sobota, 17 lutego 2018 r.

Lublin

Wypłaty z poślizgiem przez kłopoty finansowe szpitala

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 kwietnia 2012, 22:56

 (Archiwum)
(Archiwum)

W innych szpitalach wynagrodzenia zostały wypłacone jeszcze przed świętami, a my nadal czekamy – zaalarmowały nas osoby zatrudnione w szpitalu przy ul. Kruczkowskiego w Lublinie. Placówka wyjaśnia opóźnienia kłopotami finansowymi.

"W umowach o pracę mamy zapisane, że wynagrodzenie dostaniemy do 10 dnia każdego miesiąca. W ubiegłym roku tylko raz pensje były wypłacone w terminie, ale po jednej z wielu interwencji Państwowej Inspekcji Pracy. Obecny rok nie zapowiada się lepiej niż poprzedni” – czytamy w e-mailu od zaniepokojonych pracowników.

Kiedy skontaktowaliśmy się ze szpitalem, dyrekcja zapewniła, że przelewy zostały wysłane. – Wynagrodzenia zostały wypłacone w poniedziałek rano – mówi Andrzej Jarzębowski, zastępca dyrektora ds. administracyjno-ekonomicznych Okręgowego Szpitala Kolejowego w Lublinie.

Skąd wzięło się opóźnienie?

– Szpital przechodzi okresowo utratę płynności finansowej. Głównie przez to, że przez ostatnie lata realizował świadczenia ponad limit wyznaczony przez kontrakt z NFZ – wyjaśnia Jarzębowski. – Przed sądem toczy się postępowanie o nadwykonania z 2008 i 2009 r. na ponad 6 mln zł. Nadwykonanie za 2011 r. to ok. 1,5 mln zł.

To z kolei rodzi bieżące problemy. – Faktury za świadczenia wykonane w poprzednim miesiącu możemy wystawić dopiero w kolejnym. Wtedy zaczynają biec terminy płatności. Realna szansa na wypłatę wynagrodzeń pojawia się dopiero około dziesiątego, a tym razem nałożył się na to jeszcze weekend – tłumaczy Jarzębowski.

Zapewnia, że kierownictwo szpitala nie chce działać na niekorzyść pracowników. – Szpital nie przetrzymuje pieniędzy na wynagrodzenia. Opóźnienia ze względu na czynniki zewnętrzne zdarzają się nie tylko u nas – uważa Jarzębowski.

Co na to inspekcja pracy? – Do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie docierają informacje o nieterminowym wypłacaniu wynagrodzeń w tej placówce – informuje Anna Drewniak, podinspektor pracy.

Jeżeli inspektor pracy w wyniku postępowania kontrolnego potwierdzi powyższy fakt, ma prawo nałożyć grzywnę w formie mandatu karnego w wysokości od 1000 zł do 2000 zł. W sytuacji, w której pracodawca był już ukarany co najmniej dwukrotnie za to wykroczenie i popełni je ponownie w ciągu dwóch lat, taka grzywna może wynosić do 5000 zł. Zamiast mandatu inspektor pracy ma również prawo złożyć w sądzie wniosek o ukaranie pracodawcy.

Sąd ma możliwość nałożenia kary grzywny w wysokości do 30 tys. zł.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
artur
artur
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

