wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Wyroki za kradzież popiersia rektora UMCS

Dodano: 13 lipca 2016, 13:52

Oryginalna rzeźba przepadła, jej miejsce zajęła replika, fot. Maciej Kaczanowski<br />
Oryginalna rzeźba przepadła, jej miejsce zajęła replika, fot. Maciej Kaczanowski

Więzienie w zawieszeniu i kary finansowe - takie wyroki wymierzono dwóm mężczyznom, odpowiedzialnym za kradzież popiersia byłego rektora UMCS. Trzeci ze złodziei nie przyznał się do winy. Niebawem zasiądzie na ławie oskarżonych.

– Szczyt głupoty to najdelikatniejsze słowa, których można użyć – tak postępowanie Krzysztofa A. i Mateusza J. ocenił sędzia Wojciech Smoluchowski z Sądu Rejonowego Lublin – Zachód. W środę uwzględnił wniosek prokuratury i skazał obu mężczyzn na kary kilku miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Popiersie upamiętniające prof. Grzegorza Leopolda Seidlera skradziono pod koniec grudnia ubiegłego roku. Brak rzeźby stojącej na skwerze przy Chatce Żaka zauważył jeden z wykładowców UMCS. Powiadomił władze uczelni. Sprawą zajęli się policjanci. Na początku lutego zatrzymali trzech podejrzanych.

27-letni Krzysztof A., bezrobotny ślusarz, odpowiadał za usiłowanie kradzieży. Pod koniec grudnia ubiegłego roku wracał pijany do domu. Po drodze postanowił zabrać „rektora” i zanieść je do siebie. Zdołał zrzucić z cokołu warte blisko 30 tys. zł popiersie. Nie miał jednak siły, by je unieść. Mężczyzna przyznał się później do winy i postanowił dobrowolnie poddać się karze. Sąd skazał go na 4 miesiące więzienia w zawieszeniu na rok oraz 500 zł grzywny.

Po nieudanej próbie kradzieży Krzysztof A. pochwalił się swoim „wyczynem” współlokatorom: 18-letniemu Dariuszowi K. oraz 22-letniemu Mateuszowi J. Młodzi ludzie postanowili, że zrobią Krzysztofowi A. niespodziankę. Dwa dni później poszli na skwer przy Chatce Żaka i zabrali stamtąd popiersie. Kiedy kradzież opisały media, złodzieje przestraszyli się i wyrzucili łup na wysypisko śmieci. Oskarżono ich później o kradzież.

Mateusz J. przyznał się do winy. Podobnie jak znajomy, uzgodnił karę z prokuratorem. Sąd skazał go wczoraj na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata. Mężczyzna musi również zwrócić UMCS blisko 30 tys. zł za skradzioną rzeźbę.

– Kary powinny odstraszać innych, którym przyjdą do głowy podobnie głupie pomysły – dodał sędzia Smoluchowski. – Nie wiem, jak można kraść popiersie upamiętniające wybitnego naukowca, twórcę UMCS, w tym również wydziału prawa.

Dariusz K. – trzeci z mężczyzn zamieszanych w sprawę konsekwentnie nie przyznaje się do kradzieży. Czeka go więc proces i kara nawet do 5 lat więzienia. Na początku sierpnia zasiądzie na ławie oskarżonych. Jego skazani koledzy powinni wówczas zeznawać w sprawie, jako świadkowie.

Do kradzieży doszło pod koniec ubiegłego roku. Fot. Maciej Kaczanowski/archiwum
Do kradzieży doszło pod koniec ubiegłego roku. Fot. Maciej Kaczanowski/archiwum
Czytaj więcej o: Lublin prawo proces
Użytkownik niezarejestrowany
asd
Wryjko mucha
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 lipca 2016 o 22:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja tym chłopakom dałbym nagrodę za to że sprzątnęli komucha który nie wiedział kto był ojcem Pani Marii. Według niego tym ojcem był Curie a nie Skłodowski. W przeciwnym razie ten uniwersytet powinien być Uniwersytetem Marii Skłodowskiej-Curie.
Rozwiń
asd
asd (15 lipca 2016 o 23:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Różnica między obecnym czasem a komuną jest taka że obecnie można się jakoś po świecie poruszać ,a wtedy to był swego rodzaju komunistyczny obóz koncentracyjny bez prawa opuszczania.
Rozwiń
Wryjko mucha
Wryjko mucha (15 lipca 2016 o 17:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sam chciałbyś osiągnąć poziom myślenia komunistów? O querfa! Galeria jest wielka: Marks, Engels, Lenin, Stalin, Mao Tse Tung, Czerwoni Khmerzy z Kampuczy, plemię Kimów z Korei Płn., Castro, Tito itp. ======= To, że ludzie muszą się o nich uczyć na lekcjach historii nie znaczy, że komuś normalnemu marzy się iść w ich ślady (ślady zbrodni i ludobójstwa na niespotykaną skalę). No ale jak widać po twoim wpisie - debili nie brakuje.
Rozwiń
wz crx
wz crx (15 lipca 2016 o 14:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
30 tyś za taką rzeźbę komunisty ????...........Sam chciałbym osiągnąć poziom myślenia komunistów , czyli takich filozofów dawnych czasów, o których dziś uczy się młodzież w wielu krajach świata......!!! ( nie tylko poskomunistycznych !!!)...!Ale jesteś młody , albo już zbyt stary , byś potrafił zmądrzeć ...!!!
Rozwiń
Wryjko mucha
Wryjko mucha (15 lipca 2016 o 11:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Weź się Mańka nie wydurniaj. Zgłupiałaś na starość, cycóś? Nie da się obronić tego, co jest nie do obrony.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!