Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 grudnia 2015 r.
21:15

Wydał zgodę na wycinkę drzew. Były dyrektor z Urzędu Miasta usłyszy wyrok

20 14 A A
Proces dotyczył zgody na wycinkę ponad 70 drzew, które rosły u zbiegu ul. Walecznych i Unickiej (fot. AS / archiwum)
Proces dotyczył zgody na wycinkę ponad 70 drzew, które rosły u zbiegu ul. Walecznych i Unickiej (fot. AS / archiwum)

Nawet 5 lat pozbawienia wolności grozi Marianowi S., byłemu dyrektorowi z lubelskiego ratusza. Urzędnik dał zgodę na wycięcie drzew ze skweru przy ul. Walecznych.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Śledczy zarzucili Marianowi S., że jako dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w lubelskim ratuszu przekroczył swoje uprawnienia. Dopuścił się tym samym tzw. przestępstwa urzędniczego. Sąd doszedł jednak do wniosku, że były dyrektor mógł poświadczyć nieprawdę. Grozi za to do 5 lat więzienia. Za przestępstwo urzędnicze można zaś usłyszeć wyrok do 3 lat pozbawienia wolności. Dzisiaj sąd ma rozstrzygnąć o winie i ewentualnej karze dla Mariana S.

Proces dotyczył zgody na wycinkę ponad 70 drzew, które rosły u zbiegu ul. Walecznych i Unickiej. Skwer ten należy do parafii prawosławnej. Duchowni starali się o pozwolenie na wycięcie drzew. Za pierwszym razem tłumaczyli to planowaną inwestycją. Przy drugim (i skutecznym) podejściu motywowali swój wniosek złym stanem drzew. Taki powód pozwolił uniknąć ok. 2 mln zł opłaty za wycinkę.

Pod koniec 2011 roku Marian S. wydał pozwolenie na wycinkę. Zrobił to dzień przed swoim odejściem z urzędu miasta. W decyzji wyjaśniono, że została ona wydana na podstawie wizji lokalnej i analizy stanu drzew. Miała ona dowieść, że są one w złej kondycji i zagrażają przechodniom. Z późniejszych ustaleń śledczych i społeczników wynika, że tylko dwa drzewa obumarły, a kolejne dwa były obumierające. Co więcej, przed wydaniem zgody na miejscu nie było żadnej wizji lokalnej.

– Dyrektor kazał wydać decyzję niezwłocznie, zgodnie z wnioskiem. Nie było nawet czasu na oględziny – przyznała w sądzie urzędniczka, była podwładna Mariana S.

Zdaniem prokuratury dyrektor wiedział, że drzew nikt nie badał, a mimo to wydał zgodę na ich wycięcie. Były dyrektor nie przyznaje się zarówno do przekroczenia uprawnień, jak i poświadczenia nieprawdy.

– Gdybym wątpił w prawdziwość informacji zawartych w projekcie decyzji, to bym jej nie podpisał – zapewniał sąd na ostatniej rozprawie. – Nigdy nie byłem na miejscu. Inwentaryzację dendrologiczną przyjąłem tylko jako załącznik, bo nie jestem specjalistą.