artur
artur (18 kwietnia 2012 o 19:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na samym początku mam nadzieję, że PIP w Lublinie również czyta gazety i odpowiednio zareaguje, wszak są oni po to by pracodawca nie łamał przepisów prawa pracy w stosunku do pracowników.<br />
W razie opóźnienia wypłaty wynagrodzenia pracownikom przysługuje roszczenie o wypłatę odsetek ustawowych. Jeżeli zachodzi prawdopodobieństwo, że środki trafią na konto pracownika dopiero w ciągu następnych dni, przelew wynagrodzenia można powiększyć o wysokość odsetek ustawowych za x dni. Kiedy wynagrodzenie pracownika wpływa na konto po terminie oznaczonym jako dzień wypłaty wynagrodzenia w zakładzie, pracownik może wystąpić do pracodawcy z roszczeniem o wypłatę odsetek za okres opóźnienia. W takim wypadku pracownik może dochodzić poza kwotą wynagrodzenia również odsetki za opóźnienie. Ponadto jeśli w związku z niewypłaceniem wynagrodzenia pracownik poniósł szkodę może również dochodzić odszkodowania na zasadach określonych w art. 471 kodeksu cywilnego, bowiem w sprawach nieuregulowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio te przepisy kodeksu cywilnego, które nie pozostają w sprzeczności z zasadami prawa pracy. W przypadku odszkodowania należy jednak pamiętać, iż pracownik będzie musiał wykazać nie tylko niewykonanie, nienależyte wykonanie umowy o pracę, co w tym wypadku sprowadzać się będzie do wykazania, iż nie otrzymał w terminie wynagrodzenia, ale także szkodę oraz związek przyczynowy pomiędzy szkodą a niewykonaniem, nienależytym wykonaniem umowy. Nie wystarczą tu same twierdzenia, że szkoda powstała, ale konieczne jest udowodnienie faktu powstania szkody oraz jej wysokości. <br />
Nieterminowe regulowanie wynagrodzeń stanowi również wykroczenie przeciwko prawom pracownika i zagrożone jest karą grzywny od 1000 zł do 30 000 zł. Karą grzywny, ograniczenia wolności, pozbawienia wolności do lat 3 zagrożone jest również niewykonanie obowiązku wypłaty wynagrodzenia lub innego świadczenia ze stosunku pracy jeśli obowiązek ten wynika z orzeczenia sądu. W związku z tym w przypadku zwłoki w wypłacie wynagrodzeń, czy też w sytuacji gdy pracodawca uchyla się od wypłaty zasądzonego świadczenia można również zawiadomić właściwe organy ścigania.
Rozwiń
artur
artur (18 kwietnia 2012 o 19:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na samym początku mam nadzieję, że PIP w Lublinie również czyta gazety i odpowiednio zareaguje, wszak są oni po to by pracodawca nie łamał przepisów prawa pracy w stosunku do pracowników.
W razie opóźnienia wypłaty wynagrodzenia pracownikom przysługuje roszczenie o wypłatę odsetek ustawowych. Jeżeli zachodzi prawdopodobieństwo, że środki trafią na konto pracownika dopiero w ciągu następnych dni, przelew wynagrodzenia można powiększyć o wysokość odsetek ustawowych za x dni. Kiedy wynagrodzenie pracownika wpływa na konto po terminie oznaczonym jako dzień wypłaty wynagrodzenia w zakładzie, pracownik może wystąpić do pracodawcy z roszczeniem o wypłatę odsetek za okres opóźnienia. W takim wypadku pracownik może dochodzić poza kwotą wynagrodzenia również odsetki za opóźnienie. Ponadto jeśli w związku z niewypłaceniem wynagrodzenia pracownik poniósł szkodę może również dochodzić odszkodowania na zasadach określonych w art. 471 kodeksu cywilnego, bowiem w sprawach nieuregulowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio te przepisy kodeksu cywilnego, które nie pozostają w sprzeczności z zasadami prawa pracy. W przypadku odszkodowania należy jednak pamiętać, iż pracownik będzie musiał wykazać nie tylko niewykonanie, nienależyte wykonanie umowy o pracę, co w tym wypadku sprowadzać się będzie do wykazania, iż nie otrzymał w terminie wynagrodzenia, ale także szkodę oraz związek przyczynowy pomiędzy szkodą a niewykonaniem, nienależytym wykonaniem umowy. Nie wystarczą tu same twierdzenia, że szkoda powstała, ale konieczne jest udowodnienie faktu powstania szkody oraz jej wysokości.
Nieterminowe regulowanie wynagrodzeń stanowi również wykroczenie przeciwko prawom pracownika i zagrożone jest karą grzywny od 1000 zł do 30 000 zł. Karą grzywny, ograniczenia wolności, pozbawienia wolności do lat 3 zagrożone jest również niewykonanie obowiązku wypłaty wynagrodzenia lub innego świadczenia ze stosunku pracy jeśli obowiązek ten wynika z orzeczenia sądu. W związku z tym w przypadku zwłoki w wypłacie wynagrodzeń, czy też w sytuacji gdy pracodawca uchyla się od wypłaty zasądzonego świadczenia można również zawiadomić właściwe organy ścigania.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!