poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Wystarczy miejsc dla przedszkolaków

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 kwietnia 2003, 17:33
Autor: Ewa Dziadosz

W 62 przedszkolach samorządowych w Lublinie jest blisko 7 tys. miejsc, w 12 niepublicznych – ok. 600. Choć to wystarczająca liczba, jednak nie wszyscy dostaną się do wybranych przez siebie placówek i do najdogodniejszych dla dzieci grup.

– Staram się o przyjęcie syna do Przedszkola nr 46 na LSM – mówi Beata Tarnowska, mama sześcioletniego Dominika. – Do „zerówki” rozpoczynającej zajęcia o godz. 8 w pierwszej kolejności mają być zapisywane dzieci, które już wcześniej korzystały z opieki tej placówki. Dla nowo przyjmowanych, jak Dominik, pozostaje grupa rozpoczynająca zajęcia o godz. 15.
Na razie jednak przedszkola gromadzą do końca kwietnia karty zgłoszeń. W połowie maja wywieszą listy przyjętych.
– Wróciło do nas ok. 70 proc. wydanych kart zgłoszeń, ale każdego roku najwięcej rodziców pojawia się ostatniego dnia – mówi Ewa Winiarska, dyrektor Przedszkola 65 przy ul. Langiewicza.
Podobnie jest w Przedszkolu nr 26 przy ul. Rynek 12, gdzie na 140 miejsc wydano dotychczas 100 kart zgłoszeń, z tego nie wszystkie jeszcze zostały wypełnione. I tu jednak co roku rodzice tłumnie pojawiają się dopiero w ostatnich dniach naboru.
– Nawet gdy sporządzimy już listy przyjętych, nie ma pewności, czy wszystkie dzieci pojawią się we wrześniu – mówi wicedyrektor Małgorzata Jaszczuk. – Wielu rodziców zapisuje dzieci do kilku przedszkoli jednocześnie, a później zapomina powiadomić, na które się zdecydowali. Staramy się wymieniać informacjami z innymi placówkami, ale i tak listy grup są korygowane na początku roku szkolnego.
W Lublinie są 62 przedszkola samorządowe, w tym jedno specjalne. Dysponują blisko 7 tys. miejsc. Funkcjonuje w nich 100 oddziałów „0”. Dodatkowe 25 zerówek jest w szkołach podstawowych. Ponadto jest 12 przedszkoli niepublicznych na 600 miejsc.
– Mamy małe, kilkunastoosobowe grupy, dzięki temu codziennie nie tylko każde dziecko, ale i jego rodzice rozmawiają z wychowawcą – mówi Krystyna Woś, dyrektor Przedszkola Prywatnego „Piotruś Pan”.
Czesne wynosi 250 zł, ale wliczone są w nie dodatkowe zajęcia prowadzone metodą Marii Montessorii, zajęcia artystyczne, taneczne, rytmika, gimnastyka korekcyjna i lekcje angielskiego, za co w przedszkolach publicznych płaci się dodatkowo.

Jakie opłaty

W przedszkolach prowadzonych przez samorząd czesne wynosi 107 zł za pierwsze dziecko, 59 za drugie i 30 za trzecie. Do tego dochodzą opłaty za wyżywienie. Stawka za jeden dzień wynosi średnio 3,80 zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!