Z wyjaśnień dyrektora wynika, że odpowiedzialność za treść decyzji ponoszą jego byli podwładni. On sam, skoro rzekomo nie wiedział o nieprawidłowościach, to nie mógł poświadczyć nieprawdy.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 13:05
POSADZIĆ SK_SYNA - ŁAPÓWKARZA DO PIERDLA - WYCWELOWAĆ - NIECH PRAWO ZNACZY PRAWO, A SPRAWIEDLIWOŚĆ, SPRAWIEDLIWOŚĆ.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 10:45
Miejski Konserwator Zabytków w Lublinie,stwierdził oficjalnie w 2012 r.,że "Stary cmentarz unicki" Unicka/Walecznych w Lublinie,jest wyjątkowym,historycznym cmentarzem wyznaniowym,ponieważ jest jedynym w mieście,gdzie na tym samym terenie,na tej samej działce,pochowani są obok siebie wyznawcy trzech wyznań:unici,rzymscy katolicy i prawosławni.Natomiast Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków stwierdził,że cmentarz ten jest jednym z symboli wielokulturowości Lublina.I zarówno WKZ jak i MKZ od 4 lat,nie są w stanie wyegzekwować prawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,w stosunku do proboszcza Parafii prawosławnej Andrzeja Ł.,by ten ogrodził i oznaczył cmentarz,ponieważ jest to łamanie przepisów Ustawy nakazującej opiekę nad zabytkiem w stosunku do właściciela zabytku i przewidującej sankcje karne za :'niezabezpieczenie zabytku przed zniszczeniem '(Art.110.Ustawy O ochronie zabytków i opiece nad abytkami).Ponadto proboszcz Andrzej Ł.złamał 4 lutego 2012 r.zakaz WKZ wycinania drzew z dnia 8 kwietnia 2011 r.zawarty w Postanowieniu o nieuzgodnieniu warunków zabudowy (forma ochrony zabytków),łamiąc tym Art.108.Ustawy !!!("Kto niszczy lub uszkadza zabytek,podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat").
Miejski Konserwator Zabytków w Lublinie,stwierdził oficjalnie w 2012 r.,że "Stary cmentarz unicki" Unicka/Walecznych w Lublinie,jest wyjątkowym,historycznym cmentarzem wyznaniowym,ponieważ jest jedynym w mieście,gdzie na tym samym terenie,na tej samej działce,pochowani są obok siebie wyznawcy trzech wyznań:unici,rzymscy katolicy i prawosławni.Natomiast Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków stwierdził,że cmentarz ten jest jednym z symboli wielokulturowości Lublina.I zarówno WKZ jak i MKZ od 4 lat,nie są w stanie wyegzekwować pra... rozwiń
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 09:56
Drodzy Oburzeni A pieski jak srają tak srają na waszym byłym cmentarzu. Wcześniej wśród drzew nie było ich widać tak samo jak meneli raczących się nalewkami-i komu to wcześniej przeszkadzało? Raczej nie wam. Teraz za to widać jak na dłoni i was z piesakami i to jak zaśmiecacie z balkonów wasz ukochany cmentarz.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 08:52
Śmieszna to jest Twoja ignorancja ! Zabytkiem,wg.Ustawy O ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,jest taki obiekt - mówiąc najogólniej - jaki służby konserwacji zabytków uznają za wartościowy i godny zachowania (ochrony i opieki),ze względu na wartości jakie posiada dla społeczeństwa (historyczne,kulturowe).W odniesieniu do drzew rosnących na zabytkowej nekropolii,jaką jest "Stary cmentarz unicki" w Lublinie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków;ul.Archidiakońska 4,dokonał w 2011 r.formalnej oceny wartości kulturowych drzewostanu.Stwierdzono w niej,że drzewa te mają dużą wartość przyrodniczą,ekologiczną i kulturową.Dlatego LWKZ zakazał budowania supermarketu,co jak uzasadniał,oznaczałoby zniszczenie drzew.Proboszcz,by ominąć ten zakaz LWKZ,wycofał pierwszy wniosek do WOŚ UM Lublin o wycięcie drzew pod supermarket i złożył drugi - kłamliwy,że drzewa są chore i zagrażają bezpieczeństwu ludzi i mienia !!! Kłamliwy,bo dołączył jednocześnie inwentaryzację dendrologiczną która stwierdzała,że tylko dwa drzewa są martwe i dwa obumierające !!!!!!
Śmieszna to jest Twoja ignorancja ! Zabytkiem,wg.Ustawy O ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,jest taki obiekt - mówiąc najogólniej - jaki służby konserwacji zabytków uznają za wartościowy i godny zachowania (ochrony i opieki),ze względu na wartości jakie posiada dla społeczeństwa (historyczne,kulturowe).W odniesieniu do drzew rosnących na zabytkowej nekropolii,jaką jest "Stary cmentarz unicki" w Lublinie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków;ul.Archidiakońska 4,dokonał w 2011 r.formalnej oceny wartości kulturowych drzewostanu.St... rozwiń
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 08:22

"Pod koniec 2011 roku Marian S. wydał pozwolenie na wycinkę.

Zrobił to dzień przed swoim odejściem z urzędu miasta.

W decyzji wyjaśniono, że została ona wydana na podstawie wizji lokalnej i analizy stanu drzew. Miała ona dowieść, że są one w złej kondycji i zagrażają przechodniom.

Z późniejszych ustaleń śledczych i społeczników wynika, że tylko dwa drzewa obumarły, a kolejne dwa były obumierające.

Co więcej, przed wydaniem zgody na miejscu nie było żadnej wizji lokalnej."

... bez komentarza.

"Pod koniec 2011 roku Marian S. wydał pozwolenie na wycinkę.

Zrobił to dzień przed swoim odejściem z urzędu miasta.

