piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

"Wykonanie tej sygnalizacji jest wyrzuceniem pieniędzy". Ale miasto nie zrezygnuje

Autor: Dominik Smaga

Światła powstaną na skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ul. Startową (fot. Wojciech Nieśpiałowski / archiwum)
Światła powstaną na skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ul. Startową (fot. Wojciech Nieśpiałowski / archiwum)

Miasto wyklucza rezygnację z wartej 400 tys. zł budowy sygnalizacji na skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ul. Startową. Mimo że światła te będą oddalone zaledwie o 140 m od już działających przy ul. Lotniczej i 190 m od tych planowanych przy Wrońskiej.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Sporna sygnalizacja jest jedną z dwóch, które mają powstać przy okazji trwających tu robót drogowych. Pierwsza będzie w miejscu wyjazdu z przedłużanej już ul. Garbarskiej, naprzeciw ul. Wrońskiej. Drugie światła staną przy skręcie w Startową, naprzeciw wyjazdu z rejonu nowych bloków. I właśnie ta sygnalizacja budzi wątpliwości, także wśród ratuszowej opozycji, która pyta: po co te światła?

– Wykonanie sygnalizacji na ul. Startowej jest wyrzuceniem pieniędzy – wytyka prezydentowi Tomasz Pitucha, szef klubu PiS w Radzie Miasta. Tłumaczy, że na 300-metrowym odcinku drogi będą trzy sygnalizacje, co w jego ocenie spowolni ruch. Radny prosi prezydenta, by zrezygnował z tych świateł i w zamian zbudował inne, u zbiegu ul. Krańcowej, Elektrycznej i Dulęby, o które okoliczni mieszkańcy dopominają się od dawna.

Na oficjalną prośbę jest też oficjalna odpowiedź: nie ma takiej możliwości, bo umowa z wykonawcą przebudowy już jest podpisana, a prace drogowe trwają. Poza tym Ratusz nie zmienia zdania, że sygnalizacja jest tu potrzebna.

– Ma na celu usprawnienie wyjazdu dla mieszkańców nowo powstających w tym rejonie budynków mieszkalnych – odpisuje radnemu Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. To właśnie deweloper stawiający tutaj bloki zapłacił za dokumentację do przebudowy skrzyżowania Drogi Męczenników Majdanka z wyjazdem z nowego osiedla i z ul. Startową. Jednak za wykonanie sygnalizacji zapłaci już kasa miasta, dokładnie 396 765,02 zł. Taką kwotę podaje w swym piśmie Szymczyk.

Zastępca prezydenta zapewnia też, że „ewentualne ograniczenia płynności ruchu” będą wykluczone dzięki podłączeniu skrzyżowania do Systemu Zarządzania Ruchem. Tego samego, który na skrzyżowaniu Al. Racławickich z ul. Łopacińskiego zapala zielone światło dla jadących od strony centrum, by 100 metrów dalej zatrzymać ich na czerwonym świetle przy wyjeździe z al. Długosza.

Miasto zakłada, że przedłużanie ul. Garbarskiej, przebudowa Drogi Męczenników Majdanka i montaż dwóch sygnalizacji zakończy się jeszcze w tym roku. Wykonawca robót (KPRD z Lublina) nie występował o przedłużenie tego terminu. Prace będą kosztować 6,3 mln zł.

Użytkownik niezarejestrowany
anka
Użytkownik niezarejestrowany
(24) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 listopada 2016 o 13:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
znajomy krolika wygral budowe sygnalizacji?
Rozwiń
anka
anka (27 października 2016 o 15:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Droga Męczenników Majdanka jest usiana sygnalizacjami, a to proponowane rozwiązanie jest to najwyraźniej ewidentnie spełnienie żądań kogoś kto ma korzyści z tej budowy, albo budowy osiedla na Wrońskiej, bo przecież Startowa jest od lat i nikogo nie obchodziło, czy łatwo czy też trudno się z niej wyjeżdża. Co do zielonej fali to ja się pytam, kiedy ona będzie na Spółdzielczości Pracy, bo 70 km/h na godz. to można na niej jechać, jak się z niej wyjedzie.
Rozwiń
Gość
Gość (27 października 2016 o 15:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakby ratusz przycisnąć tak jak w Warszawie to i umowe na budowe sygnalizacji dałoby sie anulowac.
Rozwiń
Gość
Gość (27 października 2016 o 11:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
DEBILE DEBILE DEBILE DEBILE DEBILE
Rozwiń
Gość
Gość (27 października 2016 o 11:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak to jest jak decyzję podejmują niemyślący ludzie "urzędasy" bez wyobrażni, którzy nie jada Drogą Męczenników Majdanka w godzinach "szczytu" . Montaż świateł w tym miejscu to przejaw głupoty i jawna niegospodarność, forsowanie tego pomysłu na "siłę" budzi podejrzenia czy nie ma tu ... czegoś na stronie....Na wyjazdach z ulicy startowj oraz z osiedla (po dawnym LZNS ) należy postawic znak nakazu jazdy w prawo i koniec. Wyjazdy w lewo powinny przejąć ulice Wrońska z buowanym skrzyzowaniem oraz Lotnicza . Wspomniane w komenarzach skrzyżowanie z ul Lotniczą powinno być wyposażone bezwzględnie w sygnalizację świetlną. Myślę , że za dwa lata wyborcy uwzględnia to przy urnach wyborczych, taka głupota i nepotyzm w UM Lublin musi się skończyć. Bo najpierw przy przygotowaniu inwestycji należy podczas prac studialnych zapytać mieszkańców-kierowców co myślą. Pozdrowiam wszystkich Jurand z Lublina.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (24)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!