Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 września 2011 r.
16:44
Edytuj ten wpis

Wypadek na ul. Jana Pawła: Nie żyje rowerzysta

0 48 A A
Na miejscu są utrudnienia w ruchu. Policjanci wyjaśniają przyczyny wypadku. (Archiwum)
Na miejscu są utrudnienia w ruchu. Policjanci wyjaśniają przyczyny wypadku. (Archiwum)

Ze wstępnych ustaleń wynika, że młody rowerzysta jechał ścieżką rowerową przy ul. Jana Pawła i gwałtownie wjechał na przejście dla pieszych. Wtedy potrącił go 31-letni kierowca opla. Rowerzysta zmarł podczas reanimacji.


AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wypadek zdarzył się przed godziną 16-tą na wysokości osiedla Łęgi w pobliżu Carrefoura.

– Na miejscu są 3 radiowozy i karetka – poinformował nas Internauta na alarm24. Drugą informację dostaliśmy na Gadu Gadu (nr 2231337).

- Najprawdopodobniej rowerzysta niespodziewanie wjechał na przejście dla pieszych, a kierowca opla nie zdążył wyhamować – mówi Andrzej Fijołek, z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Kierowca samochodu był trzeźwy.

- W tej chwili trudno stwierdzić wiek potrąconego rowerzysty. Ustalamy szczegóły wypadku – mówi Andrzej Fijałek.

Na miejscu są utrudnienia w ruchu.

Masz zdjęcia z tego wydarzenia? Wyślij je na alarm24@dziennikwschodni.pl

Komentarze 48

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janosik / 14 września 2011 o 23:55
czy ten chłopak był z czubów ?? z os. łęg znał go ktoś ??;((((((((( [*]
Avatar
Pieszy / 14 września 2011 o 22:57
Dobrze rowerzyści, kłóćcie się, że to wy macie pierwszeństwo. Śmiało, jedźcie tak jak lubicie środkiem drogi - 20 kilometrów na godzinę bawiąc się w kolarzy. Wcale nie utrudniacie ruchu. Ale pamiętajcie, że was nie chroni gruba warstwa blachy i nie warto udowadniać, że lepiej zna się przepisy ruchu drogowego. Macie się bać samochodów - jesteście niczym więcej jak pieszym na metalowej ramie na kółkach.
Ja na przykład okropnie boję się samochodów i nie chodzę po jezdni jak pomylony, nie przechodzę w poprzek skrzyżowań i nie wbiegam z rozpędu na przejścia dla pieszych nawet gdy mam zielone światło.
Dobrze rowerzyści, kłóćcie się, że to wy macie pierwszeństwo. Śmiało, jedźcie tak jak lubicie środkiem drogi - 20 kilometrów na godzinę bawiąc się w kolarzy. Wcale nie utrudniacie ruchu. Ale pamiętajcie, że was nie chroni gruba warstwa blachy i nie warto udowadniać, że lepiej zna się przepisy ruchu drogowego. Macie się bać samochodów - jesteście niczym więcej jak pieszym na metalowej ramie na kółkach.
Ja na przykład okropnie boję się samochodów i nie chodzę po jezdni jak pomylony, nie przechodzę w poprzek skrzyżowań i nie wbiegam z roz... rozwiń
Avatar
ewela / 14 września 2011 o 17:15
Widziałam ten wypadek akurat z mężem wyjeżdzalismy z ulicy bocianiej. Widok straszny rowerzysta-leżał już w czarnym worku na poboczu"okrutny widok"kierowca astry załamany rozmawiał z policją nie mogłam usnąc przez ten widok ,,ciarki mnie przechodzą do dziś modle sie za tego rowerzystę-niech spoczywa w spokoju (*)(*)(*)

UWAŻAJCIE KIEROWCY MIEJCIE OCZY ZA PRZEPROSZENIEM NAWET W du*** -!!!! Bo wystarczy chwila nie uwagi zapatrzenie i już...
Widziałam ten wypadek akurat z mężem wyjeżdzalismy z ulicy bocianiej. Widok straszny rowerzysta-leżał już w czarnym worku na poboczu"okrutny widok"kierowca astry załamany rozmawiał z policją nie mogłam usnąc przez ten widok ,,ciarki mnie przechodzą do dziś modle sie za tego rowerzystę-niech spoczywa w spokoju (*)(*)(*)

