piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Wystartował program 500 plus. Bez kolejek i nerwów

Dodano: 1 kwietnia 2016, 15:30
Autor: ask, rs, eb

Lublin, ul. Żywnego (fot. Dorota Awiorko)
Lublin, ul. Żywnego (fot. Dorota Awiorko)

Lublin

Bez kolejek i nerwów ruszyło przyjmowanie wniosków w programie 500 plus w Lublinie.
W Biurze Obsługi Mieszkańców przy ul. Wieniawskiej do przyjmowania dokumentów przeznaczono aż trzy okienka. Kolejek nie było. – Myśleliśmy, że będzie tłum, ale jest bardzo spokojnie – przyznawała jedna z urzędniczek.

Podobnie było w innych instytucjach. – To dlatego, że punktów jest bardzo dużo. W całym województwie wyznaczono ich 320 – mówi Mariusz Kidaj, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej LUW.

Na problemy skarżyły się za to osoby próbujące złożyć wniosek przez internet. – Chciałem zrobić to przez portal PUE ZUS, ale system nie działa. Jest przerwa serwisowa – denerwował się pan Krzysztof.

Pani Katarzyna próbowała złożyć wniosek za pomocą swojego banku. – Ale pojawił się komunikat, że najpierw muszę pójść do placówki mBanku z dokumentem żeby zweryfikowano moją tożsamość – denerwuje się kobieta.

– Jeśli klienci zakładali konto osobiście lub ich tożsamość zweryfikował kurier to mogą oni wysłać wniosek od razu. Pozostali muszą się jednak rzeczywiście poddać weryfikacji – przyznaje Marta Rutkowska, specjalista ds. relacji z mediami mBanku.

Puławy (fot. Radosław Szczęch)
Puławy (fot. Radosław Szczęch)

Puławy

W Puławach wnioski o nowe świadczenie na dzieci przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który do obsługi interesantów zatrudnił dwie nowe osoby. Wbrew obawom, większych kolejek nie było, a przyjmowanie dokumentów szło wyjątkowo.

– W porównaniu do innych wniosków, ten jest dosyć prosty. Problemy najczęściej pojawiają się wtedy, gdywnioskodawcy nie wezmą ze sobą danych osobowych, np. numerów pesel swoich dzieci i innych członków rodziny. Zdarza się, że prosimy także o uzupełnienie dokumentów koniecznych przy wniosku o pięćset złotych na pierwsze dziecko – mówi Magdalnea Wójtowicz, pracownik działu świadczeń rodzinnych w puławskim MOPS.

– Kolejkę, która pojawiła się o 7:15 szybko udało nam się rozładować. Mam nadzieję, że nadal wszystko będzie szło sprawnie – mówi Piotr Spiżewski, kierownik działu świadczeń.

Rodzice do nowego programu rządowego podchodzą z entuzjazmem, ale i z rezerwą. – Nie mam pewności, że ten program się powiedzie. Uwierzę dopiero wtedy, gdy zobaczę te pieniądze na koncie – mówi pani Anna z Puław, która nie kryje, że dodatkowa gotówka bardzo jej się przyda. – Nie jest tego dużo, ale pięćset złotych piechotą nie chodzi – dodaje.

Biała Podlaska (fot. Ewelina Burda)
Biała Podlaska (fot. Ewelina Burda)

Biała Podlaska

W Białej Podlaskiej składanie wniosków w ramach rządowego programu „Rodzina 500 plus” ruszyło zgodnie z planem. W piątek rano wielkich kolejek nie było.

Wnioski przyjmują: MOPS, Urząd Miasta (sala obsługi) oraz Bialskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości. W tych miejscach urzędnicy sprawdzą czy dokumenty zostały prawidłowo wypełnione. Można je także pobrać i złożyć w sekretariatach szkół, ale już bez fachowej weryfikacji.

W piątek w momencie otwarcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o godz. 7.30 w kolejce do złożenia wniosku ustawiło się kilkanaście osób. Składanie dokumentów szło sprawnie.
– Super! Miła i szybka obsługa. Wniosek pobrałem z internetu. Wypełniła żona, bo ja w papierkach nie lubię się grzebać. Spodziewałem się tłumów, a tu luz. A pieniążki się przydadzą – mówi Michał Kołodziej.

Z kolei Dariusz Prystupa dowiedział się, że musi uzupełnić dokumenty. – Składamy wniosek na pierwsze dziecko. Żona jest teraz na zasiłku. Jest też w drugiej ciąży, więc pomoc się przyda. Podreperuje domowy budżet. Muszę jeszcze pójść do urzędu skarbowego i swojej pracy – mówi pan Dariusz.

• GDZIE ZŁOŻYĆ WNIOSEK 500 plus - PEŁNA LISTA MIEJSC W WOJ. LUBELSKIM

• RODZINA 500 plus w pytaniach i odpowiedziach. JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK

Chełm
Chełm
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!