poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

"Wydaliśmy w Lublinie i okolicach blisko 6 mln euro". Chwalili budowę elektrowni na słomę

Dodano: 22 września 2016, 21:05
Autor: toma, mkp

Jorgen Andersson, prezes rady nadzorczej TergoPower (pierwszy z lewej): Udostępniamy skandynawską technologię nowej ery, która jest przełomowa, jeśli chodzi o produkcję biomasy (fot. Maciej Kaczanowski)
Jorgen Andersson, prezes rady nadzorczej TergoPower (pierwszy z lewej): Udostępniamy skandynawską technologię nowej ery, która jest przełomowa, jeśli chodzi o produkcję biomasy (fot. Maciej Kaczanowski)

O planach budowy elektrowni na słomę przy ul. Mełgiewskiej mówili w czwartek przedstawiciele firmy TergoPower. Do realizacji budzącej protesty okolicznych mieszkańców inwestycji zachęcali m.in. ambasadorzy krajów skandynawskich.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Do tej pory wydaliśmy w Lublinie i okolicach blisko 6 mln euro i jesteśmy zdeterminowani, by doprowadzić nasz projekt do końca i zainwestować jeszcze więcej. Oceniamy, ze inwestycja wyniesie ok. 150 mln euro – mówi Jorgen Andersson, prezes rady nadzorczej TergoPower. – Udostępniamy skandynawską technologię nowej ery, która jest przełomowa, jeśli chodzi o produkcję biomasy.

I właśnie o tej technologii opowiadali obecni na spotkaniu ambasadorzy. – Do 2050 roku chcemy uniezależnić się od innych źródeł energii. Dzisiaj blisko 70 proc. naszej energii odnawialnej pochodzi z biomasy. Ilość ton przetwarzanej słomy idzie w miliony. W Polsce mogłaby ona zapewnić jedną czwartą zapotrzebowania kraju na energię – mówi Ole Egeberg Mikkelsen, ambasador Danii w Polsce.

Według szacunków inwestora pracę w elektrowni znajdzie ok. 30 osób, a kolejne 200 zostanie zatrudnionych do obsługi logistycznej. Przy budowie ma pracować ok. 300 osób.

Tymczasem inwestycji sprzeciwiają się okoliczni mieszkańcy, którzy obawiają się nie tylko zanieczyszczeń, ale też większego ruchu samochodów ciężarowych. – Kilkukrotnie spotykaliśmy się z nimi i rozwiewaliśmy te obawy. Pokazywaliśmy cyfry pokazujące, że emisja szkodliwych substancji wyniesie maksymalnie 33 proc. dopuszczalnych norm. Jeśli chodzi o wzmożony ruch, to mówimy o dodatkowych 100 ciężarówkach na dobę, co biorąc pod uwagę, że ulicą Mełgiewską przejeżdża ich średnio dwa tysiące, nie jest znaczącym wzrostem – mówi Øystein Kvarme, prezes zarządu TergoPower.

TergoPower stara się w Urzędzie Miasta o korzystną dla swych planów decyzję środowiskową. Miasto zebrało już komplet materiałów i czeka teraz na końcowe uwagi od stron postępowania, do których rozesłało zawiadomienia. – Potem przystąpimy do oceny materiału podejmiemy decyzję. Nastąpi to na przełomie września i października – informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
misiek
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 września 2016 o 07:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To będzie elektrownia, czy elektrociepłownia? To szczególnie ważne dla bilansu ciepła w Lublinie i źródeł już istniejących! Jak miasto zamierza zabezpieczyć się przed oszustwem inwestycyjnym?
Rozwiń
Gość
Gość (27 września 2016 o 11:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
STOP SPALARNI SŁOMY W ŚRODKU OSIEDLI MIESZKANIOWYCH. SKORO ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA W LUBLINIE PRZEKRACZA NORMY , NIE MOŻNA DOPUŚCIĆ DO DALSZEGO SKAŻENIA. DLACZEGO SANEPID I OCHRONA ŚRODOWISKA WYDAJE POZYTYWNE OPINIE DLA TAKICH SPALARNI, CZY CHCE NAS WSZYSTKICH WYTRUĆ?
Rozwiń
misiek
misiek (23 września 2016 o 13:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawy napisał:
O co chodzi z lokalizacją tego obiektu w mieście? Proszę podać przykład gdzie w których miastach są tego typu obiekty.
Ot choćby Wiedeń
Rozwiń
dyx
dyx (23 września 2016 o 13:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wartością dodaną jest ciepło, które będzie wprowadzone do systemu ogrzewania i dostarczania ciepłej wody dla miasta a w elektrowni wybudowanej poza miastem będzie odpadem, który jak każdy odpad będzie trzeba dodatkowo utylizować. Ciepło wprowadzone do systemu grzewczego miasta pozwoli ograniczać ilość indywidualnych palenisk, które są głównym emitentem rakotwórczych pyłów w mieście. I to jest druga wartość dodana.
Rozwiń
Oko masona
Oko masona (23 września 2016 o 12:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I ja również nie rozumiem, dlaczego nie mogą wybudować tej elektrowni 15-20 km do miasta. W czym problem? O co im tak na prawdę chodzi ?????? Jest mnóstwo arguemntow przeciw budowie w/w w centrum miasta!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!