UWAŻAJCIE KIEROWCY MIEJCIE OCZY ZA PRZEPROSZENIEM NAWET W du*** -!!!! Bo wystarczy chwila nie uwagi zapatrzenie i już... rozwiń
Avatar
zen / 14 września 2011 o 11:12
[quote name='Heidi' timestamp='1315934289' post='532632']
Samochód, niebieski opel astra II, 3 drzwiowy zatrzymał się dopiero na lewym pasie na wysokości końca zatoki przystankowej, czyli ponad 100 m od przejścia w kierunku do Carrefoura. Rower wylądował w zatoce autobusowej. Miał przekręcony mostek kierownicy o 180 stopni w kierunku do siodełka, to o czymś swiadczy. Według kierowcy jadącego za oplem rowerzysta poszybował nad samochdami. Przed przyjazdem karetki próbę reanimacji podjął przejeżdżający srebrnym golfem V młody lekarz(?)
[/quote]
To, że siodełko roweru kormoran III było przekręcone o 180 stopni o niczym nie świadczy, mogło się przekręcić w czasie jazdy.
[quote name='Heidi' timestamp='1315934289' post='532632']
Samochód, niebieski opel astra II, 3 drzwiowy zatrzymał się dopiero na lewym pasie na wysokości końca zatoki przystankowej, czyli ponad 100 m od przejścia w kierunku do Carrefoura. Rower wylądował w zatoce autobusowej. Miał przekręcony mostek kierownicy o 180 stopni w kierunku do siodełka, to o czymś swiadczy. Według kierowcy jadącego za oplem rowerzysta poszybował nad samochdami. Przed przyjazdem karetki próbę reanimacji podjął przejeżdżający srebrnym go... rozwiń
Avatar
? / 14 września 2011 o 10:36
A dlaczego rowerzyści nie mają na głowach kasków?
Mieszkając w Londynie zauważyłam, że tam ponad 90% rowerzystów ma na głowach kaski, które mogą URATOWAĆ ŻYCIE, chroniąc przed urazem głowę! Ilu rowerzystów u nas je nosi? 1%? 2%?
Avatar
Olaf / 14 września 2011 o 10:22
[quote name='DS9' timestamp='1315934888' post='532642']
Jeździjcie tak dalej, a nasza populacja będzie maleć w zastraszającym tempie. Rowerzyści jeżdżą sobie jak chcą od kilku miesięcy, od kiedy dostali większe uprawnienia na drogach. Czasami wydaje mi się, że czują się Panami szos, nie zwracając uwagi na bezpieczeństwo ani swoje ani innych użytkowników dróg.
Przyznaje się że sam przejeżdżam przez przejścia dla pieszych na rowerze, ale jak już to robię to przynajmniej z głową. Nie pcham się pod nadjeżdżający samochód licząc że skoro takie jest prawo że ja mam pierszeństwo to on się zatrzyma. Ciekawe ilu z takich rowerzystów jeździło kiedykolwiek samochodem i ilu z nich wie jak ciężko w go zatrzymać w bardzo krótkim czasie. Samochód to nie rower! Nie waży kilkanaście kilogramów i osiąga większe prędkości, kto nie rozumie tego, że nie da się zatrzymać tony albo i więcej żelastwa rozpędzonego do prędkości 50 km/h nie powinien w ogóle włączać się do ruchu.
Mam pytanie. Czy jeżdżenie środkiem ulicy na rowerze, jeżdżenie rowerem prawie całkowicie nieoświetlonym (pomijając jakieś małe odblaski w pedałach) w nocy po drogach międzymiastowych, wyjeżdżanie przed rozpędzony samochód, zajeżdżanie drogi innym pojazdom, np. gdy ja skręcam w prawo sygnalizując to, a po mojej prawej stronie nagle pojawia się rowerzysta jadący prosto, czy to wszystko jest chociaż trochę mądre? Nie mam pojęcia co za baran wprowadził tą ustawę że rowerzystów traktuje się prawie na równi z pojazdami uprzywilejowanymi, ale widać właśnie efekty tego. I mogę otwarcie powiedzieć, że nie jest to spowodowane brakiem ostrożności przez kierowców samochodów. Rowerzyści przez to mają za duże poczucie bezpieczeństwa i zapewne większość z nich uważa, ze może jeździć jak chce ignorując nawet często przepisy ruchu drogowego do tego stopnia, że stwarzają poważne zagrożenie dla siebie i dla innych.
Jestem przekonany, że większość rowerzystów jeżdżąca po ulicach nie posiada nawet do tego uprawnień. Dobrze że miasto zainwestowało w drogi rowerowe, przynajmniej jadąc nad Zalew ul. Zembozycką gdzie i tak jest ciężko momentami o to aby dwa samochody się wyminęły, nie jeżdżą na dodatek rowerzyści.