W decyzji wyjaśniono, że została ona wydana na podstawie wizji lokalnej i analizy stanu drzew. Miała ona... rozwiń

Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 08:12
Zabytkowe topole? To śmieszne!
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 07:41
8 kwietnia 2011 r.Wojewódzki Konserwator Zabytków,wydał Postanowienie o nieuzgodnieniu warunków zabudowy (forma ochrony zabytków wg.Ustawy O ochronie zabytków i opiece nad zabytkami),w którym zakazał Parafii prawosławnej przy ul.Ruskiej w Lublinie,budowy supermarketu (!!!) na zabytkowym cmentarzu wielowyznaniowym i wycinania zabytkowego drzewostanu,mającego wartość przyrodniczą,ekologiczną i kulturową.Proboszcz Andrzej Ł.złamał ten zakaz WKZ i 4 lutego 2012 r.wyciął 71 drzew z terenu nekropolii !!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 07:07
Tak zuchwałego,bandyckiego przestępstwa,jakiego dokonano 4 lutego 2012 r.w sobotę od 6 rano,kiedy to wycięto 71 zdrowych drzew (w tym najstarsze 300 - letnie lipy i topolę mającą być uznaną za Pomnik Przyrody !!!) z terenu "Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych dawno nie było w Lublinie !!!
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 06:31
To że bylo zaplacone za oozwolenie na wycinke nest jasne jak słońce. ... Tylko nikt go za rękę nie złapał i wyrok bedzie. BArdzo niski...
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 00:31
Prokuratura postawiła błędne zarzuty i sąd również.Mamy w tej sprawie bowiem do czynienia z przygotowanym,utajnionym i dokonanym - przez urzędników WOŚ UM Lublin i proboszcza Parafii prawosławnej przy ul.Ruskiej Andrzeja Ł. - przestępstwem zniszczenia zabytkowego drzewostanu rosnącego na zabytkowym "Starym cmentarzu unickim".
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 13:05
POSADZIĆ SK_SYNA - ŁAPÓWKARZA DO PIERDLA - WYCWELOWAĆ - NIECH PRAWO ZNACZY PRAWO, A SPRAWIEDLIWOŚĆ, SPRAWIEDLIWOŚĆ.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 10:45
Miejski Konserwator Zabytków w Lublinie,stwierdził oficjalnie w 2012 r.,że "Stary cmentarz unicki" Unicka/Walecznych w Lublinie,jest wyjątkowym,historycznym cmentarzem wyznaniowym,ponieważ jest jedynym w mieście,gdzie na tym samym terenie,na tej samej działce,pochowani są obok siebie wyznawcy trzech wyznań:unici,rzymscy katolicy i prawosławni.Natomiast Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków stwierdził,że cmentarz ten jest jednym z symboli wielokulturowości Lublina.I zarówno WKZ jak i MKZ od 4 lat,nie są w stanie wyegzekwować prawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,w stosunku do proboszcza Parafii prawosławnej Andrzeja Ł.,by ten ogrodził i oznaczył cmentarz,ponieważ jest to łamanie przepisów Ustawy nakazującej opiekę nad zabytkiem w stosunku do właściciela zabytku i przewidującej sankcje karne za :'niezabezpieczenie zabytku przed zniszczeniem '(Art.110.Ustawy O ochronie zabytków i opiece nad abytkami).Ponadto proboszcz Andrzej Ł.złamał 4 lutego 2012 r.zakaz WKZ wycinania drzew z dnia 8 kwietnia 2011 r.zawarty w Postanowieniu o nieuzgodnieniu warunków zabudowy (forma ochrony zabytków),łamiąc tym Art.108.Ustawy !!!("Kto niszczy lub uszkadza zabytek,podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat").
Miejski Konserwator Zabytków w Lublinie,stwierdził oficjalnie w 2012 r.,że "Stary cmentarz unicki" Unicka/Walecznych w Lublinie,jest wyjątkowym,historycznym cmentarzem wyznaniowym,ponieważ jest jedynym w mieście,gdzie na tym samym terenie,na tej samej działce,pochowani są obok siebie wyznawcy trzech wyznań:unici,rzymscy katolicy i prawosławni.Natomiast Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków stwierdził,że cmentarz ten jest jednym z symboli wielokulturowości Lublina.I zarówno WKZ jak i MKZ od 4 lat,nie są w stanie wyegzekwować pra... rozwiń
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 09:56
Drodzy Oburzeni A pieski jak srają tak srają na waszym byłym cmentarzu. Wcześniej wśród drzew nie było ich widać tak samo jak meneli raczących się nalewkami-i komu to wcześniej przeszkadzało? Raczej nie wam. Teraz za to widać jak na dłoni i was z piesakami i to jak zaśmiecacie z balkonów wasz ukochany cmentarz.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 08:52
Śmieszna to jest Twoja ignorancja ! Zabytkiem,wg.Ustawy O ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,jest taki obiekt - mówiąc najogólniej - jaki służby konserwacji zabytków uznają za wartościowy i godny zachowania (ochrony i opieki),ze względu na wartości jakie posiada dla społeczeństwa (historyczne,kulturowe).W odniesieniu do drzew rosnących na zabytkowej nekropolii,jaką jest "Stary cmentarz unicki" w Lublinie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków;ul.Archidiakońska 4,dokonał w 2011 r.formalnej oceny wartości kulturowych drzewostanu.Stwierdzono w niej,że drzewa te mają dużą wartość przyrodniczą,ekologiczną i kulturową.Dlatego LWKZ zakazał budowania supermarketu,co jak uzasadniał,oznaczałoby zniszczenie drzew.Proboszcz,by ominąć ten zakaz LWKZ,wycofał pierwszy wniosek do WOŚ UM Lublin o wycięcie drzew pod supermarket i złożył drugi - kłamliwy,że drzewa są chore i zagrażają bezpieczeństwu ludzi i mienia !!! Kłamliwy,bo dołączył jednocześnie inwentaryzację dendrologiczną która stwierdzała,że tylko dwa drzewa są martwe i dwa obumierające !!!!!!
Śmieszna to jest Twoja ignorancja ! Zabytkiem,wg.Ustawy O ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,jest taki obiekt - mówiąc najogólniej - jaki służby konserwacji zabytków uznają za wartościowy i godny zachowania (ochrony i opieki),ze względu na wartości jakie posiada dla społeczeństwa (historyczne,kulturowe).W odniesieniu do drzew rosnących na zabytkowej nekropolii,jaką jest "Stary cmentarz unicki" w Lublinie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków;ul.Archidiakońska 4,dokonał w 2011 r.formalnej oceny wartości kulturowych drzewostanu.St... rozwiń
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 08:22

