czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Wybory do rad dzielnic będą później

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 września 2008, 19:45
Autor: Dominik Smaga

Dopiero wiosną odbędą się wybory do sześciu rad dzielnic.

Dwa lata temu wybory nie odbyły się z powodu zbyt małej liczby kandydatów, lub zostały unieważnione, bo za mała była frekwencja.

Taki problem mają: Czechów Północny, Czechów Południowy, Czuby Północne, Rury, Śródmieście i Konstantynów. Ratusz chciał przeprowadzić wybory już w listopadzie, ale nie może tego zrobić, bo zaprotestowali lubelscy sędziowie, o czym pisaliśmy we wczorajszym Dzienniku Wschodnim.

Przypomnijmy: w statutach rad dzielnic znajduje się też ordynacja wyborcza, która mówi, że przewodniczącym Miejskiej Komisji Wyborczej jest sędzia wskazany przez prezesa Sądu Rejonowego. Miasto prosiło o wskazanie takiego sędziego, ale prezes odpowiedział, że chętnych nie ma. Dlatego, by wybory doszły do skutku, Rada Miasta musi najpierw zmienić statuty wykreślając z ordynacji zapisy o sędziach.

- Projekt statutu stanie na sesji 16 października - oświadczył wczoraj Krzysztof Łątka, sekretarz miasta. Ale od tego głosowania do wyborów droga jeszcze daleka. Ratusz ma wcześniej przeprowadzić specjalną kampanię informacyjną, tak, by do urn poszło jak najwięcej lublinian.

Rady będą też miały więcej pieniędzy na załatwianie drobnych problemów dzielnic. W tym roku Ratusz przeznaczył na ten cel milion złotych. - I to dzielnice decydowały, na co chcą przeznaczyć te pieniądze. Były to głównie chodniki i place zabaw - informuje Piotr Zygan z Urzędu Miasta.

W przyszłym roku dzielnice miałyby dostać do podziału 2 miliony zł. A osobna pula 500 tys. zł zostałaby przeznaczona dla tych dzielnic, które nie mają swoich rad. W ich przypadku wnioski o sfinansowanie poszczególnych prac kierowałyby do Ratusza m.in. stowarzyszenia i spółdzielnie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!