poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Wyspowiadaj się z niedzielnych zakupów!

  Edytuj ten wpis

Choć LPR przegrywa w Sejmie batalię o zakaz handlu w niedzielę, to Kościół nie odpuszcza. Jeden z lubelskich księży podczas mszy przepytywał dzieci i ich rodziców, czy robią w niedzielę zakupy. Strasząc 9-latki grzechem, z którego trzeba się wyspowiadać.

- Byłam w szoku, kiedy podczas mszy ksiądz kazał podnosić ręce tym, którzy są za pracą sklepów w niedzielę. Kiedy zgłosiło się tylko jedno dziecko, ksiądz tryumfował - wspomina matka dziewczynki, która chodzi na przedkomunijne nabożeństwa. - Opowiadał też o dziecku, które po niedzieli spędzonej na zakupach było smutne i nieswoje.
Kapliczka, w której odprawiane są msze znajduje się na lubelskim LSM-ie, niedaleko supermarketu E.Leclerk. Ksiądz nie omieszkał wspomnieć, że w niedzielę zakupy robią tam całe rodziny. I podkreślił, że to grzech, z którego trzeba się wyspowiadać.
- Moje dziecko pytało się mnie potem, czemu grzeszymy. I co mu miałam odpowiedzieć? - dodaje kobieta.
- Niedzielne zakupy to jest grzech! - obstaje przy swoim ksiądz Grzegorz Boguta. - Realizuję program nauczania z podręcznika - wyjaśnia. - A ręce kazałem podnosić spontanicznie. To nic złego.
Ale inaczej uważają psychologowie. - Takie wypowiedzi powodują u dzieci powstanie silnego wewnętrznego konfliktu, niezwykle trudnego do rozwiązania - twierdzi dr Ireneusz Siudem, psycholog z UMCS. - Z jednej strony jest presja autorytetu kościelnego, z drugiej zwyczaje rodziców, którzy też są autorytetem.
Ze wsparcia duchownych zadowoleni są za to politycy LPR, którzy od kilku miesięcy forsują w Sejmie ustawę o zakazie pracy w niedzielę. Ale już wiadomo, że ustawowy zakaz obejmie prawdopodobnie tylko święta państwowe i np. 26 grudnia. - Musimy iść na kompromis. PiS ugięło się pod ciężarem opinii publicznej i lobbingiem wielkich sieci handlowych, ale dobrze, że chociaż Kościół nas popiera - wyjaśnia Andrzej Mańka, poseł LPR, autor ustawy.
Ale nie wszyscy księża łączą niedzielne nabożeństwo z antyhandlową agitacją. - To delikatna materia, związana z życiem rodzinnym. Ja po prostu zachęcam do uczestnictwa we mszy świętej - mówi ks. Eugeniusz Kościółko, kanonik honorowy Kapituły Lubelskiej.
Są i ostrzejsze opinie. - To nieuprawnione grzebanie w ludzkich sumieniach! - grzmi Andrzej Maria Faliński, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!