poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Wybory. W woj. lubelskim Komorowski wygrał tylko w jednej gminie

Dodano: 25 maja 2015, 20:56

Andrzej Duda największym poparciem cieszy się w mniejszych miastach i na wsiach
Andrzej Duda największym poparciem cieszy się w mniejszych miastach i na wsiach

66,37 proc. wyborców z woj. lubelskiego zagłosowało na kandydata PiS Andrzeja Dudę. Bronisław Komorowski wygrał tylko w jednej z ponad dwustu gmin regionu. w skali kraju różnica była znacznie mniejsza: 51,55 do 48,45 proc.

Urzędujący prezydent zwyciężył tylko w gminie Sławatycze. Na Bronisława Komorowskiego zagłosowało tu 511 osób, a na Andrzeja Dudę – 487. Co ciekawe, w pierwszej turze to kandydat PiS zdobył w Sławatyczach więcej głosów.

– Trudno komentować i oceniać decyzje wyborców – mówi Gerard Skalski, sekretarz gminy. – Wpływ mogła mieć wyższa frekwencja (w drugiej turze do urn poszło o 80 mieszkańców więcej), a może kogoś przekonały debaty, jakie odbyły się między turami? – zastanawia się.

W pozostałych gminach regionu wygrał kandydat PiS. Komorowski bliski zwycięstwa był jedynie we Włodawie, gdzie zagłosowało na niego 49,48 proc. wyborców. Tu jego rywal dostał tylko 60 głosów więcej.

Miasta za Dudą

Na Dudę postawili mieszkańcy dużych miast (w Lublinie dostał 55,56 proc., w Białej Podlaskiej – 53,59 proc., w Chełmie – 55,77 proc., w Zamościu – 58,04 proc., a w Puławach - 55,26 proc.).

Jeszcze większym poparciem cieszy się w mniejszych miastach i na wsiach. Największymw gminie Chrzanów, gdzie prezydenta-elekta poparło aż 95,08 proc. wyborców. Na Komorowskiego zagłosowało tu tylko 80 osób.

– Sam się zastanawiam, co na to wpłynęło – mówi Czesław Jaworski, wójt Chrzanowa. – Jesteśmy gminą typowo rolniczą. Być może mieszkańców przekonały, składane na wyrost obietnice dotyczące rolnictwa? Jego zwycięstwa można się było spodziewać, ale jego rozmiary są zaskakujące.

Godziszów

Niewiele gorszy wynik (94,2 proc.) kandydat PiS uzyskał w sąsiednim Godziszowie. Tutaj tradycyjnie zanotowano najwyższą frekwencję w regionie i jedną z najwyższych w kraju. Do urn poszło 71,2 proc. uprawnionych go glosowania.

– To nic nowego, mieszkańców nie trzeba namawiać do głosowania. Wypada się cieszyć, że się mobilizują i biorą na siebie odpowiedzialność – mówi Józef Zbytniewski, wójt Godziszowa.
W województwie lubelskim frekwencja wyniosła 54,3 proc.

"Lubelskiego byliśmy pewni"

Artur Soboń, rzecznik regionalnego sztabu wyborczego Andrzeja Dudy:

• Byliśmy pewni zwycięstwa w województwie lubelskim, ale co do wyniku w całym kraju już takiej pewności nie mieliśmy. Liczyliśmy jednak na to, bo nasz kandydat był na fali wznoszącej, mimo zmasowanych ataków medialnych zdobywał zaufanie Polaków.
O wyniku wyborów zdecydowała arogancja obozu władzy, który skupił się na obronie swojego status quo, i pokora i intensywna praca Andrzeja Dudy. O wyniku wyborów przeważyli młodzi wyborcy, którzy pokazali, że chcą aby Polska była krajem otwartym na ludzi młodych.

"To był kubeł zimnej wody"

Mariusz Grad, szef regionalnego sztabu wyborczego Bronisława Komorowskiego:

• Już pierwsza tura wyborów pokazała, że Bronisławowi Komorowskiemu nie będzie łatwo wygrać. W skali całego kraju różnica była niewielka, ale w naszym regionie przewaga Andrzeja Dudy była miażdżąca. To potwierdza, że mieszkańcy województwa lubelskiego są bardziej prawicowi. Musimy dobrze przeanalizować przebieg kampanii, bo dwa-trzy miesiące temu sondaże dawały naszemu kandydatowi blisko 60-procentowe poparcie. To dla nas kubeł zimnej wody.
W najbliższych miesiącach czeka nas ciężka praca i przedstawienie dobrego programu, bo widać, że wyborcy oczekują czegoś nowego. Potrzeba nowych propozycji w temacie spraw społecznych, bezrobocia wśród młodych i rolnictwa. 

SONDA
Liczba głosów: 2099

Jak oceniasz wyniki wyborów prezydenckich?

59.98 %
To dobre wyniki
32.35 %
To złe wyniki
7.67 %
Nie mam zdania
psyche
Gość
wiem co piszę
(79) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

psyche
psyche (6 czerwca 2015 o 06:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Po prawej stronie Wisły na mapie wszędzie sfałszowali ROZUMY.

Rozwiń
Gość
Gość (5 czerwca 2015 o 14:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sławatycze w II turze - sfałszowali!
Rozwiń
wiem co piszę
wiem co piszę (28 maja 2015 o 21:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zaorać Sławatycze. Nic z tych chamów już nie będzie.

Brawo ludzie myślący chociaż w Sławatyczach bo w innych gminach dno.

Rozwiń
kustosz
kustosz (27 maja 2015 o 22:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

dlatego od lat lubelskie to skansen

Rozwiń
BY
BY (27 maja 2015 o 15:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dobrze że chociaż w Sławatyczach n/Bugiem jeszcze trochę myślą.Oni patrzą przez rzekę na sąsiadów i wiedzą co znaczą obietnice bez pokrycia.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (79)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!