wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Wystawa o wysiedleniach na Zamojszczyźnie w Muzeum na Majdanku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 lipca 2013, 15:25
Autor: PAP

Muzeum na Majdanku (Maciej Kaczanowski)
Muzeum na Majdanku (Maciej Kaczanowski)

Relacje byłych więźniów, pamiątki i fotografie umieszczone zostały na multimedialnej wystawie „Wysiedleńcy z Zamojszczyzny w obozie na Majdanku”, która w poniedziałek będzie otwarta w majdankowskim muzeum.

Wystawa została urządzona w 70. rocznicę deportacji wysiedlanych przez Niemców mieszkańców Zamojszczyzny do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Mieści się w zaadaptowanym na pawilon wystawienniczy baraku, w którym niegdyś był obozowy warsztat szewski. Wyposażono go m.in. w nowoczesny sprzęt elektroniczny.

„W przestrzeni historycznej staramy się izolować obszary sacrum, związane ze śmiercią więźniów, natomiast w ramach wystawy historycznej usiłujemy łączyć tradycyjne środki wyrazu z nowymi rozwiązaniami, multimedialnymi, zwłaszcza w tych miejscach, w których do głosu powinni dochodzić byli więźniowie, świadkowie epoki” – powiedział w środę na konferencji prasowej dyrektor muzeum Tomasz Kranz.

Wspomnienia mieszkańców

Na wystawie można wysłuchać i obejrzeć kilkadziesiąt relacji mieszkańców Zamojszczyzny, którzy jako dzieci trafili na Majdanek. Ich wspomnienia zostały nagrane przez pracowników muzeum. Eksponowano pamiątki po wysiedleńcach, takie jak ich ubrania i buty, dziecięce zabawki, naczynia i sztućce, których używali, książeczki do nabożeństwa, różańce. Na planszach umieszczono archiwalne fotografie i informacje o losach wysiedleńców.

Wysiedlenia na Zamojszczyźnie były częścią Generalnego Planu Wschodniego III Rzeszy, który miał być realizowany przez 20-30 lat. Przewidywał on wysiedlenie milionów Słowian z krajów Europy Wschodniej i Środkowej. Plany niemieckie przewidywały wypędzenie 140 tys. Polaków z blisko 700 wsi oraz sprowadzenie na ich miejsce 60 tys. kolonistów niemieckich.

Hitlerowcy wypędzili 100 tys. ludzi

Na Zamojszczyźnie wysiedlenia rozpoczęły się jesienią 1942 r. W ciągu kilku miesięcy hitlerowcy z około 300 wsi wypędzili z domów ponad 100 tys. mieszkańców, w tym ok. 30 tys. dzieci. Przesiedleńcy trafiali najpierw do obozów przejściowych utworzonych w Zamościu i Zwierzyńcu. Tam dokonywano ich selekcji, a potem ludzie ci, w bydlęcych wagonach, byli wywożeni na roboty do Niemiec lub do obozów koncentracyjnych.

Na Majdanek w lipcu i czerwcu 1943 r. trafiło około 9 tys. osób. Przebywali tu przez kilka tygodni w prymitywnych warunkach, ciasnocie, zaduchu i brudzie. Byli głodzeni, doskwierały im insekty. 6 tys. z nich zostało wywiezionych na roboty do Niemiec, a 2,2 tys. Niemcy zwolnili w celu osiedlenia w podlubelskich miejscowościach. Około 10 proc. wysiedleńców nie przeżyło obozu na Majdanku.

Wystawa zostanie otwarta w poniedziałek podczas obchodów 69. rocznicy likwidacji obozu. Będzie ją można oglądać do maja przyszłego roku.

Adaptacja baraku i urządzenie wystawy kosztowało około 2 mln zł. 70 proc. wydatków zostało pokrytych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, a reszta – z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!