środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Wyroki sądów będą dostępne w Internecie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 maja 2012, 20:42

Uzasadnienie mogli usłyszeć tylko ci, którzy podczas ogłaszania wyroku byli na sali sądowej. Teraz t
Uzasadnienie mogli usłyszeć tylko ci, którzy podczas ogłaszania wyroku byli na sali sądowej. Teraz t

Nie trzeba będzie ruszać się z domu, żeby dowiedzieć się, jaki wyrok dostał sąsiad i co na sali rozpraw mówili świadkowie. Sąd Apelacyjny w Lublinie będzie publikował w sieci większość swoich orzeczeń wraz z uzasadnieniami.

"7 stycznia 2010 w Janowie Lubelskim działając w zamiarze pozbawienia życia Doroty M. zadał jej cios nożem w klatkę piersiową po stronie prawej powodując obrażenia ciała skutkujące rozstrojem zdrowia na czas poniżej siedmiu dni” – czytamy w aktach sprawy mężczyzny skazanego na cztery lata więzienia za usiłowanie zabójstwa. Dalej lubelski Sąd Apelacyjny tłumaczy, dlaczego oddala apelację prokuratury.

Uzasadnienie mogli usłyszeć tylko ci, którzy podczas ogłaszania wyroku byli na sali sądowej. Na piśmie trafiało tylko do stron procesu, skazanego, prokuratora i oskarżycieli posiłkowych. Ale już niedługo dostęp do takich dokumentów będą mieli internauci.

Lubelski sąd idzie śladem Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, który przed trzema miesiącami uruchomił Portal Orzeczeń. Umieszcza tam informacje o sprawach, które były w nim rozpoznawane.

– Do tej pory opublikowano tam 365 orzeczeń wraz z uzasadnieniami z trzech wydziałów – mówi Małgorzata Lamparska, rzecznik wrocławskiego SA. – W Internecie pojawiają się w ciągu tygodnia od podpisania przez sędziów.

Nie można jedynie zobaczyć rozstrzygnięć w sprawach rozwodowych, rentowych, dotyczących ubezwłasnowolnienia, lustracji czy przestępstw seksualnych. Ale jeśli sprawy budzą szerokie zainteresowanie społeczne, przewodniczący wydziałów mogą zdecydować o publikacji swoich orzeczeń.

Wyroków ze spraw rozwodowych nie zamierza publikować również Sąd Apelacyjny w Lublinie. – Będą publikowane orzeczenia z uzasadnieniami ze spraw, które toczyły się jawnie – mówi Cezary Wójcik, rzecznik SA w Lublinie.

Publikację wyroków i ich uzasadnień lubelski sąd zamierza rozpocząć w drugim półroczu tego roku. Wcześniej z orzeczeń znikną dane osobowe skazanych i świadków.

Sąd Apelacyjny w Lublinie rozpatruje apelacje od spraw, którymi wcześniej zajmowały się sądy okręgowe w Lublinie, Zamościu, Radomiu i Siedlcach. Dotyczą głównie zabójstw, ciężkich pobić czy rozbojów. W wydziale cywilnym nie brak też spraw dotyczących sąsiedzkich sporów.

Do publikacji wszystkich orzeczeń przymierzają się także sądy okręgowe.
– Na razie zamieszczamy tylko niektóre orzeczenia, które szczególnie interesują opinię publiczną – mówi Artur Ozimek z Sądu Okręgowego w Lublinie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!