Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 czerwca 2013 r.
21:02
Edytuj ten wpis

Wyłudzili pieniądze, dostaną ich więcej

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 11 A A
Zarówno Michał Jastrzębski (tyłem), jak i prezydent Lublina Krzysztof Żuk zasiadają we władzach regi
Zarówno Michał Jastrzębski (tyłem), jak i prezydent Lublina Krzysztof Żuk zasiadają we władzach regi

Najwyższa Izba Kontroli kazała miastu odzyskać od SPR Lublin wyłudzone dotacje. Chodzi o 1,6 mln zł. Żeby klub miał je z czego oddać, Ratusz chce mu dać więcej – w sumie 3 mln zł

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Aferę wykryła Najwyższa Izba Kontroli, która sprawdzała, w jaki sposób miasto wydawało (w latach 2009–11) pieniądze na wspieranie sportu. Okazało się, że SPR Lublin Sportowa Spółka Akcyjna (superliga kobiet w piłce ręcznej, obecnie drużyna pod nazwą MKS Lublin) starając się o miejskie dotacje poświadczała nieprawdę w dokumentach.

Poprzedni prezesi spółki zaświadczali, że wobec SPR SSA nie toczą się żadne postępowania egzekucyjne. Tylko dzięki temu klub dostał od miasta blisko 1,2 mln zł dotacji. Gdyby spółka podawała prawdziwe informacje, nie dostałaby pieniędzy, bo postępowania egzekucyjne wobec SPR prowadziły wówczas ZUS i Trzeci Urząd Skarbowy.

Przy okazji kontroli wyszło też na jaw, że klub wykorzystywał część dotacji wbrew jej przeznaczeniu: 136 tys. zł poszło na długi, 32 tys. na wynajem lokalu dla spółki, a 47 tys. zł na wynajem lokalu dla zawodników.
NIK nakazała miastu wystąpienie o zwrot pieniędzy. Dzisiaj radni zatwierdzając zmiany w miejskim budżecie, mają na wniosek prezydenta Krzysztofa Żuka (PO) dopisać do miejskich dochodów 1,4 mln zł od SPR, z czego 1,2 mln to zwrot dotacji, a 200 tys. zł to odsetki. Ale jednocześnie ten sam prezydencki projekt zmian w budżecie mówi o nowym wydatku miasta na SPR. To 3 mln zł na objęcie udziałów w spółce.

– To formalność – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Znajdujemy się w takiej sytuacji, że albo SPR będzie mógł w dalszym ciągu się rozwijać, albo spółka ogłosi upadłość.
Ratusz tłumaczy również, że taki ruch ma ułatwić spółce pozyskanie sponsorów. – Problem jest taki, że sponsorzy nie chcą się angażować finansowo w spółkę i oczekują rozwiązania sprawy długów – dodaje Krzyżanowska. – Przypominam, że mówimy o drużynie, która jest mistrzem Polski w piłce ręcznej i zależy nam na tym, by osiągała dalsze sukcesy.

Nie udało nam się wczoraj porozmawiać z urzędującym od niedawna prezesem zarządu sportowej spółki, Michałem Jastrzębskim o jego pomyśle na wykorzystanie miejskich pieniędzy. Nie odbierał telefonów, nie odpisał na SMS-a.

Koszykarzom mniej

Na dzisiejszej sesji Rada Miasta ma również zatwierdzić inny sportowy wydatek: promocję miasta poprzez sport, m.in. podczas turnieju międzynarodowego męskiej reprezentacji w koszykówce i rozgrywek I ligi koszykówki mężczyzn w sezonie 2013/14. Na ten cel prezydent proponuje przeznaczyć 300 tys. zł.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
shrek / 27 czerwca 2013 o 14:13

Panie autorze artykułu. Proszę uważać na to, co Pan pisze. Jakis czas temu czytaliśmy wszakże artykuł "Prezes niewinny". Pęd za wierszówką chyba przysłania Panu fakty. Jeżeli ma Pan wątpliwości zawsze można zadzwonić do prokuratury. Pomijając ocenę, czy miasto powinno świadomie dawać aż tyle kasy na jeden klub używanie określeń w liczbie mnogiej "wyłudzili" każe zapytać kto? i po co? Zarządy były jednoosobowe. Może do "grupy przestępczej" należy dorzucić - idąc Pana tropem - członków rad nadzorczych i władze miasta. Wszyscy wiedzieli jaki koń jest.

