wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Wybory bez prezydenta Lublina, Puław i Chełma? PiS jednak wycofuje się z pomysłu

Dodano: 16 maja 2017, 12:16

Krzysztof Żuk najprawdopodobniej jednak będzie mógł kandydować w kolejnych wyborach samorządowych
Krzysztof Żuk najprawdopodobniej jednak będzie mógł kandydować w kolejnych wyborach samorządowych

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że PiS w dalszym ciągu opowiada się za wprowadzeniem zasady dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, jednak nie wejdzie ona w życie przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi.

– Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności (...) – mówię tutaj o Trybunale Konstytucyjnym, jak i o stanowisku pana prezydenta – doszliśmy do wniosku, że podtrzymamy zasadę dwóch kadencji dla osób, które pełnią funkcje jednoosobowe, a więc wójtów, burmistrzów i prezydentów, ale z karencją, tzn. z odłożeniem tego na dwie kadencje – powiedział Kaczyński na konferencji prasowej po spotkaniu z pełnomocnikami okręgowymi i regionalnymi partii ds. kampanii samorządowej.

Przypomnijmy, że gdyby uchwalono wsteczną dwukadencyjność, w przyszłorocznych wyborach nie mogliby wziąć udział m.in. prezydenci Lublina Krzysztof Żuk (2. kadencja), Chełma Agata Fisz (3. kadencja) i Puław Janusz Grobel (6 kadencja). 

Rywalizować mogliby tylko Dariusz Stefaniuk w Białej Podlaskiej i Andrzej Wnuk w Zamościu, którzy w 2014 roku zostali wybrani na pierwsze kadencje (byli kandydatami PiS).

W mniejszych miejscowościach regionu wykluczonych z wyborczej walki byłoby 24 z 41 burmistrzów. Wśród nich rekordzistą jest Jan Skiba, który w Zwierzyńcu rządzi już siódmą kadencję.

Jak dodał prezes Kaczyński, pojawiają się też inne koncepcje, jednak każda z nich sprowadza się do tego, że wprowadzenie dwukadencyjności „nie wejdzie w trakcie tych wyborów”.

– Doszliśmy do wniosku, że wobec stanowiska głowy państwa, do którego odnosimy się oczywiście z wielkim szacunkiem i wobec przynajmniej niepewności co do stanowiska Trybunału Konstytucyjnego, nie należy w tej chwili tej sprawy stawiać w ten sposób, żeby tworzyć wrażenie, że chcemy uczynić coś, co być może niektórzy by traktowali jako złamanie pewnych reguł prawa – podkreślił lider PiS.

– Czy to oznacza, że rezygnujemy z tego przedsięwzięcia zmierzającego do tego, by oczyścić wiele samorządów, by dokonać zmian, by te grupy, które tam rządzą (...) niekiedy od już bardzo wielu lat, rekord to są 23 lata, w dalszym ciągu tam rządziły? Nie, chcemy to zmienić i chciałbym państwu powiedzieć, że to jest możliwe – oświadczył Kaczyński.

Prezes PiS podkreślił, że przy tworzeniu list wyborczych i ustalaniu kandydatów w poszczególnych regionach będą brani pod uwagę m.in. ludzie młodzi, którzy – jak ocenił – „wykazują wielką energię i którzy kojarzą się obywatelom, wyborcom ze zmianą”.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(43) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 maja 2017 o 17:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do 15 lat więzienia grozi byłemu oficerowi WSI - Prokuratura zarzuca mu przynależność do grupy przestępczej i dokonanie 32 wyłudzeń na łączną kwotę ok. 100 mln zł
Rozwiń
Gość
Gość (17 maja 2017 o 10:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I tak nie zagłosuję na żadnego partyjniaka z PO, PiS czy PSL. Najlepiej, gdyby politycy odwalili się od samorządów i zostawili ten obszar społecznikom.
Rozwiń
Gość
Gość (17 maja 2017 o 05:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A Łysoń dalej lansuje się w nasi agitce. Tylko ta mina jak sr.... kota na pustyni.
Rozwiń
Gość
Gość (16 maja 2017 o 23:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co PIS ma ograniczać prezydentowanie Janusza Grobla? Przecież PIS jest z nim teraz w kolacji. Z członkiem PZPR który w 1980 podjął pracę w Urzędzie Miasta w Puławach, był m.in. zastępcą naczelnika stanu wojennego miasta Puławy, uzgodniony do prac tajnych przez Rejonowy Urząd Spraw Wewnętrznych w Puławach, wiceprzewodniczący w Zarządzie Zakładowym Związku ZA Socjalistycznej Młodzieży Polskiej,Od 1988 do 1990 pełnił funkcję prezydenta Puław – ostatniego w historii PRL. Tacy ludzie tworzą teraz z PIS koalicje? Mają podobne wartości, światopogląd, dokonania, przeszłość?
Rozwiń
Gość
Gość (16 maja 2017 o 19:44) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Uwaga lemingi ujadają... to dowód na "dobrą zmianę" ;) W końcu dostają po d... i o to chodzi. Niemniej rzady oligarchów i klanów nadzwyczajnych kast powinny zostać ukrócone. Jest czas, by przygotować porządny projekt. Najlepiej razem z Kukizem.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (43)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!