niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Wypchajcie się tymi przepisami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 kwietnia 2005, 19:00

Od 3 maja za posiadanie bez zezwolenia wypchanych okazów zwierząt będzie można trafić do aresztu lub zapłacić grzywnę.
Aby tego uniknąć, naukowcy będą musieli wypełnić specjalne zezwolenia. I to nie tylko na spreparowane zwierzęta. Pozwolenia muszą uzyskać także na pióra, pazury i inne części ssaków, ptaków, owadów. Formularze trzeba złożyć w urzędach wojewódzkich.

- Siedzimy i wypełniamy druki. W sumie musimy zalegalizować przedstawicieli ok. tysiąca gatunków - mówi Ryszard Styka z Muzeum Zoologicznego na Wydziale Biologii i Nauki o Ziemi UMCS.
Nie wszyscy są jednak świadomi, że w ich pracowniach mogą znajdować się nielegalne żubry czy małpy. - Zezwolenie na spreparowane zwierzęta? Nic o tym nie słyszałem - dziwi się Wojciech Kalicki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 45 w Lublinie. - Będę się musiał tym jak najszybciej zająć.
Zezwoleń wymaga Państwowa Rada Ochrony Przyrody oraz Ministerstwo Środowiska. Jeszcze rok temu Sejm uchwalił roczną amnestię dla tych, którzy zezwoleń nie mieli. - To była zachęta dla nielegalnych posiadaczy wypchanych zwierząt. Mieli kilkanaście miesięcy na zarejestrowanie zbiorów - tłumaczy Andrzej Kepel z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra”.
To właśnie PTOP "Salmandra” postanowiło nagłośnić akcję. - Na naszych stronach internetowych zamieściliśmy formularz - tłumaczy Kepel. PTOP o pomoc zwróciło się także do kuratoriów oświaty, które zamieściły informacje na swoich stronach internetowych.
O zezwolenie muszą ubiegać się jednak nie tylko szkoły i uczelnie. Zgoda na posiadanie wypchanego niedźwiedzia wymagana jest także od dyrektorów muzeów, leśniczówek i prywatnych posiadaczy kolekcji. Ci ostatni jednak za uzyskanie zezwolenia będą musieli zapłacić 76 zł. Z opłat zwolnione mogą być te osoby, które mają trudną sytuację finansową. - Na przykład biedny emeryt, który posiada jednego puchacza, będącego jego rodzinną pamiątką - tłumaczy Kepel.
Na złożenie wniosku ułatwiającego zalegalizowanie spreparowanych okazów, pozostały niecałe dwa tygodnie. Jeśli ktoś nie dotrzyma tego terminu, będzie posiadał nielegalnego wypchanego łosia czy sowę, a to będzie znaczyło, że popełnił wykroczenie. Karane to będzie aresztem lub grzywną. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!