Patrząc na zdjęcie przy artkule jestem skłonny zgodzić sie z sugestią aby dofinansowanie klubu przejęła PO, rzecz jasna ze składek.

Panie autorze artykułu. Proszę uważać na to, co Pan pisze. Jakis czas temu czytaliśmy wszakże artykuł "Prezes niewinny". Pęd za wierszówką chyba przysłania Panu fakty. Jeżeli ma Pan wątpliwości zawsze można zadzwonić do prokuratury. Pomijając ocenę, czy miasto powinno świadomie dawać aż tyle kasy na jeden klub używanie określeń w liczbie mnogiej "wyłudzili" każe zapytać kto? i po co? Zarządy były jednoosobowe. Może do "grupy przestępczej" należy dorzucić - idąc Pana tropem - członków rad nadzorczych i władze miasta. Wszyscy wiedzieli jaki... rozwiń

Avatar
Gość / 27 czerwca 2013 o 12:47

Typowy przykład kupczenia MANI WIELKOŚCI!!

Avatar
z Globusa / 27 czerwca 2013 o 10:46

A ja sobie życzę  :P !

To jedyna sportowa wizytówka Lublina - i to udokumentowana wieloma sukcesami !

Teraz jest szansa na grę w Lidze Mistrzów ,pełne trybuny i Sponsorów - więc nie można jej zmarnować  !

Panie/Panowie Radni tu nie ma nad czym debatować !

Znak  Montexu, ( SPRu czy MKSu )  -  tak jak  piwa Perła - Lublin jest rozpoznawalny w całej Polsce !

3mam kciuki za Waszą mądrą Uchwałę :)   !

Avatar
Agie / 27 czerwca 2013 o 10:20

Nie życzę sobie takiego marnowania pieniędzy! Niech PO daje im z funduszy partyjnych! Po co komu jakiś klubik sportowy? Pieniądze powinny iść na remonty dróg, a nie na czyjeś fanaberie!

Ty jesteś naprawdę tylko MIESZKANIEC ! A czym Lublin ma się pochwalić? Chyba takimi głąbami jak Ty!

Avatar
marek / 27 czerwca 2013 o 09:12

warto wspomnieć o tym jak miasto ratuje i wspiera lubelski sport ,  dobrym przykładem moze być tu koszykółwka , po spadku do niższej ligi nadal mogli i mogą liczyć na wsparcie finansowe z miasta ...! 

Avatar
Piotrunio / 27 czerwca 2013 o 08:48

Co by tu w Lublinkowie można było jeszcze zniszczyć

Avatar
GL / 27 czerwca 2013 o 08:11
Zacznijmy od tego że taki klub z taką historią i dorobkiem jak SPR czy MONTEX w miescie takim jak Lublin nie powinien martwić się o minimalny byt.
Ale w tym kraju zawsze wszystko od du*y strony. Trzeba bylo dać od razu normalnie a nie teraz odkręcać aferę.
Avatar
jurek / 27 czerwca 2013 o 07:52

pan dominik z tutulami arytkulow lepszy od nowego lublina

Avatar
Mieszkaniec / 27 czerwca 2013 o 07:40

Nie życzę sobie takiego marnowania pieniędzy! Niech PO daje im z funduszy partyjnych! Po co komu jakiś klubik sportowy? Pieniądze powinny iść na remonty dróg, a nie na czyjeś fanaberie!

Avatar
komar / 27 czerwca 2013 o 07:35

krzyżanowska jesteś boska w tym swoim opowiadaniu bajek

Avatar
shrek / 27 czerwca 2013 o 14:13

Panie autorze artykułu. Proszę uważać na to, co Pan pisze. Jakis czas temu czytaliśmy wszakże artykuł "Prezes niewinny". Pęd za wierszówką chyba przysłania Panu fakty. Jeżeli ma Pan wątpliwości zawsze można zadzwonić do prokuratury. Pomijając ocenę, czy miasto powinno świadomie dawać aż tyle kasy na jeden klub używanie określeń w liczbie mnogiej "wyłudzili" każe zapytać kto? i po co? Zarządy były jednoosobowe. Może do "grupy przestępczej" należy dorzucić - idąc Pana tropem - członków rad nadzorczych i władze miasta. Wszyscy wiedzieli jaki koń jest.

