piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Wybierasz się na studia medyczne? Ocena z matematyki będzie się liczyć przy rekrutacji


W tym roku o jeden indeks na stomatologii rywalizowały 24 osoby. Na jedno miejsce na medycynie ubiegało się 12 kandydatów
W tym roku o jeden indeks na stomatologii rywalizowały 24 osoby. Na jedno miejsce na medycynie ubiegało się 12 kandydatów

Podczas przyszłorocznej rekrutacji na studia medyczne w Lublinie będą się liczyć też oceny z matury z matematyki. Maturzyści i nauczyciele nie kryją obaw

By studiować medycynę lub stomatologię na lubelskim Uniwersytecie Medycznym trzeba świetnie zdać na maturze nie tylko biologię i chemię, ale też matematykę. Takie zasady będą obowiązywały już podczas przyszłorocznej rekrutacji. Wcześniej na podobne rozwiązanie decydowały się uczelnie medyczne z Warszawy, Krakowa, Łodzi i Olsztyna.

Nie wszystkim się to podoba. – Można podnosić poprzeczkę, ale nie można tak zaskakiwać uczniów tuż przed maturą – irytuje się pan Cezary, ojciec licealisty, który w przyszłym roku zamierza zdawać na medycynę.

Jak dowiedzieliśmy się w Wydziale Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta, tylko w jednej z lubelskich szkół jest profil biologiczno-chemiczno-matematyczny w trzeciej klasie. To XVI LO w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów. Pozostałe placówki takich klas nie mają – przyszli studenci medycyny uczą się zwykle w klasach o profilu biologiczno-chemicznym.

– Tzw. siatka godzin ustalana jest na trzy lata. W tym czasie nie można jej zmieniać. Nie możemy automatycznie odpowiadać na zapotrzebowanie uczelni, musimy trzymać się określonego cyklu – tłumaczy Grzegorz Lech, dyrektor III LO im. Unii Lubelskiej. Jak dodaje, w tym roku w jego szkole uruchomiono specjalne grupy międzyoddziałowe dla uczniów klas drugich. – W ciągu dwóch lat jesteśmy w stanie przygotować do poziomu rozszerzonego z matematyki. Ale w przypadku maturzystów mamy za mało czasu. Podzielam niepokój uczniów i ich rodziców – przyznaje dyrektor.
Inne rozwiązanie wprowadziło w IX LO im. Mikołaja Kopernika.

– Od tego roku w klasach drugich uruchomiliśmy dodatkowy przedmiot: matematykę dla przyrodników. Dla trzecioklasistów organizujemy zajęcia pozalekcyjne – mówi Hanna Rusek, wicedyrektor placówki. Jak przyznaje, w swojej szkole nie spotkała się z krytyką decyzji władz UM. – Większość uczniów zamierza wybrać poziom podstawowy i zdać go bardzo dobrze – tłumaczy.

Podobną opinię usłyszeliśmy na uczelni. – Matematykę na poziomie przynajmniej podstawowym muszą zdawać wszyscy. A ze statystyk wynika, że w tegorocznej rekrutacji na poziom rozszerzony zdecydowało się zaledwie 0,2 proc. wszystkich kandydatów. Nie widzę tutaj żadnego zagrożenia dla maturzystów – stwierdza Krystyna Walkowska, kierownik Działu Jakości Kształcenia na Uniwersytecie Medycznym. – Dla nas oznacza to usprawnienie i przyspieszenie procesu rekrutacyjnego, bo w ten sposób będziemy mieli mniejszą liczbę kandydatów z taką samą liczbą punktów. A zdarzało się, że identyczną punktację miało po 30 osób. Taki system od dwóch lat obowiązuje na farmacji i funkcjonuje bardzo dobrze.

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny od lat są najbardziej obleganymi w ofercie lubelskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czytaj więcej o: Lublin studia Uniwersytet Medyczny
india
na korepetycje do europosłanki Łybackiej
Użytkownik niezarejestrowany
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

india
india (20 października 2016 o 11:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wybitni specjaliści z biologi i chemi się nie dostaną. Tylko super matematycy i fizycy-nas wyleczą hahahahahahahahahahah
Rozwiń
na korepetycje do europosłanki Łybackiej
na korepetycje do europosłanki Łybackiej (19 października 2016 o 19:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tym wszystkim, którzy mają kłopoty z matematyką, polecam korepetycje u europosłanki Łybackiej, byłej minister oświaty. Matematykę opanowała perfekcyjnie i uznała,   że jej nauka jest Polakom zbędna, wobec czego wycofała jej zdawanie na maturze i tak było przez ponad 20 lat.  
Rozwiń
Gość
Gość (19 października 2016 o 16:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cały czas słyszy się o braku lekarzy, teraz znana jest przyczyna, zbyt wielu chętnych to więcej pracy przy rekrutacji a tego nikt nie lubi (przemęczać się) i zamiast zwiększyć liczbę miejsc lepiej ograniczyć dostęp może właśnie takiemu genialnemu przyszłemu dr Wilczurowi który akurat z matematyki nie jest geniuszem czy przynajmniej orłem.
Rozwiń
lycopusx
lycopusx (19 października 2016 o 16:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lapowki to chyba ty.
Rozwiń
kolega Toli
kolega Toli (19 października 2016 o 16:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No, jakoś te łapówki muszą umieć policzyć.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!