Na pewno do tego wypadku nie powinno dojść, w świetle prawa wina jest po stronie kierowcy samochodu, nie zachował ostrożności przejeżdżając przez przejście dla pieszych, z drugiej, już nie prawnej strony jak wynika z raportu rowerzysta wyjechał mu przed samochód w taki sposób, że nie mógł zapobiec wypadkowi. I nie ma co tu obwiniać tego czy tego, kierowca będzie miał sprawę w sądzie którą zapewne przegra, ale i tak to nic w porównaniu z tym, że będzie musiał żyć ze świadomością że zabił człowieka, a przecież do tego wypadku wcale nie musiało dojść. Szczególnie, że nie ma gdzie się tam rozpędzić nawet, tak więc kierowca samochodu raczej nie przekroczył prędkości dopuszczalnej.
Chciałbym tylko jeszcze zaapelować do rowerzystów. Skoro już musicie jeździć po między samochodami, czy nawet drogami rowerowymi gdzie obok jest chodnik i idą ludzie, to chociaż uważajcie jak jeździcie. Odblaski, światła, kamizelki są mile widziane. Kierowcy samochodów to tacy sami ludzie jak wy, to nie znaczy że skoro mają uprawnienia do prowadzenia pojazdów spalinowych, a wy nie macie dajmy na to żadnych, to oni maja na Was i tylko na Was uważać. Nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności.
[/quote]
Kolego/koleżnko nie pisz głupot, że w tym miejscu nie ma się gdzie rozpędzić. Właśnie w tym miejscu Jana Pawła samochody osiągają największa predkość, jest z góry od Lidla. Na widukcie przejeżdżają 1 metr od pieszych ponad 100km/h oddzieleni tylko śmieszna alu barierką. Ale miasto ma w d ie pieszych, wiadukt jest ok, tam przecież nikt (ważny) nie mieszka.
[quote name='DS9' timestamp='1315934888' post='532642']
Jeździjcie tak dalej, a nasza populacja będzie maleć w zastraszającym tempie. Rowerzyści jeżdżą sobie jak chcą od kilku miesięcy, od kiedy dostali większe uprawnienia na drogach. Czasami wydaje mi się, że czują się Panami szos, nie zwracając uwagi na bezpieczeństwo ani swoje ani innych użytkowników dróg.
Przyznaje się że sam przejeżdżam przez przejścia dla pieszych na rowerze, ale jak już to robię to przynajmniej z głową. Nie pcham się pod nadjeżdżają... rozwiń
Avatar
gosia / 14 września 2011 o 10:17
Zastanówcie się, co piszecie - kierowca, jadąc samochodem i zamierzając skręcić, z łatwością zauważy pieszego, zbliżającego się do przejścia, ale nie tak łatwo jest mu zauważyć PĘDZĄCEGO rowerzystę (=pojawia się nagle na przejściu)! Więc ostrożność i myślenie obowiązuje tu WSZYSTKICH uczestników ruchu!
Avatar
gość / 14 września 2011 o 09:53
[quote name='qitkacy' timestamp='1315929760' post='532599']
oczywiście pan rufus ma rację !! taka jest interpretacja obecnie obowiązuijących przepisów !!jednak wiele wody w wiśle upłynie, zanim dotrze ta regulacja do, na ogół , tępych głów kierowców. widać to po wypowiedziach internautów.Mam nadzieję, że sąd surowo ukarze kierowcę,który: nie zna najnowszych przepisów ruchu drogowego, a siada za kierownicę, oraz nie zachowuje maksymalnej ostrożności przy zbliżaniu się do przejścia dla pieszych i ścieżki rowerowej !! mam nadzieję, że pójdzie siedzieć na długie lata, ćo pomoże mu przestudiować kodeks drogowy!!
[/quote]
"...kierowca nie zachowuje należytej ostrożności przy zbliżaniu się do przejścia dla pieszych i scieżki rowerowej..."
A co z pieszymi i rowerzystami? Ich zachowanie należytej ostrożności nie obowiązuje?
Jeśli naprawdę tak uważasz, to życzę duuużo szczęścia przy przechodzeniu/przejeżdżaniu rowerem przez przejścia!
[quote name='qitkacy' timestamp='1315929760' post='532599']
oczywiście pan rufus ma rację !! taka jest interpretacja obecnie obowiązuijących przepisów !!jednak wiele wody w wiśle upłynie, zanim dotrze ta regulacja do, na ogół , tępych głów kierowców. widać to po wypowiedziach internautów.Mam nadzieję, że sąd surowo ukarze kierowcę,który: nie zna najnowszych przepisów ruchu drogowego, a siada za kierownicę, oraz nie zachowuje maksymalnej ostrożności przy zbliżaniu się do przejścia dla pieszych i ś... rozwiń
Avatar
Czytelnik / 14 września 2011 o 09:44
[quote name='Czytelnik' timestamp='1315985101' post='532879']
Prawo o ruchu drogowym