Patrząc na zdjęcie przy artkule jestem skłonny zgodzić sie z sugestią aby dofinansowanie klubu przejęła PO, rzecz jasna ze składek.

Panie autorze artykułu. Proszę uważać na to, co Pan pisze. Jakis czas temu czytaliśmy wszakże artykuł "Prezes niewinny". Pęd za wierszówką chyba przysłania Panu fakty. Jeżeli ma Pan wątpliwości zawsze można zadzwonić do prokuratury. Pomijając ocenę, czy miasto powinno świadomie dawać aż tyle kasy na jeden klub używanie określeń w liczbie mnogiej "wyłudzili" każe zapytać kto? i po co? Zarządy były jednoosobowe. Może do "grupy przestępczej" należy dorzucić - idąc Pana tropem - członków rad nadzorczych i władze miasta. Wszyscy wiedzieli jaki... rozwiń

Avatar
Gość / 27 czerwca 2013 o 12:47

Typowy przykład kupczenia MANI WIELKOŚCI!!

Avatar
z Globusa / 27 czerwca 2013 o 10:46

A ja sobie życzę  :P !

To jedyna sportowa wizytówka Lublina - i to udokumentowana wieloma sukcesami !

Teraz jest szansa na grę w Lidze Mistrzów ,pełne trybuny i Sponsorów - więc nie można jej zmarnować  !

Panie/Panowie Radni tu nie ma nad czym debatować !

Znak  Montexu, ( SPRu czy MKSu )  -  tak jak  piwa Perła - Lublin jest rozpoznawalny w całej Polsce !

3mam kciuki za Waszą mądrą Uchwałę :)   !

Avatar
Agie / 27 czerwca 2013 o 10:20

Nie życzę sobie takiego marnowania pieniędzy! Niech PO daje im z funduszy partyjnych! Po co komu jakiś klubik sportowy? Pieniądze powinny iść na remonty dróg, a nie na czyjeś fanaberie!

Ty jesteś naprawdę tylko MIESZKANIEC ! A czym Lublin ma się pochwalić? Chyba takimi głąbami jak Ty!

Avatar
marek / 27 czerwca 2013 o 09:12

warto wspomnieć o tym jak miasto ratuje i wspiera lubelski sport ,  dobrym przykładem moze być tu koszykółwka , po spadku do niższej ligi nadal mogli i mogą liczyć na wsparcie finansowe z miasta ...! 

Avatar
Piotrunio / 27 czerwca 2013 o 08:48

Co by tu w Lublinkowie można było jeszcze zniszczyć

Avatar
GL / 27 czerwca 2013 o 08:11
Zacznijmy od tego że taki klub z taką historią i dorobkiem jak SPR czy MONTEX w miescie takim jak Lublin nie powinien martwić się o minimalny byt.
Ale w tym kraju zawsze wszystko od du*y strony. Trzeba bylo dać od razu normalnie a nie teraz odkręcać aferę.
Avatar
jurek / 27 czerwca 2013 o 07:52

pan dominik z tutulami arytkulow lepszy od nowego lublina

Avatar
Mieszkaniec / 27 czerwca 2013 o 07:40

Nie życzę sobie takiego marnowania pieniędzy! Niech PO daje im z funduszy partyjnych! Po co komu jakiś klubik sportowy? Pieniądze powinny iść na remonty dróg, a nie na czyjeś fanaberie!

Avatar
komar / 27 czerwca 2013 o 07:35

krzyżanowska jesteś boska w tym swoim opowiadaniu bajek

Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Speed Car Motor - Wanda Kraków 10:2 [RELACJA NA ŻYWO]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 10:2 [RELACJA NA ŻYWO] 3 0

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 0 0

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 0 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra

Wschodnie rysy Maryi. Wystawa artysty z Szanghaju w Chełmie

Wschodnie rysy Maryi. Wystawa artysty z Szanghaju w Chełmie 1 0

W Chełmskiej Bibliotece Publicznej można oglądać wystawę obrazów Garego Chu Kar Kui. To artysta z Szanghaju, kilka lat temu ochrzczony w kościele katolickim

Nie żyje prezes OSP w Kurowie. Pracował przy wypadku, potrącił go samochód

Nie żyje prezes OSP w Kurowie. Pracował przy wypadku, potrącił go samochód 63 2

Nie żyje Witold Drążkiewicz, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurowie (powiat puławski). 55-letni strażak zmarł dzisiejszej nocy. Był jedną z dwóch rannych osób w sobotnim wypadku w Bogucinie, kiedy to w pracowników służby drogowej wjechał kierowca audi.

