piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Wybory do rad dzielnic w Lublinie już w niedzielę. Jak głosować?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 marca 2015, 16:15
Autor: drs

Wybory do 27 rad dzielnic odbędą się w niedzielę w Lublinie. Lokale do głosowania będą czynne od godz. 8 do 20.

- Wyborca głosuje stawiając znak "X” w kratce z lewej strony obok nazwisk najwyżej tylu kandydatów, ilu członków rady dzielnicy wybieranych jest w obwodzie - wyjaśnia Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. - Postawienie innego znaku graficznego niż znak "X” w kratce przy nazwisku kandydata spowoduje, że wszystkie głosy na karcie będą uznane za nieważne.

Ratusz nie ma żadnych prognoz, co do frekwencji. Cztery lata temu była ona bardzo niska. W skali miasta wynosiła zaledwie 6,11 proc., największa była w Głusku (21 proc.), a w wielu dzielnicach nie przekroczyła nawet 4 proc.

Do obsadzenia jest łącznie 441 miejsc, podczas gdy Miejska Komisja Wyborcza zarejestrowała 738 kandydatów, z których 4 zrezygnowało. Dzielnicowi radni nie dostają żadnego wynagrodzenia za swoją pracę, wyjątkiem jest przewodniczący zarządu dzielnicy, którego radni wybierają ze swojego grona. Dostaje on "na rękę” równowartość płacy minimalnej przed opodatkowaniem. W tym roku jest to 1750 złotych.

Najwięcej chętnych zgłosiło się w jednym z obwodów w dzielnicy Czuby Północne, gdzie na jeden mandat przypada czterech kandydatów. Co najmniej trzy osoby na miejsce przypadają też w dwóch innych obwodach Czubów Północnych, po jednym na Czechowie Południowym, Czechowie Północnym, na Ponikwodzie i Dziesiątej.

Średnia wieku kandydatów to 42 lata. Najmłodszy ma 18 lat, a najstarszy 87. Wśród osób, które zdecydowały się na start w wyborach sporo jest radnych z mijającej kadencji. W dzielnicy Hajdów-Zadębie o reelekcję ubiega się 14 z 15 radnych, w Abramowicach 12 spośród 15, zaś na Starym Mieście i na Szerokiem po 11 z 15 osób.

Spośród 757 osób, które cztery lata temu walczyły o mandat radnego, w tym roku w wyborach startuje 296.

W sześciu obwodach głosowanie się nie odbędzie, bo zgłosiło się tam dokładnie tylu kandydatów, ile jest miejsc do obsadzenia. Dlatego osoby te mają zagwarantowane miejsce w radzie. Jest tak w obwodach nr 1 i 3 na Czechowie Północnym, obwodzie nr 1 Czechowa Południowego, obwodzie nr 1 Czubów Południowych, obwodzie nr Wrotkowa oraz śródmiejskim obwodzie nr 3.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!