Oddział 7. Przecinanie się kierunków ruchu
Art. 27. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

Jest to analogiczny przepis do regulującego zachowanie się kierującego pojazdem wobec pieszego:

Rozdział 2. Ruch pieszych
Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Rowerzysta może śmiało jechać, bo ma BEZWZGLĘDNE pierwszeństwo przed wszelkimi pojazdami[size="6"]?[/size]

http://www.testy-na-prawo-jazdy.com.pl/prawo-o-ruchu-drogowym.pdf
To jest właściwe łącze. Przepraszam.[/quote]
[quote name='Czytelnik' timestamp='1315985101' post='532879']
Prawo o ruchu drogowym

Oddział 7. Przecinanie się kierunków ruchu
Art. 27. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

Jest to analogiczny przepis do regulującego zachowanie się kierującego pojazdem wobec pieszego:

Rozdział 2. Ruch pieszych
Art. 13. ... rozwiń
Avatar
Czytelnik / 14 września 2011 o 09:25
[quote name='verailly mako' timestamp='1315939217' post='532670']
[size="5"]Piszecie głupoty. Przejście dla PIESZYCH, a ścieżka rowerowa przecinająca jezdnię do dwie różne rzeczy! Rowerzysta ma obowiązek przeprowadzić rower przez przejście, zaś gdy ścieżka przebiega przez jezdnię, wtedy rowerzysta może śmiało jechać, bo ma BEZWZGLĘDNE pierwszeństwo przed wszelkimi pojazdami (i tak było od zawsze, a nie "w świetle nowych przepisów"), ale mało kierowców respektuje ten przepis... [/size]
[/quote]

Prawo o ruchu drogowym

Oddział 7. Przecinanie się kierunków ruchu
Art. 27. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

Jest to analogiczny przepis do regulującego zachowanie się kierującego pojazdem wobec pieszego:

