niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Wyłudzili ze Skarbu Państwa ponad 4 mln zł. Zatrzymani przez CBŚ

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 listopada 2011, 11:33

W mieszkaniu szefa szajki zabezpieczono ponad 200 teczek z danymi osób, które brały udział w oszustw
W mieszkaniu szefa szajki zabezpieczono ponad 200 teczek z danymi osób, które brały udział w oszustw

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Lublinie zatrzymali 9 osób, w tym ścisły trzon szajki zajmujący się wyłudzaniem pieniędzy ze Skarbu Państwa. Strat wynoszą nie mniej niż 4 miliony zł.

Przestępstwo polegało na nielegalnym pobieraniu premii gwarancyjnej, podczas likwidowania książeczek mieszkaniowych. Na czele grupy stał 48-letni Zbigniew K. Wczoraj Sąd Rejonowy w Lublinie aresztował mężczyznę.

48-latek pod fałszywym nazwiskiem zamieszczał w gazetach ogłoszenia informujące o chęci zakupu książeczek mieszkaniowych. Podczas spotkania z potencjalnym klientem tłumaczył, że może pomóc w uzyskaniu premii gwarancyjnej. Aby otrzymać pieniądze właściciel książeczki musiał kupić nieruchomość, a następnie z aktem notarialnym zgłosić się do banku.

Osoby, które posiadały książeczkę mieszkaniową, ale nie miały środków na zakup mieszkania, były namawiane przez 48-latka do obejścia prawa. Mężczyzna proponował im fikcyjną sprzedaż swoich nieruchomości. Po poświadczeniu nieprawdy przed notariuszem właściciel książeczki pobierał z banku pieniądze.

Średnia kwota wypłacanej premii to około 30 tys. zł. Zanim jednak doszło do wypłaty, nowy właściciel podpisywał z pomysłodawcą procederu, weksel na kwotę od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. W ten sposób 48-latek zabezpieczał się przed niedotrzymaniem "umowy” ze strony właściciela książeczki.

Najniższa pobrana przez niego "prowizja” to 10 tys. zł. Miesięczne zyski sięgały nawet 50 tys. zł. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że mężczyzna pobierał co najmniej połowę sumy z wypłaconej prowizji.

Na pomysł jak obejść prawo i wyłudzić wypłatę premii, mężczyzna wpadł kilka lat temu, gdy kupił dwie tanie i wymagające remontu nieruchomości. Po pewnym czasie interes rozrósł się do ponad 40 nieruchomości na terenie całego kraju. Aby móc nad wszystkim zapanować wziął do pomocy dwie inne osoby stanowiące ścisły trzon grupy. Wstępna suma strat na rzecz Skarbu Państwa to około 4 mln zł.

W niedzielę i poniedziałek funkcjonariusze CBŚ weszli do mieszkań na terenie Warszawy, Poznania i w okolicach Lublina. Zatrzymali 9 osób. W mieszkaniu 48-latka, zabezpieczyli ponad 200 teczek z danymi osób, które brały udział w oszustwie. Mężczyzna przebywał w mieszkaniu na terenie strzeżonego osiedla w Warszawie. Jest bezrobotny i nie posiada stałego miejsca zameldowania.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa i poświadczenia nieprawdy. Za to przestępstwo grozi do 8 lat pozbawienia wolności.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!