niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Wydział Politologii UMCS przejdzie gruntowny remont

  Edytuj ten wpis

Budynek politologii na tyłach placu Litewskiego jest zabytkowy, ale popada w ruinę. Ostatni duży rem
Budynek politologii na tyłach placu Litewskiego jest zabytkowy, ale popada w ruinę. Ostatni duży rem

UMCS bierze się za kompleksowy remont Wydziału Politologii. Uczelnia właśnie ogłosiła przetarg
na dokumentację przebudowy. Prace są zaplanowane na przyszły rok.

– Na razie został ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji dotyczącej remontu pałacu, w którym mieści się Wydział Politologii – mówi Aneta Śliwińska z biura prasowego UMCS. – Zwycięzca będzie miał cztery miesiące od podpisania umowy na przygotowanie dokumentów. Dopiero potem będzie mógł być ogłoszony przetarg na sam remont.

– Pamiętajmy, że to budynek zabytkowy. Na podjęcie jakichkolwiek prac remontowych potrzebna jest zgoda konserwatora zabytków – zaznacza Śliwińska.

Budynek zabytkowy, ale popadający w ruinę. Ostatni duży remont pałac przeszedł pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Wówczas za 10 milionów zł odrestaurowano go z zewnątrz i w środku. Potem był naprawiany jedynie doraźnie.

Z powodu kiepskiego stanu dachu i słabej wentylacji po kilku latach na ścianach i sufitach zaczęła się pojawiać pleśń. Z elewacji zaczął odpadał tynk. A studenci i wykładowcy zimą marzli, bo okna i drzwi są nieszczelne.

Tym razem remont ma być kompleksowy: od fundamentów (które będą zaizolowane), przez ściany (wreszcie osuszone), aż po dach (będzie naprawiony).

Renowacji doczeka się niszczejąca elewacja. Uszkodzone fragmenty tynku, zabytkowa sztukateria i gzymsy zostaną uzupełnione i pomalowane. Cały budynek od ziemi do wysokości 3 metrów będzie pokryty tzw. powłoką antygraffiti. Główne drzwi wejściowe, okna i drzwi balkonowe oraz bramy wjazdowe do budynku zostaną odrestaurowane. Prace obejmą też ogrodzenie, chodnik i dojazdy do pałacu.

Ten zmieni się również wewnątrz. Wszystkie pomieszczenia zostaną pomalowane, kompleksowy remont czeka niektóre gabinety wykładowców, łazienki, barek, a także największą aulę – im. Daszyńskiego (która, oprócz naprawy ścian, sufitu i podłóg, doczeka się nowego systemu nagłośnienia, rzutnika, nowej katedry, klimatyzacji i nowych, miękkich krzeseł). Kapitalnemu remontowi zostaną poddane magazyny księgozbiorów z czytelnią i archiwum.

Studenci czekają z niecierpliwością. – Jeśli dzięki temu remontowi wreszcie woda nie będzie się wlewała do budynku, to dobrze, że się na niego zdecydowali. Głupio wyglądały kałuże i wiadra ustawiane na korytarzu przed aulą i mokre plamy na ścianach – mówi Iza, studentka politologii.

– Część pieniędzy na remont będzie pochodziła budżetu uczelni. Ale będziemy się starali także o środki z zewnątrz – zapowiada Śliwińska. Jeśli uda się je zdobyć, prace mogą się zacząć w przyszłe wakacje.

Pałac Lubomirskich Politologii

Został zbudowany w drugiej połowie XVI wieku przez wojewodę lubelskiego Mikołaja Firleja. W 1683 r. stał się własnością rodu Lubomirskich, a następnie Sanguszków. W latach 1830–75 był siedzibą carskiego gubernatora. W listopadzie 1918 roku w pałacu zainstalował się rząd Ignacego Daszyńskiego. Po wojnie budynek otrzymał UMCS. Przez długie lata mieścił się tam Wydział Prawa, teraz – Wydział Politologii.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Falubaz
Jack
Aneczka89
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Falubaz
Falubaz (27 października 2011 o 18:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Witam !
Proszę was o pomoc. Biorę udział w konkursie w którym liczą się wyświetlenia mojego filmiku, więc proszę was oglądajcie mój filmik dużo razy wysyłajcie go znajomym. Byłbym bardzo wdzięczny. Proszę was o pomoc, to nic was nie kosztuje tylko klikanie. Z góry dziękuję.
|
|
|
\/

[url="http://www.youtube.com/watch?v=UGrene4HmsA"][size="3"](KLIKNIJ !)[/size][/url]
Rozwiń
Jack
Jack (27 października 2011 o 01:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I dobrze że remontują,chociaż wydział obok(nie wiem chyba pedagogiki)jest w o wiele gorszym stanie.Już nawet nie mówię o wyglądzie zewnętrznym.
Rozwiń
Aneczka89
Aneczka89 (26 października 2011 o 18:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
fajnie. a kiedy wydział pedagogiki i psychologii? ta ruina stwarza zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa studentów i pracowników...
Rozwiń
curious
curious (26 października 2011 o 17:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kiedy będzie ten generalny remont?W czasie roku akademickiego jak w rektoracie i na innych wydziałach?Współczuje pracownikom i studentom ... W lecie chyba za mało czasu,ewentualnie nie zdążą.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!