Rozdział 2. Ruch pieszych
Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Rowerzysta może śmiało jechać, bo ma BEZWZGLĘDNE pierwszeństwo przed wszelkimi pojazdami[size="6"]?[/size]

http://testy-na-prawo-jazdy.com.pl
[quote name='verailly mako' timestamp='1315939217' post='532670']
[size="5"]Piszecie głupoty. Przejście dla PIESZYCH, a ścieżka rowerowa przecinająca jezdnię do dwie różne rzeczy! Rowerzysta ma obowiązek przeprowadzić rower przez przejście, zaś gdy ścieżka przebiega przez jezdnię, wtedy rowerzysta może śmiało jechać, bo ma BEZWZGLĘDNE pierwszeństwo przed wszelkimi pojazdami (i tak było od zawsze, a nie "w świetle nowych przepisów"), ale mało kierowców respektuje ten przepis... [... rozwiń
Avatar
Janosik / 14 września 2011 o 23:55
czy ten chłopak był z czubów ?? z os. łęg znał go ktoś ??;((((((((( [*]
Avatar
Pieszy / 14 września 2011 o 22:57
Dobrze rowerzyści, kłóćcie się, że to wy macie pierwszeństwo. Śmiało, jedźcie tak jak lubicie środkiem drogi - 20 kilometrów na godzinę bawiąc się w kolarzy. Wcale nie utrudniacie ruchu. Ale pamiętajcie, że was nie chroni gruba warstwa blachy i nie warto udowadniać, że lepiej zna się przepisy ruchu drogowego. Macie się bać samochodów - jesteście niczym więcej jak pieszym na metalowej ramie na kółkach.
Ja na przykład okropnie boję się samochodów i nie chodzę po jezdni jak pomylony, nie przechodzę w poprzek skrzyżowań i nie wbiegam z rozpędu na przejścia dla pieszych nawet gdy mam zielone światło.
Dobrze rowerzyści, kłóćcie się, że to wy macie pierwszeństwo. Śmiało, jedźcie tak jak lubicie środkiem drogi - 20 kilometrów na godzinę bawiąc się w kolarzy. Wcale nie utrudniacie ruchu. Ale pamiętajcie, że was nie chroni gruba warstwa blachy i nie warto udowadniać, że lepiej zna się przepisy ruchu drogowego. Macie się bać samochodów - jesteście niczym więcej jak pieszym na metalowej ramie na kółkach.
Ja na przykład okropnie boję się samochodów i nie chodzę po jezdni jak pomylony, nie przechodzę w poprzek skrzyżowań i nie wbiegam z roz... rozwiń
Avatar
ewela / 14 września 2011 o 17:15
Widziałam ten wypadek akurat z mężem wyjeżdzalismy z ulicy bocianiej. Widok straszny rowerzysta-leżał już w czarnym worku na poboczu"okrutny widok"kierowca astry załamany rozmawiał z policją nie mogłam usnąc przez ten widok ,,ciarki mnie przechodzą do dziś modle sie za tego rowerzystę-niech spoczywa w spokoju (*)(*)(*)

UWAŻAJCIE KIEROWCY MIEJCIE OCZY ZA PRZEPROSZENIEM NAWET W du*** -!!!! Bo wystarczy chwila nie uwagi zapatrzenie i już...
Widziałam ten wypadek akurat z mężem wyjeżdzalismy z ulicy bocianiej. Widok straszny rowerzysta-leżał już w czarnym worku na poboczu"okrutny widok"kierowca astry załamany rozmawiał z policją nie mogłam usnąc przez ten widok ,,ciarki mnie przechodzą do dziś modle sie za tego rowerzystę-niech spoczywa w spokoju (*)(*)(*)

