piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Wybory pomogą zabytkowym nagrobkom?

  Edytuj ten wpis

10 zabytkowych nagrobków chce odnowić Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Lublina za pieniądze z tegorocznej kwesty. Pieniądze będą zbierane od 31 października do 5 listopada. Chętni do pomocy wolontariusze mogą się już zgłaszać.


- Liczymy na pomoc wszystkich dorosłych mieszkańców Lublina. A także na uczniów, którzy przyjdą do nas razem ze swoimi wychowawcami - mówi Stanisław Santarek, przewodniczący SKOZL. - Bo na dygnitarzy liczyć nie możemy.
Santarek wspomina, że każdego roku organizatorzy wysyłali do najbardziej znanych lublinian ponad sto zaproszeń do udziału w kweście. - To się jednak nie spotykało właściwie z żadnym odzewem - tłumaczy. - W tym roku zaproszeń nie będzie. Ale może zgłosi się więcej polityków, bo przecież tydzień po kweście odbędą się wybory.
Komitet wytypował 10 nagrobków, które chce odnowić dzięki tegorocznej, jubileuszowej zbiórce. Koszty oszacowano na 80 tys. zł. Wytypowane groby są położone alejce biegnącej od cmentarnej Kaplicy w kierunku Mogiły Powstańców. To m.in. neogotycka kapliczka, pod którą pochowana jest rodzina Horodyskich i jedyny na cmentarzu przy ul. Lipowej grób w kształcie trójkąta.
Za pieniądze z zeszłorocznej kwesty odnowiono 12 nagrobków, m.in. mogiłę Dionizego i Michaliny Chorzyńskich z połowy XIX wieku i jeden z pomników żeliwnych.
Łącznie, dzięki wszystkich dotychczasowym zbiórkom, udało się wyremontować 206 grobów na lubelskim cmentarzu. Ich pełną listę będzie można znaleźć u wolontariuszy podczas tegorocznej kwesty.
Chętni do zbierania pieniędzy do puszek powinni się zgłosić w przyszłym tygodniu do siedziby SKOZL przy ul. Jezuickiej 4 (od poniedziałku do czwartku w godz. 10-12 i 16-19. Już teraz można się za to zapisywać telefonicznie pod nr tel. (0-81) 532-90-03 lub 506-187-804.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!