piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Wykładowca UMCS: Dziś Grecja nie zostałaby przyjęta do strefy euro

Dodano: 30 czerwca 2015, 17:58

Dr Mariusz Kicia, Katedra Bankowości UMCS<br />
Dr Mariusz Kicia, Katedra Bankowości UMCS

- Początku tego problemu należy szukać 15 lat wstecz. Dziś z takimi kryteriami, jak wtedy, Grecja nie zostałaby przyjęta do strefy euro. Kryzys obnażył te słabości, a Greków o kilka lat za późno zaczęto zmuszać do pewnych działań - mówi dr Mariusz Kicia z UMCS

Rozmowa z dr Mariuszem Kicią z Katedry Bankowości UMCS

• Czy problemy Grecji i jej ewentualne wyjście ze strefy euro mogą mieć wpływ na sytuację Polski?

– Jesteśmy częścią Unii Europejskiej i balast Grecji ciąży na całej Wspólnocie. Choć Polska nie jest w strefie euro, to ewentualne konsekwencje tego ruchu będziemy odczuwać. W tej sprawie wiadomo jest coraz mniej. Nie wiemy, jaki będzie wynik zaplanowanego na 5 lipca greckiego referendum. Nie ma też pewności, czy ewentualne reformy przyniosą skutek. Początku tego problemu należy szukać 15 lat wstecz. Dziś z takimi kryteriami, jak wtedy, Grecja nie zostałaby przyjęta do strefy euro. Kryzys obnażył te słabości, a Greków o kilka lat za późno zaczęto zmuszać do pewnych działań.

• Jak ten kryzys mogą odczuć Polacy?

– Odczuwamy to już teraz po kursie walutowym. To w największym stopniu dotyka tych, którzy spłacają kredyty w obcej walucie, choć do czasu rozstrzygnięcia referendum kursy nie powinny już znacząco pójść w górę. Z drugiej strony słabszy złoty stymuluje eksport, co może trochę łagodzić ten szok i w dłuższym okresie pociągnąć naszą gospodarkę. Ta sytuacja może jednak dotknąć nas wszystkich. Przez problemy Grecji może stracić cała strefa euro, mogą one być także powodem recesji w naszym kraju.

• Grecja jest popularnym kierunkiem turystycznym wśród Polaków. Co radziłby pan osobom wybierającym się tam na urlop?

– Radziłbym uzbroić się w dwie rzeczy: gotówkę i cierpliwość. Grecja ratuje się restrykcjami w postaci kontroli przebiegu kapitału, ustalając limity wypłat z bankomatów i transakcji bezgotówkowych. Trzeba być przygotowanym na to, że nie będziemy mogli zapłacić kartą. Dlatego warto się zabezpieczyć i zabrać ze sobą gotówkę, co jednak nie jest do końca bezpieczne.

Referendum w Grecji

W najbliższą niedzielę Grecy odpowiedzą na pytanie, czy chcą porozumienia z wierzycielami w sprawie pakietu pomocy dla Aten. Jeśli powiedzą „nie”, istnieje realna groźba wyjścia Grecji ze strefy euro.

Czytaj więcej o: grecja
Gość
Gość
Gość
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 lipca 2015 o 07:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Byłoby najlepiej aby skutki tego kryzysu doprowadziło do bankructwa udziałowców MFW np Sarosa. Pożyczył kasę bez zabezpieczenia niech zostanie dziadem.
Rozwiń
Gość
Gość (2 lipca 2015 o 22:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
co za błyskotliwy gostek,niech uważa ,żeby murzyńskie comando nie porwało taakiego tuza intelekta do doliny krzemowej na stanowisko portiera i zenka gdy śnieg napada na dworze,tam w tej umcs wszyscy taacy?
Rozwiń
Gość
Gość (1 lipca 2015 o 13:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
DZIŚ ŻADEN KRAJ STREFY EURO NIE SPEŁNIA KRYTERIÓW ...;-))) Bo takich mędrców wypromowano we wspólnocie. Schumann w grobie się przewraca ...;-(((
Rozwiń
Gość
Gość (1 lipca 2015 o 09:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobrze będzie jak ten pan z UMCS-u zacznie mówić jaśniej,bo pożyczki dla Grecji to jest problem zachodnich banków i my z tym nie mamy nic wspólnego,ale tylko po części.Nasze banki zostały generalnie/90%/sprzedane bankom zachodnim,a u nich kwitnie kapitał spekulacyjny i stąd straty bankowe nas obciążają.Co gorsza prezes NBP-u jest bardziej zachodnim niż polskim.Nasi partyjni zdrajcy doprowadzili gospodarkę i finanse polskie do stanu krytycznego.Kiedy nas mocniej zadłużą to nam nikt nie pomoże,bo banki zachodnie stwierdzą,że nie jesteśmy w strefie euro! Oj ma się ochotę pociągnąć za spust kałasznikowa celując w odpowiednie czaszki!
Rozwiń
Gość
Gość (1 lipca 2015 o 07:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mądrego to i dobrze posłuchać! Bardzo serdecznie Cie pozdrawiam, Asia
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!