UWAŻAJCIE KIEROWCY MIEJCIE OCZY ZA PRZEPROSZENIEM NAWET W du*** -!!!! Bo wystarczy chwila nie uwagi zapatrzenie i już... rozwiń
Avatar
zen / 14 września 2011 o 11:12
[quote name='Heidi' timestamp='1315934289' post='532632']
Samochód, niebieski opel astra II, 3 drzwiowy zatrzymał się dopiero na lewym pasie na wysokości końca zatoki przystankowej, czyli ponad 100 m od przejścia w kierunku do Carrefoura. Rower wylądował w zatoce autobusowej. Miał przekręcony mostek kierownicy o 180 stopni w kierunku do siodełka, to o czymś swiadczy. Według kierowcy jadącego za oplem rowerzysta poszybował nad samochdami. Przed przyjazdem karetki próbę reanimacji podjął przejeżdżający srebrnym golfem V młody lekarz(?)
[/quote]
To, że siodełko roweru kormoran III było przekręcone o 180 stopni o niczym nie świadczy, mogło się przekręcić w czasie jazdy.
[quote name='Heidi' timestamp='1315934289' post='532632']
Samochód, niebieski opel astra II, 3 drzwiowy zatrzymał się dopiero na lewym pasie na wysokości końca zatoki przystankowej, czyli ponad 100 m od przejścia w kierunku do Carrefoura. Rower wylądował w zatoce autobusowej. Miał przekręcony mostek kierownicy o 180 stopni w kierunku do siodełka, to o czymś swiadczy. Według kierowcy jadącego za oplem rowerzysta poszybował nad samochdami. Przed przyjazdem karetki próbę reanimacji podjął przejeżdżający srebrnym go... rozwiń
Avatar
? / 14 września 2011 o 10:36
A dlaczego rowerzyści nie mają na głowach kasków?
Mieszkając w Londynie zauważyłam, że tam ponad 90% rowerzystów ma na głowach kaski, które mogą URATOWAĆ ŻYCIE, chroniąc przed urazem głowę! Ilu rowerzystów u nas je nosi? 1%? 2%?
Avatar
Olaf / 14 września 2011 o 10:22
[quote name='DS9' timestamp='1315934888' post='532642']
Jeździjcie tak dalej, a nasza populacja będzie maleć w zastraszającym tempie. Rowerzyści jeżdżą sobie jak chcą od kilku miesięcy, od kiedy dostali większe uprawnienia na drogach. Czasami wydaje mi się, że czują się Panami szos, nie zwracając uwagi na bezpieczeństwo ani swoje ani innych użytkowników dróg.
Przyznaje się że sam przejeżdżam przez przejścia dla pieszych na rowerze, ale jak już to robię to przynajmniej z głową. Nie pcham się pod nadjeżdżający samochód licząc że skoro takie jest prawo że ja mam pierszeństwo to on się zatrzyma. Ciekawe ilu z takich rowerzystów jeździło kiedykolwiek samochodem i ilu z nich wie jak ciężko w go zatrzymać w bardzo krótkim czasie. Samochód to nie rower! Nie waży kilkanaście kilogramów i osiąga większe prędkości, kto nie rozumie tego, że nie da się zatrzymać tony albo i więcej żelastwa rozpędzonego do prędkości 50 km/h nie powinien w ogóle włączać się do ruchu.
Mam pytanie. Czy jeżdżenie środkiem ulicy na rowerze, jeżdżenie rowerem prawie całkowicie nieoświetlonym (pomijając jakieś małe odblaski w pedałach) w nocy po drogach międzymiastowych, wyjeżdżanie przed rozpędzony samochód, zajeżdżanie drogi innym pojazdom, np. gdy ja skręcam w prawo sygnalizując to, a po mojej prawej stronie nagle pojawia się rowerzysta jadący prosto, czy to wszystko jest chociaż trochę mądre? Nie mam pojęcia co za baran wprowadził tą ustawę że rowerzystów traktuje się prawie na równi z pojazdami uprzywilejowanymi, ale widać właśnie efekty tego. I mogę otwarcie powiedzieć, że nie jest to spowodowane brakiem ostrożności przez kierowców samochodów. Rowerzyści przez to mają za duże poczucie bezpieczeństwa i zapewne większość z nich uważa, ze może jeździć jak chce ignorując nawet często przepisy ruchu drogowego do tego stopnia, że stwarzają poważne zagrożenie dla siebie i dla innych.
Jestem przekonany, że większość rowerzystów jeżdżąca po ulicach nie posiada nawet do tego uprawnień. Dobrze że miasto zainwestowało w drogi rowerowe, przynajmniej jadąc nad Zalew ul. Zembozycką gdzie i tak jest ciężko momentami o to aby dwa samochody się wyminęły, nie jeżdżą na dodatek rowerzyści.
