środa, 24 maja 2017 r.

Lublin

Wszystko o powozach

Dodano: 28 kwietnia 2002, 19:47

Już w sobotę wystawę obejrzało wielu chętnych  (M. Kaczanowski)
Już w sobotę wystawę obejrzało wielu chętnych (M. Kaczanowski)

Nie trzeba już jechać aż do Łańcuta, aby obejrzeć wystawę zabytkowych powozów. Od soboty są do zobaczenia w Kozłówce.

Z tej okazji listy gratulacyjne na ręce dyrektora muzeum Krzysztofa Kornackiego nadesłali wicepremierzy RP i ambasadorzy wielu państw.
Budynek, w którym mieści się powozownia wzniesiono w XVIII wieku. Zgromadzono tam historyczne pojazdy konne, sanie, ekwipunki podróżne, oporządzenia końskie i akcesoria jeździeckie z XIX i początków XX wieku. Cechuje je niezwykły artyzm z jakim zostały wykonane, wyszukana elegancja i znakomita jakość tworzywa. Lokalną ciekawostką jest wózek lubelski - bryczka z fabryki Stefana Gąsiorowskiego z Lublina.
- Powozownię odrestaurowaliśmy siłami własnymi i dzięki sponsorom - mówi dyrektor. - A eksponaty? - Powozy mamy dzięki życzliwości muzeum w Łańcucie, reszta - także rowery i zabytkowy bicykl - ze zbiorów własnych.
Goście podziwiali też wspaniale odrestaurowaną kaplicę pałacową z marmurowym ołtarzem będącym kopią wersalskiego. Nadal brak w niej organów. Kiedy będą?
- Szczerze mówiąc, nie spieszy się nam - wyjaśnia K. Kornacki. - Taki instrument wymaga klimatyzacji, a jej koszt to 700 zł dziennie. W sytuacji, kiedy nas nie stać na papier toaletowy...?
Sobotni piknik był okazją do zlotu starych automobili.
Z Motycza przyjechał Jan Milczek bmw z 1934 roku
- Pali 9-12 l, ale jeszcze 130 na godzinę jedzie - nie ukrywa dumy właściciel. - Że mały? Kiedyś, przed wojną ludzie byli mniejsi - żartuje. Jest oryginalny, nadwozie aluminiowe na drewnie...
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24