wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Wybory już się odbyły. W szkole

Autor: ask

Fot. Wojciech Nieśpiałowski
Fot. Wojciech Nieśpiałowski

W poniedziałek w III LO im. Unii Lubelskiej tworzyły się kolejki do urn. Głosujący uczniowie podchodzili do komisji z legitymacjami i podpisywali się na liście. Dopiero potem dostawali kartkę, na której wymieniono 11 komitetów wyborczych. Swój wybór zaznaczali krzyżykiem.

- Wcale się nie zastanawiałem nad wyborem. Mam stałe poglądy i głosuję zgodnie z nimi – przyznawał Jarosław Boczek. – Mimo, że to moje pierwsze głosowanie, to podjęcie decyzji nie nastręczyło mi żadnych trudności.

Nieco więcej czasu głosowanie zajęło Julii Gaweł. - To dla mnie bardzo ważna chwila. Przez chwilę mogę się poczuć jak dorosła – śmieje się dziewczyna.

- Zastanawiam się tylko, czy wyniki naszych szkolnych wyborów lub wyborów z całego programu przeprowadzonego we szkołach w całej Polsce będą zbieżne z tymi głosami oddanymi w prawdziwych wyborach. Jedno jest pewne. Frekwencja w naszej szkole jest na pewno znacznie wyższa niż będzie to w niedzielę – uważała pierwszoklasistka, Rozalia Bodalska.

W szkolnej komisji wyborczej zasiadali: Julia Kozłowska, Marta Pik, Paweł Bącal, Maria Markowska, Magdalena Pieczniak (fot. 3)

„Unia” była w grupie 79 gimnazjów i szkół średnich w naszym regionie biorących udział w sondażowych wyborach parlamentarnych. Poprzez udział w akcji zorganizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej nastolatki mają nauczyć się, że w wyborach trzeba brać udział i że nie jest to trudne.

- Celem programu „Młodzi głosują” jest zachęcenie uczniów do świadomego udziału w wyborach poprzez dostarczenie im informacji o procedurach demokratycznych i znaczeniu samego głosowania – tłumaczy Urszula Cyrynger z CEO.

Głosowanie trwa jeden dzień. W większości odbyło się wczoraj. W niektórych placówkach zaplanowano je na dziś lub na środę.

- Młodzież chętnie angażuje się w takie akcje – zauważa Zbigniew Smutek, koordynator akcji w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Lublinie. – Podczas wyborów prezydenckich frekwencja w naszej szkole wyniosła blisko 65 proc. Liczymy, że tym razem będzie podobnie. Zagłosować chce wiele osób. Nauczyciele nie muszą ich do tego w sposób szczególny zachęcać.

- Uczniowie bardzo mocno włączają się w szkolną akcję wyborczą – mówi też Beata Nowak-Przech, koordynator z lubelskiego Gimnazjum nr 18. - Idąc po korytarzach często słyszę, jak dzieci rozmawiają o samych wyborach i o poszczególnych komitetach wyborczych, chociaż oczywiście staramy się żeby akcja miała na celu wyłącznie działania profrekwencyjne i była jak najdalsza od jakiejkolwiek agitacji politycznej.

Wyniki ze szkół w całej Polsce poznamy 26 października.

Czytaj więcej o: Lublin szkoła wybory
Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 października 2015 o 16:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wygra PSL.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!