Na pewno do tego wypadku nie powinno dojść, w świetle prawa wina jest po stronie kierowcy samochodu, nie zachował ostrożności przejeżdżając przez przejście dla pieszych, z drugiej, już nie prawnej strony jak wynika z raportu rowerzysta wyjechał mu przed samochód w taki sposób, że nie mógł zapobiec wypadkowi. I nie ma co tu obwiniać tego czy tego, kierowca będzie miał sprawę w sądzie którą zapewne przegra, ale i tak to nic w porównaniu z tym, że będzie musiał żyć ze świadomością że zabił człowieka, a przecież do tego wypadku wcale nie musiało dojść. Szczególnie, że nie ma gdzie się tam rozpędzić nawet, tak więc kierowca samochodu raczej nie przekroczył prędkości dopuszczalnej.
Chciałbym tylko jeszcze zaapelować do rowerzystów. Skoro już musicie jeździć po między samochodami, czy nawet drogami rowerowymi gdzie obok jest chodnik i idą ludzie, to chociaż uważajcie jak jeździcie. Odblaski, światła, kamizelki są mile widziane. Kierowcy samochodów to tacy sami ludzie jak wy, to nie znaczy że skoro mają uprawnienia do prowadzenia pojazdów spalinowych, a wy nie macie dajmy na to żadnych, to oni maja na Was i tylko na Was uważać. Nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności.
[/quote]
Kolego/koleżnko nie pisz głupot, że w tym miejscu nie ma się gdzie rozpędzić. Właśnie w tym miejscu Jana Pawła samochody osiągają największa predkość, jest z góry od Lidla. Na widukcie przejeżdżają 1 metr od pieszych ponad 100km/h oddzieleni tylko śmieszna alu barierką. Ale miasto ma w d ie pieszych, wiadukt jest ok, tam przecież nikt (ważny) nie mieszka.
[quote name='DS9' timestamp='1315934888' post='532642']
Jeździjcie tak dalej, a nasza populacja będzie maleć w zastraszającym tempie. Rowerzyści jeżdżą sobie jak chcą od kilku miesięcy, od kiedy dostali większe uprawnienia na drogach. Czasami wydaje mi się, że czują się Panami szos, nie zwracając uwagi na bezpieczeństwo ani swoje ani innych użytkowników dróg.
Przyznaje się że sam przejeżdżam przez przejścia dla pieszych na rowerze, ale jak już to robię to przynajmniej z głową. Nie pcham się pod nadjeżdżają... rozwiń
Avatar
gosia / 14 września 2011 o 10:17
Zastanówcie się, co piszecie - kierowca, jadąc samochodem i zamierzając skręcić, z łatwością zauważy pieszego, zbliżającego się do przejścia, ale nie tak łatwo jest mu zauważyć PĘDZĄCEGO rowerzystę (=pojawia się nagle na przejściu)! Więc ostrożność i myślenie obowiązuje tu WSZYSTKICH uczestników ruchu!
Avatar
gość / 14 września 2011 o 09:53
[quote name='qitkacy' timestamp='1315929760' post='532599']
oczywiście pan rufus ma rację !! taka jest interpretacja obecnie obowiązuijących przepisów !!jednak wiele wody w wiśle upłynie, zanim dotrze ta regulacja do, na ogół , tępych głów kierowców. widać to po wypowiedziach internautów.Mam nadzieję, że sąd surowo ukarze kierowcę,który: nie zna najnowszych przepisów ruchu drogowego, a siada za kierownicę, oraz nie zachowuje maksymalnej ostrożności przy zbliżaniu się do przejścia dla pieszych i ścieżki rowerowej !! mam nadzieję, że pójdzie siedzieć na długie lata, ćo pomoże mu przestudiować kodeks drogowy!!
[/quote]
"...kierowca nie zachowuje należytej ostrożności przy zbliżaniu się do przejścia dla pieszych i scieżki rowerowej..."
A co z pieszymi i rowerzystami? Ich zachowanie należytej ostrożności nie obowiązuje?
Jeśli naprawdę tak uważasz, to życzę duuużo szczęścia przy przechodzeniu/przejeżdżaniu rowerem przez przejścia!
[quote name='qitkacy' timestamp='1315929760' post='532599']
oczywiście pan rufus ma rację !! taka jest interpretacja obecnie obowiązuijących przepisów !!jednak wiele wody w wiśle upłynie, zanim dotrze ta regulacja do, na ogół , tępych głów kierowców. widać to po wypowiedziach internautów.Mam nadzieję, że sąd surowo ukarze kierowcę,który: nie zna najnowszych przepisów ruchu drogowego, a siada za kierownicę, oraz nie zachowuje maksymalnej ostrożności przy zbliżaniu się do przejścia dla pieszych i ś... rozwiń
Avatar
Czytelnik / 14 września 2011 o 09:44
[quote name='Czytelnik' timestamp='1315985101' post='532879']
Prawo o ruchu drogowym

