niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Wybory w PO. Żuk wygrał o włos, Grabczuk opuści partię? Jest odpowiedź

Dodano: 3 grudnia 2017, 19:49

Krzysztof Żuk nowym przewodniczącym regionu lubelskiego Platformy Obywatelskiej. Ale niewiele brakowało, by doszło do sensacji. Ze swoim kontrkandydatem wicemarszałkiem województwa Krzysztofem Grabczukiem prezydent Lublina wygrał zaledwie trzema głosami

Już w sobotę wieczorem nieoficjalne wyniki wskazywały na niewielką różnicę. W terenie większe poparcie zebrał Grabczuk. Jak informował na Facebooku poseł Stanisław Żmijan, w powiecie bialskim wicemarszałek województwa otrzymał 100 proc. głosów, wygrywając 48:0.

Także w swoim mateczniku, czyli w Chełmie, Grabczuk wziął wszystkie głosy. Kluczowe miały więc okazać się wyniki z Lublina, bo według wciąż nieoficjalnych informacji, przed zliczeniem głosów oddanych w stolicy województwa Żuka poparło o ponad sto osób mniej.

Prezydent Lublina w swoim mieście zwyciężył zdecydowanie, co wystarczyło do finalnego triumfu. Ten okazał się minimalny, bo w ostatecznym rozrachunku prezydent Lublina wygrał 402:399.

Tuż po ogłoszeniu oficjalnych wyników Żuk podziękował przede wszystkim za głosy oddane w Lublinie. – Moje zdecydowane zwycięstwo w naszym mieście jest dowodem ogromnego wsparcia, jakiego tu doświadczam. Gratuluję mojemu kontrkandydatowi Krzysztofowi Grabczukowi, którego bardzo dobry wynik w okręgu Biała Podlaska-Chełm potwierdza jego pozycję lidera na tym obszarze. Dziękuję mu za współzawodnictwo i przestrzeganie zasad fair play w wewnętrznej kampanii wyborczej – napisał w przesłanym mediom oświadczeniu.

Teraz niewiadomą pozostają nazwiska pozostałych członków zarządu regionu PO. Z zakulisowych rozmów wynika, że Grabczuk nie dostanie funkcji wiceprzewodniczącego (wcześniej mówił, że w razie jego zwycięstwa takie miejsce zaoferuje Żukowi). Zwyczajowo miejsca w zarządzie zajmują parlamentarzyści.

W całym województwie jest ich pięcioro, a właśnie tylu – według partyjnego statutu – jest zastępców przewodniczącego.

W kuluarach można także usłyszeć, że kontrkandydat Żuka po wyborczym niepowodzeniu może zostać zmarginalizowany w partii. Mówi się także, że w związku z tym, wraz z grupą swoich zwolenników, może opuścić PO i zasilić centroprawicowe Porozumienie Jarosława Gowina. – Mogę powiedzieć tylko tyle, że moje miejsce jest w Platformie – zapewnia jednak Grabczuk.

Czy tak niewielka wygrana Żuka jest zaskakująca? – Już sam jego udział w tych wyborach i powrót do polityki partyjnej był dla mnie zaskoczeniem – odpowiada dr Wojciech Maguś, politolog i medioznawca z UMCS przypominając, że w 2014 roku prezydent Lublina zrezygnował z funkcji wiceprzewodniczącego regionu PO, by poświęcić więcej czasu sprawom miasta.

– Teraz daje sygnał chęci wzmocnienia partii swoim wizerunkiem samorządowca, który cieszy się społecznym poparciem. To deklaracja, która ma mieć oddźwięk ogólnopolski. Ale wiąże się to też z ryzykiem, bo notowania Platformy w skali kraju nie są najlepsze. Krzysztof Żuk w ten sposób może wzmocnić notowania partii, ale może się to odbyć jego kosztem – przewiduje dr Maguś.

Od urny z kwitkiem

Sobotnim wyborom towarzyszyły też pewne kontrowersje. Piotr Sawicki, który w ostatnim czasie głośno krytykował lokalne władze PO i popierał kandydaturę Grabczuka, napisał na Facebooku, że wraz z dwojgiem innych partyjnych działaczy „nie zostali dopuszczeni do głosowania”.

– Po rozwiązaniu naszych struktur w powiecie mieliśmy trzy miesiące, żeby zapisać się do nowych kół. Zrobiliśmy to w terminie, ale ostatecznie nie zostaliśmy wpisani do Centralnego Rejestru Członków. Przez to uniemożliwiono nam możliwość opłacenia składek i udział w głosowaniu – wyjaśnia Sawicki i zapowiada złożenie protestu do partyjnej centrali. – Zakładam, że niczego to nie zmieni. Ale w tym kontekście wygrana Krzysztofa Żuka może wydawać się wątpliwa.

W 2014 roku prezydent Lublina zrezygnował z funkcji wiceprzewodniczącego regionu PO, by poświęcić się Lublinowi. Teraz wraca do polityki

 

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(77) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 grudnia 2017 o 07:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak można przekręta wybrać na przewodniczącego?Chyba ,że to partia wyłącznie przekrętów,bo złodziei to wiadomo!!!Żuk niedługo zostanie skazany,to się wszystko wyjaśni!
Rozwiń
Gość
Gość (4 grudnia 2017 o 15:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Partii Oszustów wybory wygrał O... który oszukał drugiego O i z czego Polacy mają się cieszyć. W końcu ludzie się wkurzą i dokończa tego co nie zostało zrobione dawno temu...
Rozwiń
Gość
Gość (4 grudnia 2017 o 14:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
i własnie pis ma w galotach , bo za żukiem pójdzie mnóstwo ludzi, pis liczył by się pokłócili w PO , ale żuk jest gwarantem porozumienia. pis się boi dobrych samorządowców wiecie dlaczego???? bo nawet radni z pis wiedzą ze nie było lepszego prezydenta w lublinie !!!! Co nie oznacza ze już wszystko zrobione, lepszym prezydentem będzie tylko lepszy żuk :)
Rozwiń
frustrat
frustrat (4 grudnia 2017 o 12:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Żuk jest sprawnym samorządowcem - skutecznie zmienia Lublin. Ten jazgot przeciwników to tylko ich frustracja i bezsilność... PO nie jest super, ale ze wszystkich sił politycznych jest najbardziej demokratyczne. PiS rujnuje dorobek ostatnich lat
 O tak;"PiS rujnuje dorobek ostatnich lat". Podaj jakieś konkretne przykłady tago "rujnowania"!!!. Może chodzi ci o dorobek złodziei, wyprowadzaczy,krętaczy, niedopełniaczy, nadużywaczy itp. kanalie??. Jeśli tak- to w pełni się z tobą zgadzam. Program zakłada odsiadkę, a potem "dziurawe skarpetki".
Rozwiń
Gość
Gość (4 grudnia 2017 o 11:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jedyna słuszna decyzja - mocny przewodniczący to mocna platforma w regionie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (77)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!