"Pod koniec 2011 roku Marian S. wydał pozwolenie na wycinkę.

Zrobił to dzień przed swoim odejściem z urzędu miasta.

W decyzji wyjaśniono, że została ona wydana na podstawie wizji lokalnej i analizy stanu drzew. Miała ona dowieść, że są one w złej kondycji i zagrażają przechodniom.

Z późniejszych ustaleń śledczych i społeczników wynika, że tylko dwa drzewa obumarły, a kolejne dwa były obumierające.

Co więcej, przed wydaniem zgody na miejscu nie było żadnej wizji lokalnej."

... bez komentarza.

"Pod koniec 2011 roku Marian S. wydał pozwolenie na wycinkę.

Zrobił to dzień przed swoim odejściem z urzędu miasta.

W decyzji wyjaśniono, że została ona wydana na podstawie wizji lokalnej i analizy stanu drzew. Miała ona... rozwiń

Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 08:12
Zabytkowe topole? To śmieszne!
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 07:41
8 kwietnia 2011 r.Wojewódzki Konserwator Zabytków,wydał Postanowienie o nieuzgodnieniu warunków zabudowy (forma ochrony zabytków wg.Ustawy O ochronie zabytków i opiece nad zabytkami),w którym zakazał Parafii prawosławnej przy ul.Ruskiej w Lublinie,budowy supermarketu (!!!) na zabytkowym cmentarzu wielowyznaniowym i wycinania zabytkowego drzewostanu,mającego wartość przyrodniczą,ekologiczną i kulturową.Proboszcz Andrzej Ł.złamał ten zakaz WKZ i 4 lutego 2012 r.wyciął 71 drzew z terenu nekropolii !!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 07:07
Tak zuchwałego,bandyckiego przestępstwa,jakiego dokonano 4 lutego 2012 r.w sobotę od 6 rano,kiedy to wycięto 71 zdrowych drzew (w tym najstarsze 300 - letnie lipy i topolę mającą być uznaną za Pomnik Przyrody !!!) z terenu "Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych dawno nie było w Lublinie !!!
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 06:31
To że bylo zaplacone za oozwolenie na wycinke nest jasne jak słońce. ... Tylko nikt go za rękę nie złapał i wyrok bedzie. BArdzo niski...
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 00:31
Prokuratura postawiła błędne zarzuty i sąd również.Mamy w tej sprawie bowiem do czynienia z przygotowanym,utajnionym i dokonanym - przez urzędników WOŚ UM Lublin i proboszcza Parafii prawosławnej przy ul.Ruskiej Andrzeja Ł. - przestępstwem zniszczenia zabytkowego drzewostanu rosnącego na zabytkowym "Starym cmentarzu unickim".