czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Wyremontują dawny "pałac Zylbera" przy ul. Cichej 4. Co będzie w środku?

Dodano: 11 stycznia 2016, 15:03

Tak ma wyglądać budynek po remoncie
Tak ma wyglądać budynek po remoncie

Wiadomo już, jak ma wyglądać przebudowana kamienica przy ul. Cichej 4. Gmach zyska nowe skrzydło, wkomponowane w sąsiednie zabudowania. Możliwe, że prace budowlane uda się zakończyć w tym roku

Właściciele kamienicy przygotowali koncepcję architektoniczną, która została już zaakceptowana przez konserwatora zabytków. Obecnie trwa uzgadnianie szczegółowego projektu w Urzędzie Miasta.

– Uzupełniamy dokumentację i czekamy na decyzje Ratusza – wyjaśnia Wojciech Wereski, który wraz z żoną Moniką kupił kamienicę przy ul. Cichej 4. – Liczę, że niebawem sytuacja się wyklaruje i wiosną będziemy mogli rozpocząć przebudowę. 

Do tej pory w kamienicy przeprowadzono jedynie prace zabezpieczające. Rozebrane zostały również komórki, sąsiadujące z budynkiem. Konserwator zabytków wydał na to osobne pozwolenie.

W miejscu komórek i dawnego podwórka ma powstać nowe skrzydło kamienicy. Mimo współczesnej formy wkomponuje się ono w pobliską zabudowę. Będzie miało cztery naziemne kondygnacje, podobnie jak macierzysty budynek. Kamienica przy Cichej 4 zwana była niegdyś pałacem Zylbera. Pochodzi z 1912 roku.

Po przebudowie jej forma architektoniczna praktycznie się nie zmieni. Wewnątrz jednak gmach zostanie niemal całkowicie przebudowany. Wiele lat temu mieściły się tam biura ówczesnej Akademii Medycznej. Później, już w pustostanie, młodzi spontanicznie ludzie założyli Autonomiczne Centrum Społeczne. Teraz będą eleganckie apartamenty.

Z koncepcji inwestora wynika, że w kamienicy powstanie 13 takich lokali. Mają liczyć od ok. 90 do ponad 200 mkw. Chociaż inwestycja nie dostała jeszcze zielonego światła z ratusza, to są już pierwsze osoby zainteresowane mieszkaniem przy ul. Cichej 4. Atutem tej inwestycji ma być nie tylko lokalizacja, ale i wysoki standard wykonania. W budynku mają być dwie windy, a pod ziemią dwupoziomowy parking. Apartamenty zajmą wszystkie trzy piętra w budynku. Parter ma być przeznaczony na działalność usługową.

– Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w tym roku wykonamy niemal wszystkie prace budowlane – zapowiada Wereski. – Na przyszły rok pozostaną tylko drobne elementy i formalności związane z oddaniem inwestycji do użytkowania.

Projekt zakłada nie tylko przebudowę kamienicy. Inwestor musi zapewnić odpowiedni dojazd i przestrzeń manewrową dla służb ratowniczych.

– To z kolei oznacza, że wyremontujemy spory kawałek ul. Cichej – dodaje Wojciech Wereski.
Właściciele kamienicy mają już na koncie podobne projekty. Przykładem może być gmach przy ul. Niecałej 3. Przez lata stał pusty i popadał w ruinę. Dwa lata temu kamienica została gruntownie wyremontowana. Powstały tam eleganckie mieszkania i lokale użytkowe.

Pałac z Cichej 4

Okazała kamienica zwana była przed wojną „pałacem Zylbera”, bo w gmachu był wielki salon z fortepianem. Kamienicę stawiał bogaty przedsiębiorca z Kośminka Sender Zylber. Jego syn Hersz Jojna Zylber przy Cichej 4 miał biura Domu Handlowo-Przemysłowego H. J. Zylber. Można w przedwojennych gazetach zobaczyć reklamy zapraszające do biura przy Cichej 4 oraz do znajdującego się tu Hurtowego Składu Wódek. Dom Handlowo-Przemysłowy z Cichej miał w ofercie produkty: gorzelni i fabryki wódek „Kośminek”, browaru parowego „Jeleń” z ul. Bychawskiej i cegielni „Helenów”.

W miejscu komórek i dawnego podwórka ma powstać nowe skrzydło kamienicy
W miejscu komórek i dawnego podwórka ma powstać nowe skrzydło kamienicy
Czytaj więcej o: Lublin inwestycje cicha 4
Gość
Gość
Gość
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 stycznia 2016 o 12:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wyremontuje polak a niemiec przyjdzie na gotowe.
Rozwiń
Gość
Gość (11 stycznia 2016 o 21:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Napewno jakieś żydki sponsorowali inwestycje
Rozwiń
Gość
Gość (11 stycznia 2016 o 20:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Taka inwestycja to wielkie ryzyko . A jaką gwarancją jest , że gdzieś w Izraelu nie czeka jakiś krewniak Zylbera aż zostanie obiekt wyremontowany i przyjedzie go odebrać . Za 4 lata wybory i nie wiadomo kto będzie rządził Polską .
Rozwiń
Gość
Gość (11 stycznia 2016 o 17:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
hmm wiadomo ile może kosztować 1mkw lokum??
Rozwiń
Gość
Gość (11 stycznia 2016 o 17:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dziwne, że nikt o tym nie napisał w artykule, że w okresie międzywojennym kamienicę odkupiła od ówczesnych właścicieli Lubelska Izba Lekarska i do czasu jej likwidacji w 1952 roku przez władze PRL miała tam swoją siedzibę. Po likwidacji Izby Lekarskiej budynek został przejęty przez Akademie Medyczną. po reaktywacji Izb Lekarskich w Polsce w 1989 roku ponownie zagościła w tym miejscu. Mimo podejmowanych prób nie udało się jednak odzyskać budynku od państwa.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!