Mają długą tradycję i wyjątkowy smak. Pączki ziemniaczane z różą

Mają długą tradycję i wyjątkowy smak. Pączki ziemniaczane z różą 0 0

Pączki ziemniaczane z nadzieniem różanym w wykonaniu Urszuli Bartoszcze z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej wygrały konkursu na „Najlepszy wypiek regionalny” o Puchar Prezesa Targów Lublin. Konkurs odbył się w ramach projektu Lubelska Majówka - Festiwal Aktywności Lokalnej. Miło było w jury pracować, słodkie dania były wyjątkowo udane.

W szczerym polu uprawiał konopie. Był zaskoczony wizytą policji

W szczerym polu uprawiał konopie. Był zaskoczony wizytą policji 26 1

Kryminalni z Parczewa zlikwidowali uprawę konopii indyjskich w gminie Siemień. Na jednym z pól znaleźli ponad 30 krzaków tej rośliny.

Premiera Teatru ITP - "Niebieski Ptak"
24 maja 2018, 21:00

Premiera Teatru ITP - "Niebieski Ptak" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W czwartek, 24 maja o godz. 21 na dziedzińcu KUL (al. Racławickie 14) odbędzie się premiera spektaklu Niebieski Ptak, będącego nową odsłoną widowiska plenerowego z 2005 roku.

Sokół – Polesie 0:3. Nikomu nie życzą degradacji

Sokół – Polesie 0:3. Nikomu nie życzą degradacji 2 0

Lubelska klasa okręgowa Polesie Kock również przygotowuje się do niedzielnej konfrontacji z POM Iskra Piotowice. W meczu z Sokołem Konopnica Zbigniew Wójcik oszczędzał graczy, którzy byli zagrożeni żółtymi kartkami

Taneczna wariacja na temat "Wesela" Wyspiańskiego. Nowy spektakl w CK
23 maja 2018, 18:00

Taneczna wariacja na temat "Wesela" Wyspiańskiego. Nowy spektakl w CK 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 23 maja o godz. 18 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) odbędzie się pokaz spektaklu z cyklu work in progress - We_selle.

Mieszkańcy tego osiedla nie czują się bezpiecznie. Rzecznik policji: badania nie są wiarygodne

Mieszkańcy tego osiedla nie czują się bezpiecznie. Rzecznik policji: badania nie są wiarygodne 2 7

Większość mieszkańców nie zna swojego dzielnicowego, a połowa rzadko widuje w okolicy patrole mundurowych. To pierwsze wyniki ankiety, prowadzonej na os. Błonie. Policjanci dowodzą, że w dzielnicy jest coraz bezpieczniej

Szczytny cel, ale też dobra zabawa. Tak było na Rodzinnym Pikniku Motoryzacyjnym
ZDJĘCIA
galeria

Szczytny cel, ale też dobra zabawa. Tak było na Rodzinnym Pikniku Motoryzacyjnym 9 1

Wystawa nowych aut, motocykli, wykłady, pokazy, prezentacje i dobra zabawa. Za nami Rodzinny Piknik Motoryzacyjny w Lublinie. Dochód zostanie przekazany na lubelski dom dziecka, a za zebrane pieniądze dzieci pojadą na wycieczkę.

Rok temu usunęli prawie 30 ton azbestu. Czas na kolejną akcję

Rok temu usunęli prawie 30 ton azbestu. Czas na kolejną akcję 1 0

Od poniedziałku (21 maja) mieszkańcy Kraśnika będą mogli składać wnioski o dofinansowanie do usuwania wyrobów zawierających azbest. Nabór potrwa do 8 czerwca.

Spotkanie literackie w Puławach
22 maja 2018, 12:00

Spotkanie literackie w Puławach 2 0

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Puławach (ul. 6 Sierpnia 5) zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Powiatowego Klubu Książki, które odbędzie się 22 maja o godz. 12.

Pierwsza Komunia Święta w Kościele Garnizonowym (zdjęcia)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Kościele Garnizonowym (zdjęcia) 15 1

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie i ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Lublinie przystąpiły dziś do I Komunii Świętej. Uroczystość odbyła się w Kościele Garnizonowym.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!