.itvl.pl ???? Masakra nie tylko z tym materiałem z Placu Litewskiego ale ogólnie pieprzą robotę, o jakości nie wspomnę, możecie sami zobaczyć co oni tam wyprawiają.... Ludzie weźcie się do pracy...
Rozwiń
kkkk
kkkk (8 listopada 2010 o 00:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dlaczego to wlasnie mieszkancy nie mogliby kur*a zdecydowac, ktory Projekt powinien podoba sie najbardziej i powinien wygrac???
mi tez zdecydowanie padoba sie trzeci pomysl.
zobaczymy, co teraz komisja z urzedu miasta zrobi w sprawie wygrania konkursu przez najgorszy wg. mnie projekt!!!!!

mysle, ze trzeba to monitorowac na biezaco
Rozwiń
Ania
Ania (7 listopada 2010 o 22:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie potrzebujemy nowego betonu na Placu Litewskim, tylko nowego asfaltu na jezdniach; może i mieli dobre chęci, ale znowu im się wszystko pomyliło...
Rozwiń
koko
koko (7 listopada 2010 o 22:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No jak zwykle dla tych całych ..yy..ekspertów musi być ważne to by wszystko wyszło jak najtaniej i w sposób prostolinijny , też coś beton beton beton a i jeszcze ..BETON !!! Zdecydowanie pasowałby projekt nr.3 jest supeer!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (54)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!