poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Wszystko ma być bardziej dostępne dla niepełnosprawnych. O Europie bez barier w Lublinie

Dodano: 11 czerwca 2017, 20:33
Autor: dd

(fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Osoby niepełnosprawne nieustannie borykają się z problemem dostępności do produktów i usług. Niedostosowane do ich potrzeb często są gabinety lekarskie i urzędy. Ma to się to zmienić dzięki europejskiemu aktowi w sprawie dostępności.

W sprawie unijnego aktu z przedstawicielami biznesu i osobami niepełnosprawnymi spotkali się w piątek eurodeputowani Krzysztof Hetman i Marek Plura.

– Przyjęcie tej dyrektywy nie jest oczywistą rzeczą. Parlament Europejski to miejsce bardzo aktywnych sporów w tym zakresie. Prace nad projektem toczyły się w kilku komisjach parlamentarnych – wyjaśniał podczas konferencji „Europa bez barier – korzyść dla wszystkich” europoseł Plura. – To wszystko toczy się w swoim tempie. Rewolucji nie będzie, ale jestem przekonany, że ta ewolucja się nie cofnie i w ciągu najbliższych kilku lat zobaczymy nową lepszą Europę, Europę bez barier.

Główne założenie aktu to dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych dóbr i usług dostępnych na wspólnym rynku Unii. Zmiany mają dotyczyć produktów, takich jak komputery i systemy operacyjne, bankomaty, urządzenia sprzedające bilety czy automaty do samodzielnej odprawy, telefony oraz usług bankowych czy telefonicznych. W myśl dyrektywy wszystko to ma być bardziej dostępne dla osób niepełnosprawnych. – Dzisiejszy rozwój technologiczny daje gwarancje, że te zmiany nie będą zbytnim obciążeniem dla przedsiębiorców – mówił Plura.

– Mamy niedostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami gabinety lekarskie, mamy niedostępne strony internetowe – wyjaśniał z kolei obecny na konferencji Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

W Unii Europejskiej żyje ok. 80 mln osób z niepełnosprawnościami. Według prognoz zmiany w przepisach pomogą niepełnosprawnym odnaleźć się na rynku pracy oraz spowodują większy dostęp do edukacji. – Dostosowywanie produktów i usług do potrzeb osób z niepełnosprawnościami siłą rzeczy rodzi dodatkowe koszty. Nie chodzi tylko o projektowanie nowych usług i produktów, ale również dostosowanie tego, co już jest – wyjaśniał Bodnar.

Prace nad ostatecznym kształtem dokumentu cały czasu trwają. Akt w sprawie dostępności może wejść w życie za ok. 6 lat.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 czerwca 2017 o 10:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Eee trochę przesadzają panowie. Od kilku, może kilkunastu lat, wiele urządzeń i mediów, szczególnie internetowych, bardzo mocno poszło z przystosowaniem do przodu. Dziś nie ma żadnego problemu z obsługą smartphone'a czy komputera. Problemy są z niektórymi aplikacjami. Po prostu w cyklu tworzenia nie wdraża się standardów WCAG, które są podstawą wytycznych dla dostępności. Nie trzeba żadnych dyrektyw, wystarczy je zastosować. UE nic innego i lepszego nie wymyśli niż WCAG 2.10
Rozwiń
Gość
Gość (12 czerwca 2017 o 09:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hetman czy możesz na siebie patrzeć w lustrze ?
Rozwiń
Gość
Gość (11 czerwca 2017 o 20:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
żałosny PSL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!