czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Lublin

Wykonawca budynku chce 32 mln zł od COZL. Za zerwanie umowy i kary

Dodano: 22 lipca 2015, 06:30

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej
Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

Ponad 32 milionów złotych domaga się od Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej były wykonawca budynku przy ul. Jaczewskiego. Centrum z kolei chce od niego 27 milionów za straty poniesione z powodu rozwiązania umowy

Proces w tej sprawie ruszył wczoraj przed lubelskim sądem. Pozew złożył Mostostal Warszawa i będąca jego głównym akcjonariuszem hiszpańska spółka Acciona Infraestructuras z Madrytu. Akta sprawy liczą 24 tomy i ponad cztery tysiące stron.

Mostostal Warszawa domaga się 32,4 mln zł za odstąpienie od umowy i – jego zdaniem – bezprawne nałożenie kar umownych. Przypomnijmy, że kontrakt na budowę budynku przy ul. Jaczewskiego z warszawską firmą COZL zerwało jesienią 2012 roku. Powodem były wielomiesięczne opóźnienia w postępie prac, błędy budowlane i żądanie pieniędzy za tzw. prace dodatkowe. Ówczesny marszałek województwa Krzysztof Hetman działania wykonawcy nazywał „kompletną indolencją i sabotowaniem inwestycji”.

Podczas wczorajszej rozprawy pełnomocnik reprezentujący obie firmy podtrzymał żądania zawarte w pozwie, ale wyraził też chęć zawarcia ugody. – Byłoby to z korzyścią dla obu stron, ze względu na mniejsze koszty i oszczędność czasu – tłumaczył Adam Wołeć.

– W pewnych elementach nie wykluczamy takiej możliwości, ale na wcześniejszym etapie sąd umorzył postępowanie ugodowe z uwagi na złożenie powództwa – odpowiedziała reprezentująca COZL Beata Chadaj.

Pełnomocnicy centrum onkologii złożyli też pozew wzajemny, w którym domagają się od Mostostalu Warszawa 27 mln zł. To żądanie wynika z tego, że pierwotna umowa opiewała na 181 mln zł, a kolejna, podpisana z nowym wykonawcą – na 199 mln. Ta kwota uwzględnia też koszty dodatkowe, jakie centrum poniosło w związku z zerwaniem pierwszego kontraktu.

Wygląda na to, że finał tej sprawy nie nastąpi szybko. – Wszystkie kwestie, poza datą zawarcia umowy, są sporne. Trzeba je uporządkować. To będzie pracowity proces, zwłaszcza dla pełnomocników obu stron – podsumowała sędzia Maria Gąsior.

Sąd na razie wyznaczył cztery terminy kolejnych rozpraw. Pierwsza z nich odbędzie się 19 listopada. Do przesłuchania jest ok. 30 osób. Są wśród nich projektanci, kierownicy budowy, czy inspektorzy nadzoru budowlanego.

Czytaj więcej o: Lublin szpital
Gość
Gość
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 lipca 2015 o 01:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Połeć, nie Wołeć...
Rozwiń
Gość
Gość (22 lipca 2015 o 20:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sędzia Maria Gąsior a to dobre
Rozwiń
Gość
Gość (22 lipca 2015 o 11:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kto za to odpowiada? Kandydat Pis-u do parlamentu ma w tej sprawie coś do powiedzenia? Pytam, bo nie wiem jaką rolę ten osobnik pełni w centrum, po tym jak było trzeba go gdzieś ulokować po wywaleniu z lotniska, do którego ktoś go wsadził.
Rozwiń
Gość
Gość (22 lipca 2015 o 08:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wszyscy ze strony zamawiającego odpowiadający za inwestycję w tamtym okresie powinni iść siedzieć, od razu widać że zależało komus na tym żeby to firma braci p.. z warszawy budowała za wszelką cenę, mostostalowi podcza budowy nie mieli kasy dopłacić a nowej firmie jp... już dopłacili, więc jak by od razu dopłacili pierwszemu wykonawcy nie byłoby opóźnień, dodatkowych kosztów itd...
Rozwiń
Gość
Gość (22 lipca 2015 o 06:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za komuny pot sciane złodziejuw KOMUNO WRUC.ADAMEK
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!