piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Kandydaci z obecnego zarządu gminy zyskiwali jeden głos za jedno tanie wino - twierdzą przedstawiciele komitetu wyborczego SLD-UP w Baranowie. - To lewica rozdawała wódkę - ripostuje Sławomir Szczęsny, sekretarz gminy, kandydat na radnego z KWW "Nie ma lepszych”. Dziś komitet SLD-UP ma złożyć protest wyborczy do Sądu Okręgowego w Lublinie.

- Tak naprawdę kampania wyborcza na wójta zaczęła się tydzień przed wyborami - mówią kandydaci lewicy do rady gminy. - Na każdym zebraniu lał się alkohol. W dniu wyborów alkohol wydawano z samochodów zaparkowanych przy komisjach wyborczych. Butelka taniego wina za głos na ekipę rządzącą. Ludzie bali się nie głosować na wójta, bo jest jednocześnie lekarzem. Na dodatek jego żona jest kierownikiem ośrodka zdrowia.
Mieszkańcy gminy Baranów są oburzeni wydarzeniami. - Pijaństwo było straszne - mówi pani Krystyna. - Sąsiad ciągnął męża na wybory. Tłumaczył mu, że napije się za darmo wina. Ledwo go uprosiłam, żeby nie szedł.
Inna pani, nie chce nawet podać imienia, dodaje: Mój chłop z wyborów wrócił we wtorek. Dopiero dochodzi do siebie.
Zastępca wójta, Jan Niedzielski, zaprzecza stawianym przez lewicę zarzutom. - Rządząca ekipa nie szukała poparcia za alkohol. Wręcz przeciwnie - podkreśla Sławomir Szczęsny, sekretarz gminy. - Alkohol rozdawano w delikatesach. Sklep jest własnością rodziny Urszuli Szewczyk, kandydatki na wójta z SLD-UP.
Oskarżenie, że lewica rozdawała alkohol też znajduje potwierdzenie na ulicy. - Kandydaci z lewicy w dniu wyborów rozdawali wódkę i namawiali, by na nich głosować - przyznaje jeden z grupki mężczyzn stojących przed sklepem.
Pierwsze protesty przeciwko kupowaniu głosów za alkohol wpłynęły do Państwowej Komisji Wyborczej, delegatury w Lublinie już w dniu wyborów. Dziś KKW SLD-UP z Baranowa ma zamiar złożyć protest do Sądu Okręgowego. Ostatecznie do II tury wyborów w Baranowie przeszedł dotychczasowy wójt Marek Kuźma (KWW "Zgoda i Przyszłość”) i Urszula Szewczyk (KKW SLD-UP).
O pijaństwie w niedzielę wyborczą mówi cała gmina. Szukają odpowiedzi na pytanie dlaczego? - Wójt uciekł się do takich metod, bo widzi, że traci poparcie. Ludzie mają mu za złe, że tak naprawdę to gminą rządzi sekretarz - mówi pan Jan.
Zgadza się z tym sekretarz. - Wójt pracuje w gminie społecznie. Nie bierze za to pieniędzy. Na co dzień pracuje w ośrodku zdrowia jako lekarz. Spotykamy się wieczorem w czasie wolnym. Wtedy podejmujemy wszelkie decyzje. Na drugi dzień zarząd realizuje ustalenia.
Chciałyśmy porozmawiać z wójtem. Nie zastałyśmy go w ośrodku zdrowia. W Urzędzie Gminy jego zastępca najpierw tłumaczył, że wójt jest w terenie z wizytą u pacjentów i nie wróci przez najbliższe półtorej godziny. Po tym czasie nie chciał do niego ponownie zadzwonić. Wtedy po naszych naleganiach powiedział, że "wójt jest na rybach i nie chce mu przeszkadzać”.
Lewica wytyka także zarządowi gminy, że dowozili swoich na głosowanie do komisji. - Skąd wiedzieli po kogo pojechać? Mieli wgląd do list wyborców? - pyta lewica.
- Oczywiście, że zadbaliśmy o to, by dowieźć na wybory osoby starsze lub chore - mówi Szczęsny. - Byliśmy zainteresowani, by frekwencja w gminie była jak największa. Opozycja jest nieliczna. Im więcej ludzi poszło zagłosować, tym wynik wyborów dla nas był lepszy.

Gmina Baranów

Liczy prawie 4,4 tys. mieszkańców. Bezrobocie wynosi 24 proc. Jedynymi zakładami dającymi miejsca pracy poza rolnictwem są Urząd Gminy, chłodnia owoców i warzyw, ośrodek zdrowia, szkoły i GS.

Piotr Zych z Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Lublinie

Zgodnie z ordynacją wyborczą, w ciągu 14 dni od daty wyborów może być wniesiony protest przeciwko danej radzie lub radnemu
z powodu dopuszczenia się przestępstwa przeciwko wyborom. Protest może złożyć do Sądu Okręgowego w Lublinie wyborca lub pełnomocnik komitetu wyborczego. Sąd okręgowy rozstrzyga
o ważności wyborów oraz o ważności wyboru radnego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!