wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Wyłudzili unijną dotację. Małżonkowie chcą kary w zawieszeniu

Dodano: 11 lipca 2015, 21:23
Autor: jsz

Brali unijne pieniądze na szkolenia, ale zamiast prawdziwych kursantów, podstawiali dane tzw. słupów. Tak zdaniem śledczych działali małżonkowie Agnieszka i Maciej S. Teraz odpowiedzą za oszustwo.

Do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił właśnie akt oskarżenia w tej sprawie. 44-letni Maciej S. i jego rok młodsza żona Agnieszka zostali zatrzymani w marcu, przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Mieszkający w Łodzi małżonkowie prowadzili firmę szkoleniową. W naszym regionie mieli organizować szkolenia dla informatyków. Urząd Marszałkowski dał im na ten cel 380 tys. zł dotacji z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Małżonkowie zainkasowali z tej puli ponad 115 tys. zł. Reszty nie zdążyli odebrać, właśnie przez działania śledczych, którzy wykryli oszustwo.

– Oskarżeni przedłożyli nierzetelne oświadczenia, dotyczące ilości przeprowadzonych szkoleń oraz osób przeszkolonych – mówi Beata Syk-Jankowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie. – Okoliczności te miały istotne znaczenie dla osiągnięcia dotacji.

Z ustaleń śledczych wynika, że przedsiębiorcy przedstawili fałszywe dane zarówno co do ilości szkoleń, jak i liczby kursantów. Z dokumentacji wynikało, że dzięki dotacji swoje kwalifikacje miało podnieść ok. 200 informatyków. W rzeczywistości zgłaszały się pojedyncze osoby. Przedsiębiorcy mieli więc umieszczać w dokumentach dane podstawionych osób.

Prokuratura zarzuciła Maciejowi i Agnieszce S. wyłudzenie 115 tys. zł i usiłowanie wyłudzenia kolejnych 230 tys. zł.

– Maciej S. przyznał się do dokonania zarzucanego mu czynu. Złożył wyjaśnienia, w których nie kwestionował udziału w przestępstwie – dodaje Syk-Jankowska.

Z kolei Agnieszka S. nie przyznała się do winy. Wyjaśniła, że to jej mąż podejmował w jej imieniu wszelkie decyzje, dotyczące projektu.

Mimo różnicy zdań, małżonkowie złożyli wnioski o ukaranie bez przeprowadzenia procesu. Proponują dla siebie po 2 lata więzienia w zawieszeniu na 3 lata i po 2 tys. zł grzywny. Deklarują też zwrot wyłudzonej dotacji.

Gość
Gość
areks
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 lipca 2015 o 15:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zapewne jakby było więcej chętnych do udziału w kursie, to nie musieliby kombinować. Zamiar dobry, ale coś nie poszło. Ale bez przesady żeby robić z tego news dnia, jakby nie było większych przestępców.
Rozwiń
Gość
Gość (12 lipca 2015 o 13:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie ma pobłażnia dla ludzi tego typu...............
Rozwiń
areks
areks (12 lipca 2015 o 07:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

kto zarządza u marszałka tym funduszem i kto nadzoruje ?

Rozwiń
Gość
Gość (12 lipca 2015 o 07:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe czy znajdzie się mocny, który sprawdzi ile faktycznie osób przekroczyło bramki nowego stadionu w Lublinie i kto za to płacił. Pytam, bo znane są w Lublinie przypadki, w których frekwencja był kreowana za publiczne pieniądze... Ciekawe czy znajdzie się mocny, który sprawdzi faktyczną wartość byłej nieruchomości Gminy Lublin przekazanej za 1 PLN prokuraturze okręgowej i to w czasie, w którym zaciągano na rzecz miasta kolejne komercyjne kredyty?
Rozwiń
Gość
Gość (11 lipca 2015 o 22:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Każdy orze jak może, kilometrówki w sejmie też biorą :)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!