wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Wyleczą nas z jednego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 grudnia 2003, 21:44
Autor: Ewa Stępień

Jeżeli pacjent znajdzie się w szpitalu z chorym sercem, ale okaże się, że szwankują mu także płuca, lekarze będą musieli wybrać, który narząd leczyć. Szpital dostanie pieniądze za leczenie jednej choroby.

Mimo że chory cierpi na kilka schorzeń, Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za jedno leczenie. – Niestety, tak to wygląda – potwierdza Jerzy Szarecki, dyr. Dziecięcego Szpitala Klinicznego. – Powiedzmy, że noworodek rodzi się z kilkoma wadami. Każda wymaga leczenia, innych zabiegów, hospitalizacji na kardiologii, chirurgii. Tymczasem trzeba wybrać jedną chorobę i wykazać ją funduszowi do zapłaty. Będziemy stratni, bo nie dostaniemy pieniędzy za leczenie pozostałych schorzeń dziecka.
Chory trafiający do szpitala często ma wiele chorób. Dobrym tego przykładem są cukrzycy. – Kiedy cukrzyca ulega rozchwianiu, trzeba ratować różne narządy – tłumaczy Barbara Polikarska, chora na cukrzycę, prezes Stowarzyszenia Diabetyków w Lublinie. – Pojawiają się problemy z sercem, nerkami, dolegliwości reumatyczne.
Wydatki na badania i leki, które nie wchodzą w skład jednej choroby pacjenta, szpital wykona na własny koszt. – U nas leżą pacjenci z powikłaniami, z wieloma schorzeniami, które trzeba leczyć jednocześnie – mówi Marian Przylepa, dyr. SPSK nr 4 w Lublinie. – Powiedzmy, że pacjentka jest na patologii ciąży. Przy okazji choruje na cukrzycę, którą leczymy. A fundusz płaci tylko za poród. To nieporozumienie.
Prof. Teresa Widomska-Czekajska, ordynator Kliniki Kardiologii SPSK nr 4, też się niepokoi. – Nie będzie można jednocześnie leczyć przewlekłej niewydolności serca, zaburzeń rytmu serca, zapalenia mięśnia sercowego, obrzęku płuc – wymienia. – Ponadto, jeżeli pacjent przyjdzie na koronarografię, a okaże się, że są potrzebne dodatkowe badania, NFZ może już nie zapłacić za nie.
Czy oznacza to, że szpitale będą unikać pacjentów z wieloma chorobami? –  Nie. Po prostu szpital będzie dopłacał do leczenia – zapewnia dyr. Przylepa.
Niektórzy rozważają leczenie na raty. – Wypada robić tak – głośno myśli dyr. Szarecki. – Przyjąć chorego na oddział, podleczyć go na jedną chorobę i wypuścić do domu. Potem przyjąć na inny oddział i leczyć drugą chorobę. Wtedy za każdą chorobę z osobna fundusz zapłaci.

Tomasz Kwiatkowski - zastępca dyr. ds. medycznych oddziału NFZ w Lublinie

Fundusz będzie płacił za jedną, wiodącą jednostkę chorobową, ale dla pacjenta nie oznacza to żadnych zmian. System finansowania dotyczy tylko relacji płatnik i szpital. Nie pacjenta. Ten będzie leczony tak, jak do tej pory. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!