Oddział 7. Przecinanie się kierunków ruchu
Art. 27. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

Jest to analogiczny przepis do regulującego zachowanie się kierującego pojazdem wobec pieszego:

Rozdział 2. Ruch pieszych
Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Rowerzysta może śmiało jechać, bo ma BEZWZGLĘDNE pierwszeństwo przed wszelkimi pojazdami[size="6"]?[/size]

http://www.testy-na-prawo-jazdy.com.pl/prawo-o-ruchu-drogowym.pdf
To jest właściwe łącze. Przepraszam.[/quote]
[quote name='Czytelnik' timestamp='1315985101' post='532879']
Prawo o ruchu drogowym

Oddział 7. Przecinanie się kierunków ruchu
Art. 27. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

Jest to analogiczny przepis do regulującego zachowanie się kierującego pojazdem wobec pieszego:

Rozdział 2. Ruch pieszych
Art. 13. ... rozwiń
Avatar
Czytelnik / 14 września 2011 o 09:25
[quote name='verailly mako' timestamp='1315939217' post='532670']
[size="5"]Piszecie głupoty. Przejście dla PIESZYCH, a ścieżka rowerowa przecinająca jezdnię do dwie różne rzeczy! Rowerzysta ma obowiązek przeprowadzić rower przez przejście, zaś gdy ścieżka przebiega przez jezdnię, wtedy rowerzysta może śmiało jechać, bo ma BEZWZGLĘDNE pierwszeństwo przed wszelkimi pojazdami (i tak było od zawsze, a nie "w świetle nowych przepisów"), ale mało kierowców respektuje ten przepis... [/size]
[/quote]

Prawo o ruchu drogowym

Oddział 7. Przecinanie się kierunków ruchu
Art. 27. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

Jest to analogiczny przepis do regulującego zachowanie się kierującego pojazdem wobec pieszego:

Rozdział 2. Ruch pieszych
Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Rowerzysta może śmiało jechać, bo ma BEZWZGLĘDNE pierwszeństwo przed wszelkimi pojazdami[size="6"]?[/size]

http://testy-na-prawo-jazdy.com.pl
[quote name='verailly mako' timestamp='1315939217' post='532670']
[size="5"]Piszecie głupoty. Przejście dla PIESZYCH, a ścieżka rowerowa przecinająca jezdnię do dwie różne rzeczy! Rowerzysta ma obowiązek przeprowadzić rower przez przejście, zaś gdy ścieżka przebiega przez jezdnię, wtedy rowerzysta może śmiało jechać, bo ma BEZWZGLĘDNE pierwszeństwo przed wszelkimi pojazdami (i tak było od zawsze, a nie "w świetle nowych przepisów"), ale mało kierowców respektuje ten przepis... [... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 48

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 0

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 6 0

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 62 8

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 1 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 0

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 4 14

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 0

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 12 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 30 17

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 1 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 14 3

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 4 3

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo 1 0

W Zamościu odbędzie się festiwal Hip-Hop Graffiti Jam, podczas którego stworzona będzie miejską galerię sztuki na szarych dziś murach Ogrodu Zoologicznego. Wszystko dzięki grantowi otrzymanego w programie Lechstarter.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!